Beklenen ihale temmuzda

Bartın’ın sürüncemeli projeleri arasında yer alan Katı Atık Bertaraf Tesisiyle ilgili sevindirici haber İLBANK Genel Müdürlüğünden geldi. İLBANK, kesin projelerin hazırlanmasından sonra tesisin maliyetinin yüzde 50’sinin Katı Atık Programı çerçevesinde hibe, yüzde 50’sinin de İLBANK tarafından kredilendirilmek üzere temmuz ayı içerisinde ihaleye çıkılabileceğini söyledi.

Beklenen ihale temmuzda Güncel

Bartın’ın sürüncemeli projeleri arasında yer alan Katı Atık Bertaraf Tesisiyle ilgili sevindirici haber İLBANK Genel Müdürlüğünden geldi. İlk önce Bartın Belediyeler Birliği’nin projesi olan ve daha sonra çeşitli nedenlerden dolayı Bartın Valiliği tarafından Belediyeler Birliğinden devralınan projenin ihalesinin mevzuatta herhangi bir değişiklik olmadığı müddetçe temmuz ayında yapılması planlanıyor. İLBANK,  kesin projelerin hazırlanmasından sonra tesisin maliyetinin yüzde 50’sinin Katı Atık Programı çerçevesinde hibe, yüzde 50’sinin de İLBANK tarafından karşılanmak üzere temmuz ayı içerisinde ihaleye çıkılabileceğini söyledi.

Tesis, Kaman Köyü mevkiinde kurulacak

 Bartın Valiliği projeyle ilgili yaşanan bu olumlu gelişmeyi şu açıklamayla duyurdu:

“İl Mahalli Çevre Kurulunun 11 Aralık 2007 gün ve 92 no’lu kararı ile belirlenen E128C1 pafta Kaman Köyü Mevkiinde bulunan 98 bin 29,94 metrekarelik  orman alanının Bartın İli Katı Atık Bertaraf Tesisi için uygun bulunması üzerine, bu alanla ilgili çalışmalara başlanmış ve gerekli müracaatlar yapılmıştır. Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesinin hayata geçirilmesi sonucunda il merkezi ve ilçelerimizde üretilen evsel katı atıklar ve evsel nitelikli endüstriyel katı atıklar bertaraf edilecek olup, değerlendirilebilir kâğıt, karton, plastik, metal ile cam gibi ambalaj atıkları ise ayrıştırılarak yeniden ekonomiye kazandırılacaktır.

3. Etap projelerin onaylanması bekleniyor

Söz konusu proje kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İLBANK A.Ş. Genel Müdürlüğüne tesise ait bütün Proje ve dokümanlar teslim edilerek çalışmaların başlatılması sağlanmıştır. Katı Atık Bertaraf Tesisi Yapım işi İle ilgili olarak İller Bankası Anonim Şirketi Kesin Proje Hazırlanması işi ihale öncesi 23 Ekim 2018 tarihinde yerinde inceleme yaparak, çalışmalarına başlamıştır. Yapılan ihale sonucunda yüklenici firmaya 27 Aralık 2018 tarihinde yer teslimi yapılarak kesin proje çalışmaları başlatılmıştır. Bu kapsamda; 1. Etap projeler onaylanmıştır, 2. Etap projeler onaylanmıştır, 3. Etap projeler İLBANK Genel Müdürlüğüne sunulmuştur. Genel Müdürlük düzeltmeler istemiş, düzeltmeler yapıldıktan sonra 3. Etap projelerini onaylayacaktır.

Yüzde 50’si hibe

4. Etap projeler sunulmuştur. İlgili masa projeleri incelemektedir. İLBANK’tan gelen bilgiye göre Temmuz ayı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 23 Haziran 2017 tarih ve 8308 sayılı Katı Atık Programı (KAP) projesi çerçevesinde %50'lik kısmı KDV dâhil hibe, yüzde 50'lik kısmı da İLBANK tarafından kredilendirilerek Temmuz ayı içerisinde şuandaki mevzuat değişmediği takdirde ihale edilebilecektir. Kesin projelerin hazırlanmasından sonra İller Bankası A.Ş. tarafından Katı Atık Bertaraf Tesisi Uygulama Projesin ihalesine çıkılarak kısa süre içerisinde Bartın İlimizin hizmetine sunulması planlanmaktadır.”

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam