El emeği göz nurları görücüde

Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’nce, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde açılan kurslarda kursiyerlerin hazırladıkları el emeği göz nuru ürünlerin sergilendiği yıl sonu sergisi açıldı.

El emeği göz nurları görücüde Güncel

Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’nce 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde düzenlenen kursların geleneksel yıl sonu sergisi açıldı. Belediye Sosyal Tesislerinde açılan sergide yıl boyunca kursiyerler tarafından üretilen el emeği göz nuru eserler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.  Açılışa Bartın Vali Yardımcısı Gökhan Gürbüzerol, Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, il müdürleri, kursiyerler, usta öğreticiler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Mehmet Asım Özdemir, gerçekleştirdi.

Özdemir: “Bu tür etkinliklerimiz büyük önem arz ediyor”

Halk Eğitim Müdürlüğü faaliyetleri hakkında bilgiler veren Özdemir, “Bilindiği gibi 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa göre eğitim; Örgün Eğitim ve Yaygın Eğitim olarak ikiye ayrılmaktadır. Örgün eğitim, okul öncesi eğitimi, ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarını kapsarken yaygın eğitim, örgün eğitim yanında veya dışında düzenlenen eğitim faaliyetlerinin tümünü kapsamaktadır. Bu doğrultuda da kurumumuz, genel müdürlüğümüzün 30388 sayılı Hayat Boyu Öğrenme Kurumlan yönetmeliğine göre iş ve işlemlerini yürütmektedir. Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Halk Eğitimi Merkezleri ve Olgunlaştırma Enstitüleri ile ülkemize yaygın eğitim hizmetini sunmaktadır. İlgili yönetmeliğimizde, Hayat Boyu Öğrenme ‘Bireysel, toplumsal ve istihdam ile ilgili bir yaklaşımla bireyin bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirmek amacıyla örgün eğitimin dışında hayatı boyunca katıldığı her türlü öğrenme etkinlikleri’ şeklinde tanımlanmaktadır. Kurumumuz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı olarak Bartın Merkez ilçe sınırlarındaki tüm Hayat Boyu Öğrenme süreçlerinden sorumlu olarak eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Halk Eğitimi faaliyetlerinin, geleneksel olarak algılarımıza yerleşmiş olan el sanatları alanından daha fazlası olduğunun kurum olarak bilincindeyiz. Bu bilinci, ilimiz ve ülkemiz çapında toplum nezdinde artırmak için bu tür etkinliklerimiz büyük önem arz ediyor. Yine de el emeği göz nuru çalışmalarımızdan özenle seçtiğimiz ürünleri sergilemekten de gurur duyuyoruz. Emeğin önemini ve değerini artırmak için yaptığımız bu sergimiz, yıl boyunca ürettiklerimizin sadece küçük bir kısmını teşkil etmektedir.” dedi.

2019’da 9 bin 510 kişi kayıt oldu

Bartın Halk Eğitim Müdürlüğü’nün sürekli artan bir şekilde eğitim faaliyetlerine devam ettiğini kaydeden Özdemir, 1 Ocak 2019 itibariyle 510 kurs açıldığını ve 9 bin 510 kursiyerin kurslara kayıt olduğunu aktarırken kursların 31 Aralık 2019’a kadar devam edeceğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bartın Halk Eğitimi Merkezi, 1964 yılında faaliyetine başlamış olup 2001 yılına kadar yer sıkıntısı nedeniyle Bartın’ın çeşitli yerlerinde hizmet verdikten sonra Gölbucağı Mahallesindeki İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yanında kendi hizmet binasına taşınmıştır. O günden bu yana ilimiz merkez ilçemizde, sürekli artan bir şeklide eğitim faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bu faaliyetlerimiz, Okuma - Yazma, Sosyal Kültürel ve Sportif, Mesleki ve Teknik Eğitim, Mezun Öğrencilere Yönelik Bir Üst Öğrenime Hazırlık Kursları, Açık Ortaokul ve Açık Lise Büro İşlemlerini kapsamaktadır. 1 Ocak - 31 Aralık 3018 tarihleri arasındaki istatistiki verilerimize göre kurumumuzda bin 6 adet kurs açılmış ve 19 bin 173 kursiyerimiz kayıt oluştur. Bu kurslarımızın 95’i okuma yazma, 591 ’i sosyal kültürel ve sportif alanlarda, 415’i de mesleki ve teknik alandadır. Bu kurslarımıza ilave olarak 245 mezun öğrencimiz destekleme ve yetiştirme kurslarından faydalanmıştır. Ayrıca 2018 yılında 3 bin 531 öğrencimize Açık Ortaokul ve Açık Lise hizmeti verilmiştir. 1 Ocak 2019 itibari ile kurumumuzda 510 adet kurs açılmış ve 9 bin 510 kursiyerimiz kayıt olup işlemlerimiz 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecektir.”

“Katkılarımız artarak devam edecek”

Gerek Bakanlıklar nezdinde gerekse ildeki kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde faaliyetlere de devam ederek meşaleyi daha da yukarı taşımaya kararlı olduklarının altını çizen Bartın Halk Eğitim Müdürü Özdemir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ve Valiliğimizin de destekleri ile devam eden faaliyetlerimiz bulunmaktadır. Bu faaliyetlerimizden Okuma Yazma Seferberliğinde Mart 2018’den bu yana kurumumuzda 125 adet okuma yazma kursu açılmış olup 545 kursiyerimize ulaşılmıştır. Bu kurslarımızdan 301 öğrencimiz okuma yazma belgesi alıp bu sayıya ilçelerimizdeki halk eğitimi merkezlerimiz dâhil değildir. Bununla birlikte, Valiliğimizin öncülüğünde çalışmalara hız kazandırdığımız İstihdam Seferberliği kapsamında ilimizin resmi ve özel kurumlan ile birlikte eğitimlerimiz devam ediyor. Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İş Kurumu Müdürlüğümüz, Bartın Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğümüz, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğümüz, Bartın Ticaret ve Sanayi Odamız ve Özel Sektör Temsilcilerimizle birlikte pek çok kurs gerçekleştirdik ve planlamalarımız aynı şekilde devam ediyor. İl bazında yapılan pek çok projeye de ortak olarak güzel ilimize olan katkılarımız artarak devam edecektir.

“Meşaleyi yukarılara taşımaya kararlıyız”

İlimizde her alanda düzenlediğimiz kurslarımızla ilimizin eğitim meşalesini taşımaya devam ediyoruz. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzle birlikte okullarımızda açtığımız spor kurslarımızla, ilimizdeki öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimine katkı veriyoruz. Yaş gruplarında ülke çapında ve dünya yarışmalarında aldığımız dereceler bizleri ilimiz adına ziyadesiyle mutlu ediyor. Sağlık Müdürlüğümüzle birlikte Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde, Aile Sosyal İl Müdürlüğümüzle birlikte Huzurevi, Kadın Sığınma evleri ve Çocuk Evlerinde,  Sosyal Yardımlaşma Vakfı Proje Merkezimizde Dezavantajlı Gruplarla, Yine Gençlik Spor İl müdürlüğümüzle birlikte Kredi Yurtlar ve Gençlik Merkezlerimizde, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığımızın büyük destekleri ile Ceza İnfaz Evlerinde, Deniz Üs Komutanlığımızda, Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle çiftçilerimize yönelik kurslarımızla ve adını sayamadığımız pek çok Bakanlık protokollü sivil toplum kuruluşları işbirliği kurslarımızla birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün verdiği destekle birlikte bu meşaleyi daha da yukarılara taşımaya kararlıyız.

“Koşmaya devam edeceğiz”

Geçmişten geleceğe uzanan ve 1000 yıllık devlet geleneği ile 2023’e doğru koşan milletimizin eğitim hedeflerinin kurum olarak bilincindeyiz. Zamanın ruhunu yakalama adına, Milli Bakanlığımızın ortaya koyduğu eğitim stratejilerini eğitim 2023’ten eğitim 2071’e doğru çizilen büyük vizyona sahip anlayışla, kurumumuz adına ilimizin yaygın eğitim süreçlerini sürdürmeyi görev biliyoruz. Bu anlayışla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilimiz ve ülkemiz adına çalışmayı ibadet sayarak koşmaya devam edeceğiz. Gayret bizden tevfik Allah’tandır.”

Anasınıfı öğrencisi minikler gösteri yaptı Açılış programında daha sonra Halk Eğitim Merkezi Anasınıfı öğrencileri bir sunum yaparak katılımcıların beğenisini topladı.

Halk oyunları gösterileri sergilendi

Program Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibinin sergilediği Gaziantep yöresi halk oyunları gösterisi ile devam ederken sergilenen performans büyük alkış aldı.

Okuma yazmayı öğrenen kursiyerlere belgeleri takdim edildi

Ardından ise ülke çapında başlatılan okuma yazma seferberliği kapsamında okuma ve yazmayı öğrenerek belge almaya hak kazanan kursiyerlere belgeleri Vali Yardımcısı Gökhan Gürbüzerol tarafından takdim edildi.

Katılımcılar stantları tek tek gezdi

Açılış programı daha sonra serginin açılış kurdelesinin kesilmesiyle devam etti. Açılan sergide çok sayıda el emeği göz nuru esere yer verilirken sergide açılan stantları tek tek gezen katılımcılar kursiyer ve usta öğreticilerden bilgi aldı.

Bahçede de stantlar açıldı

Sergi kapsamında ayrıca dışarıda çeşitli kurum ve kuruluşlarda stant açarak ziyaretçilere kurumlarıyla ilgili bilgi aktardı.

Sergi bugün saat 18.00’e kadar açık olacak

Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü 2018-2019 Yıl Sonu Sergisi bugün saat 18.00’e kadar ziyaretçilerini bekleyecek.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam