Dünya Çevre Gününü kutladılar

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutladı. Dünya Çevre Gününün bu yıl Ramazan Bayramına denk gelmesi dolayısıyla etkinlik bayram sonrasında gerçekleştirilirken Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan yine Çevre Günü kapsamında Bartın Valisi Sinan Güner’i makamında ziyaret etti.

Dünya Çevre Gününü kutladılar Güncel

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutladı. Dünya Çevre Gününün bu yıl Ramazan Bayramına denk gelmesi dolayısıyla etkinlik bayram sonrasında gerçekleştirilirken Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Bartın Valiliğinde yapılan törenle Atatürk Anıtına çelenk sundu. Özcan, çelenk sunumunun ardından ise Bartın  Valisi Sinan Güner’i makamında ziyaret etti.  Müdür Yardımcısı Mehmet Özdemir, Şube Müdürümüz Oğuzhan Tunçdemir ve Çevre Mühendisi Gökşah Vardar’ın da yer aldığı ziyarette Vali Güner, Özcan ve beraberindekilere ziyaretleri için teşekkür ederek Dünya Çevre Gününü kutladı.

Özcan’dan Dünya Çevre Günü mesajı

Ali Özcan yine Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Özcan mesajında şu ifadelerde bulundu:

“Bilindiği üzere 1972 yılında İsveç'in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Haziran ayının ikinci haftası ile başlayan haftayı, okullarımızda Çevre Koruma Haftası olarak kutlamaktayız. Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ölümlere neden olan solunum yolu hastalıklarının çoğu hava kirliliği sonucunda olmaktadır. Balıklar, çevre kirlenmesinden en çok zarar gören canlıların başında gelir. Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler, çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerdendir.

Plastik ürünler karada 400 yıl kalıyor

Çevre kirlenmesini, insanın doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Doğanın korunmasını ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin karada yaklaşık 400, suda ise yaklaşık 800 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak hava kirliliğinin önlenmesi için kış sezonunda hemen hemen her gün konutlarda ve katı yakıt satışı yapılan işyerlerinde katı yakıtların uygunluğu, konutlarda ilk yakma saatlerine uyulup/uyulmadığı konusunda denetimler yapılmıştır. Yapılan denetimlerde mevzuata uygun olmayan kömür satışı yapan, ısınma amaçlı kullanan veya ilk yakma saatlerine uymayanlara ve egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine idari para cezası uygulanmıştır.

Sıfır Atık tüm kurumlarda uygulanıyor

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde Bakanlığımız tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi”, İl Müdürlüğümüzde Nisan 2018’den itibaren uygulanmaya başlanmış olup, projenin kamu kurumlarında hızlı bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli koordinasyon sağlanmış olup, proje tüm kurumlarda uygulanmaya başlamıştır. İl Müdürlüğümüz, “Yaşanabilir Çevre, Afetlere Hazır Kimlikli ve Akıllı Şehirler” vizyonuyla; hayat kalitesi yüksek şehirler ve sürdürülebilir çevreyi temin etmek üzere planlama, yapım, dönüşüm ve çevre yönetimine ilişkin iş ve işlemleri düzenleyici, denetleyici, katılımcı ve çözüm odaklı bir misyonla iş ve işlemlerini yürütmektedir.

“Üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız”

Bu bağlamda, çevre bilincine sahip olmak, temel insan haklarının eşitlik ve adalet ilkelerini içine alan çağdaş insan davranışlarının çerçevesini oluşturmaktadır. Çağdaş insanın çevre bilinci, kendi içinde duyduğu bireysel sorumluluk duygusunu etrafındaki insanların da duyması için çaba göstermeyi de gerektirmektedir. Anayasamızın 56.maddesinde "Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın ödevidir" denilmektedir. Bu nedenle her insan çevreci olmak ve bu sorumluluğu taşımak zorundadır. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız. Hepinize yaşanabilir ve temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam