Karneler alındı, tatil başladı

2018-2019 eğitim-öğretim yılı tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da sona erdi. Bartın’da 152 okulda toplam 30 bin 12 öğrenci karnelerini almanın ve uzun bir yaz tatili sürecine girmenin mutluluğunu yaşadı. Karne töreni ise Atatürk İlkokulunda gerçekleştirildi. Atatürk İlkokulu öğrencileri karnelerini protokolün elinden alırken 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019'da başlayacak.

Karneler alındı, tatil başladı Güncel

2018-2019 eğitim-öğretim yılı tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da sona erdi. Bartın’da bugün 152 okulda, 2 bin 164 öğretmen ve bin 200 özel eğitim, 40 evde eğitim, bin 24 anaokulu, 10 bin 64 ilkokul, 9 bin 569 ortaokul ile 9 bin 355 lise olmak üzere toplam 30 bin 12 öğrenci  karnelerini almanın ve uzun bir yaz tatili sürecine girmenin mutluluğunu yaşadı. Bu eğitim-öğretim yılının karne töreni ise Atatürk İlkokulunda gerçekleştirildi.  Törene Bartın Vali Yardımcısı Gökhan Gürbüzerol,İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, protokol üyeleri, öğretmenler ve çok sayıda veli katıldı.

Çandıroğlu’nun Bartın’daki ilk karne töreni

Sınıfları tek tek gezip öğrencilere karnelerini dağıtan Vali Yardımcısı Gökhan Gürbüzerol, uzun bir yaz tatiline başlayacak olan öğrencilere iyi tatiller dilemeyi de ihmal etmedi. Bu karne töreni aynı zamanda Bartın’a yeni atanan Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu’nun da ilk karne töreni oldu.

Güner’den öğrencilere mesaj

Öte yandan Bartın Valisi Sinan Güner ise bir eğitim-öğretim yılının daha sona ermesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı.  Mesajında öğrencilere ve velilere hitap eden Vali Güner “30 bin öğrencimiz ve 2300 öğretmenimizle başlayan 2018-2019 eğitim- öğretim yılı 14 Haziran Cuma günü karnelerin alınmasıyla sona eriyor. Öncelikle öğrencilerimizin sağlık ve huzur içerisinde bir tatil süreci geçirmelerini diliyorum. Amacımız evlatlarımızın, teknolojiye yön verebilen, donanımlı, okuyan, araştıran, sorgulayan güçlü bireyler olarak hayata hazır, sağlıklı ve mutlu bireyler olarak yetiştirilmesidir. Gelişen ve değişen dünyada eğitime yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. İlimizde de eğitimin her kademesinde daha iyiye ulaşmayı hedefliyor, bu bilinçle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; bir kez daha öğrencilerimizi gayretlerinden dolayı kutluyor, öğretmenlerimize eğitim-öğretim faaliyetlerinin yürütülmesinde, İlimizin başarı seviyesinin arttırılmasında göstermiş olduğu özverili çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyor, huzur dolu bir yaz tatili geçirmelerini temenni ediyorum” dedi.

Uzmanlardan kötü karne uyarısı!

Uzmanlar ise velilere  kötü karne uyarısında bulundu.  Velileri, çocuklarının getireceği kötü karnelere karşı uyaran uzmanlar olumlu ya da olumsuz bir sonuç için tek bir kişiyi suçlamanın doğru olmadığını ifade etti. Uzmanlar kötü karne getiren çocuğa yaklaşım hakkında şunları söyledi:

“Dönem boyunca iyi koordine olmak çok önemlidir. Bu da aile üyelerinin desteği ile olur. Karnenin çocuğun öğrenme süreçleri ve davranışlarının bir geri bildirimi olduğu bilinmelidir. Kişiselleştirme ile karnesi zayıf gelen çocuğa, zayıf öğrenci muamelesi yapılmamalıdır. Çocuğun sadece karnesi zayıftır, kişiliği değil, kişiliğine genelleme yapılması doğru değildir. Kişiliğine yönelik olumsuz davranışlarla karşılan çocuk yalnızca, ‘başarılıysam değerliyim ve yeterliyim, başarısız olursam kimse beni sevmeyecek’ gibi işlevsel olmayan gerçek dışı düşünceler geliştirebilir. Bu durum çocukta, özgüven eksikliğine ve dolayısıyla ikinci döneme de motivasyonu düşük başlamasına neden olabilir. Ayrıca, ‘sadece başarılı olursam toplumdan onay ve değer görebileceğim’ inancı ile yalan söyleme ya da kaçınma davranışları gibi yollara başvurabilir. Kimi çocuk matematikte iyiyken kimisi resimde, el becerisinde iyi olabilmektedir. İlgi ve beceriler her çocukta farklıdır.

Tatil nasıl değerlendirilmeli?

Okul dönemi boyunca aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkan, düzenli ve tempolu bir çalışma içinde olan, her gün derslerine mutlaka çalışmak durumunda kalan öğrenciler için yarıyıl tatilinin çok büyük önem taşıyor. Yaz tatili, bir çeşit özgürlük. Tatil arada bir soluklanmak, disiplinden az da olsa uzaklaşma fırsatı tanıyor. Çocuklar kadar aileler için de yaz tatilinin önemi büyüktür. Çocuklar için gerçek anlamda dinlendirici, rahatlatıcı ve motivasyonla ikinci döneme başlamalarını sağlamak ailelerin elindedir.

Okuldaki başarısızlığın nedenleri neler?

Çocuğun okul başarısızlığının nedenlerine gelinecek olursa bunlardan bazılarının çocukların kendilerine has kişisel özellikler. Bilinmelidir ki her çocuk aynı değildir. Her çocuğun, şahsına özel becerileri vardır. Önemli olan okul ve aile arasındaki uyumdur. Her iki gözlemci de çocuğun neye yeteneği olduğunu gözlemlemelidir ve o alanda çocuklarımız desteklenerek, geleceğimizin mirasları, özgüvenli çocuklar yetiştirilir. Başarısızlığın ikinci sebebi, aileden kaynaklanan sebeplerdir. Şöyle ki; anne-babanın sağlıklı model olması, kültürel seviyenin, ders çalışma ortamının sağlanması, ailenin disiplini, başarıyı olumlu etkileyen faktörlerdir.

Çocuk-aile ve okul işbirliği


Diğer bir sebep ise okuldan kaynaklı olabilir. Okuldaki eğitim ve öğretim programının, çocukların gelişim seviyelerine uygun zenginleştirilmiş programlar olmasına karşın çocuğun akademik başarısı beklenenin altında ise öncelikle bir araştırma yapılmalıdır. Çocuk-ergen ve psikoloğundan yardım alınmalı, çocuğun gelişim düzeyini, öğrenme biçimlerini ve dikkat becerilerini anlamayabilmenize yardım edecek, birtakım çocuk değerlendirme testleri vardır. Çocuk-aile ve okula yönelik bir çalışma düzenlenmelidir. Bu üçgen kurulabilirse, sorunu çözmeye adım atmış oluruz.

Ailelere tavsiyeler
Önemli olan karne heyecanını, karne sendromuna çevirmemektedir. Karne almak, çocuklara tatilin geldiğini çağrıştırmalıdır. Çocukların tatilde bol bol dinlenmesine ve tatilin keyfini çıkarmasına fırsat tanıyın. Tatil zamanını birlikte vakit geçirebileceğiniz, çocuğunuzun yeni dönem için enerji depolaması için bir olanak olarak görün. Çocuğunuz düşük notlar getirmiş olsa da onun da tatile, okul düzeninden uzaklaşamaya ihtiyacı olacağını unutmayın. ‘İyi’ notların olduğu karneler genellikle ödüllendirilir ancak çocuğunuz sadece iyi notlar aldığında ödüllendirildiğini hissetmemeli, mümkün olduğunca maddi değeri az olan veya manevi değeri olan (ailecek bir şeyler yapmak gibi) hediyeleri, gösterdiği çabası için vermeniz en uygunudur. Bu sebeple çocuğunuz elinden gelenin en iyisini yaptığında, düşük notu olsa bile ona da bir ödül vermeniz, onu motive edecektir.

Çocuğunuza destek olun

Böylece çocuğunuzun sizin ona vereceğiniz ödül için çalışma gerekliliği yerini ‘kendim için çalışmalıyım’a bırakır. Bu da çocuğunuzda öz disiplin gelişmesini sağlayacaktır. Yine de bu tatil döneminde çocuğunuzu, kitap okumak, bulmaca çözmek gibi aktivitelerde bulunması için teşvik edin. Okulun açılmasına doğru, bir önceki dönemi hatırlatıcı çalışmalarla, ödül yöntemini uygulayarak, çocuğunuza destek olun. Çocuğunuzun size karşı yapmasını istemediğiniz, hiçbir davranışı siz de çocuğunuza sergilemeyiniz. Unutmayın ki çocuk söylenenden çok, gördüğünü rol model olarak alır.”

Okullar 9 Eylül’de açılacak

2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019'da başlayacak. 18-22 Kasım 2019'da ilk ara tatil yapılacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün) 25 Kasım'dan 17 Ocak'a kadar birinci dönem devam edecek.

İkinci yarı yıl 3 Şubat’ta başlayacak

Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün) İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020'de başlayacak. 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün) 13 Nisan'da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran'da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam