Balık üretimi, azaldı, tüketimi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre balıkçılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı Bartın’da dahil olmak üzere ülke genelinde Su ürünleri üretimi 2018 yılında yüzde 0,3 azaldı. Kişi başına düşen ortalama balık tüketimi ise 2017 yılına göre arttı.

Balık üretimi, azaldı, tüketimi arttı Güncel

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK)  verilerine göre balıkçılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı Bartın’da dahil olmak üzere ülke genelinde Su ürünleri üretimi 2018 yılında yüzde 0,3 azalarak 628 bin 631 ton olarak gerçekleşti. Üretimin yüzde 35,3'ünü deniz balıkları, yüzde 9,9'unu diğer deniz ürünleri, yüzde 4,8'ini iç su ürünleri ve yüzde 50'sini yetiştiricilik ürünleri oluşturdu.

Avcılık azaldı, yetiştiricilik arttı

Avcılıkla yapılan üretim 314 bin 094 ton olurken, yetiştiricilik üretimi ise 314 bin 537 ton olarak gerçekleşti. Deniz ürünleri avcılığı bir önceki yıla göre yüzde 11,9, iç su ürünleri avcılığı yüzde 6,2 azaldı. Yetiştiricilik üretiminin yüzde 33,4'ü iç sularda, yüze 66,6'sı denizlerde gerçekleşti.
Deniz ürünleri avcılığı ile yapılan üretimde ilk sırayı yüzde 31,5'lik oran ile Doğu Karadeniz Bölgesi aldı. Bu bölgeyi yüzde 30,6 ile Batı Karadeniz, yüzde 18,4 ile Marmara, yüzde 15 ile Ege ve yüzde 4,5 ile Akdeniz Bölgesi izledi.

Balık tüketimi  arttı

Kişi başına ortalama balık tüketimi 2017 yılında 5,49 kg olarak gerçekleşirken, 2018 yılında yüzde 11,8 artarak 6,14 kg olarak gerçekleşti. Öte yandan denizlerde av yasağı geçtiğimiz nisan ayı itibariyle başlamıştı. 

Denizlerde av yasağı nisanda başlamıştı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Denizlerde ve İç Sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ gereğince denizlerde av yasağının başladığını duyurmuştu.   Müdürlükten yapılan duyuruda  yasakla ilgili şu ifadeler yer almıştı:

“Su ürünleri kaynaklarımızdan en uygun bir şekilde yararlanmak, deniz ve iç sularımızdaki su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunmasını sağlamak amacıyla Denizlerde ve İç Sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 4/1 Numaralı Tebliğ ile su ürünleri avcılığına getirilen genel yasaklar 15 Nisanda başlıyor.

İşte yasağın kapsamı!

Av yasağının içeriğiyle ilgili de bilgi veren Müdürlük, şunları söyledi:

“Buna göre; 

- Trol ve Gırgır avcılığı ile avcılık faaliyetlerinden algarna ile Deniz salyangozu avcılığı 15 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında yasaktır.

Ancak dalma ve tuzak yöntemiyle dönem boyunca Deniz Salyangozu avlamak serbesttir.

- Kalkan balığının 15 Nisan ile 15 Haziran tarihleri arası her türlü istihsal vasıtasıyla avcılığı yasaktır.

- Tüm karasularımızda 1 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında ağ dalyanları dahil, her türlü istihsal vasıtasıyla palamut ve torik avcılığı yasaktır.

- İç sularımızdaki balık türlerinden sazan balıklarının İlimizde 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında avcılığı yasaktır. 

- Bütün karasularımızda ığrıp, trata, tarlakoz ve manyat ile dönem boyunca avcılık yapmak yasaktır. 

- Tek kat misinadan yapılmış uzatma ağlarının kullanımı dönem boyunca yasaktır. 

Unutulmamalıdır ki;  aşırı, bilinçsiz ve kuralsız avcılık su ürünleri geleceğimizin ve çok önemli olan zenginliğimizin yok edilmesi demektir. Bu nedenlerden dolayı sürdürülebilir avcılık için avlanma usul ve esaslarına uyulması son derece önem arz etmektedir.”

 

 

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam