İşte Özel İdarenin 2018 gelir ve gideri!

İl Genel Meclisi, Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında haziran gündemini görüşmeye başladı. 3 maddelik haziran gündemine 2 madde daha ekleyen Meclis Üyeleri gündemin ilk toplantısında ise 118 milyon 285 bin 926,51 TL gelir ve 122 milyon 487 bin 76 TL gider gerçekleşmesine sahip olan 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı ile Taşınır Kesin Hesabını görüştü.

İşte Özel İdarenin 2018 gelir ve gideri! Güncel

İl Genel Meclisi haziran gündemini görüşmeye başladı. İl Genel Meclisi başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan Meclis Üyeleri 3 maddelik haziran gündemine 2 madde daha ilave ederken Meclis Başkanı Dursun gündemin ilk toplantısında yeni dönemin 3’üncü ayının ilk birleşimini gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisinde olduklarını söyledi. Mayıs ayı toplantıları sonrası birlik ve beraberlik içerisinde mübarek Ramazan ayını idrak ettiklerini, akabinde bayramı da huzur içerisinde geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Dursun, “Halkımızın sizlerin geçmiş bayramınızı bir kez daha kutluyor ve tekrarına ermeyi yüce yaratandan niyaz ediyorum. Ayrıca, Haziran ayı içerisinde 5 gün devam edecek meclis çalışmalarına katkı sağlayacak olan başta Meclis üyelerimiz olmak üzere yine tüm daire müdürlerimize teşekkür ediyor, meclis çalışmalarıyla alınacak olan tüm kararların şimdiden Özel idaremize ve Bartın’ımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

5 yıllık stratejik plan önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek

Haziran ayında da 5 günlük iş takvimi içerisinde Bartın’ın büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak kararlara imza atacaklarını söyleyen Dursun, “5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunun özel idareleri güçlü bir yapıya kavuşturdu. Bunun yanında bir çok yeniliği de beraberinde getirdi. Aynı değişimin karar organı olan meclis çalışmalarına da yansıtıldı. Bu kapsamda öncelikle meclis çalışmalarının ana omurgasını oluşturan  5 yıllık hedefleri ortaya koyan  stratejik planlanın hayata geçirilmesi başta olmak üzere yine performans planı ile çalışma yatırım programlarının hazırlanması ve buna bağlı bütçenin İl Genel Meclisince onaylanması ve  akabinde uygulamaya geçilmesi kanunun getirmiş olduğu bir reform olmuştur. O nedenle kanun gereği her mahalli idareler seçimleri sonrasında meclisin gündemine gelmesi gereken 5 yıllık stratejik plan, gelişen ve değişen şartlara uygun bir şekilde Sayın Valimizin plan üzerindeki hazırlıklarını tamamlamasıyla birlikte önümüzdeki günlerde meclis gündemine gelecek. O nedenle 7. Dönem meclisinin bu planların güncellenmesinde yine Bartın’ın büyümesi ve gelişmesini önceleyen çalışmayı yaparak ilk sınavlarını başarıyla geçekleştireceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Ana gurup yollarındaki standart yükseltme çalışmaları devam edecek”

7. Dönem meclisinin her zaman bu anlayışla görev yapacağını Bartın’a katkı sağlayacak her karara büyük bir heyecanla imza atacaklarını ifade eden Kenan Dursun, “2005 yılında çıkan 5302 Sayılı Özel İdare Kanunun hayata geçmesiyle birlikte tüm ülkemizde olduğu gibi Bartın’da da her alanda değişimin ve gelişimin yaşanmasına katkı sağladık. Bu kapsamda kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ulaşımda yaşamış olduğu ağır sorunların her yıl KÖYDES ve Özel İdare çalışmalarıyla desteklenerek büyük oranda çözüme kavuşturduk. Bu kapsamda yine 2019 yılı KÖYDES ve Özel İdare programlarıyla 38 milyonu bulan ödenekler ile  alandaki 1950 km’lik yol ağının öncelikle 600 km’lik  ana gurup yollarındaki standart yükseltme çalışmaları devam edecek” ifadelerinde bulundu.

Bartın’da asfaltlaşma oranı yüzde 90’larda

Köy içlerindeki sıcak asfalt ve kilitli parke taşı ile de yol ve meydan düzenlemelerine yaz boyunca devam  edileceğini kaydeden Dursun, “Köy içlerindeki sıcak asfalt ve kilitli parke taşı ile de yol ve meydan düzenlemelerine yaz boyunca devam edilerek 190 km’lik bir alanda çalışmalar yapılacak. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte 1950 km’lik yol ağının 1850 km’sin de hedefe ulaşılacak. 13 yıl önce yüzde 23 seviyesinde olan   asfalt oranın bugün  yüzde 90’lara  çıkmış olması tesadüf değil. Bu süreç  çok kolay geçmedi. Her anında büyük emeklerimiz var. Ayrıca her şeyden önce KÖYDES ödeneklerinin ilimize aktarılmasında yine çok büyük katkıları  olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere  Sayın Valimiz Sinan Güner’e  ve Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Uygulamada çalışan tüm personellerimize  kolaylıklar diliyorum. Bu çatı altında değişime imza atan 4, 5 ve  6’ncı dönem meclislerinin de bu süreçte çok büyük katkıları oldu. Geçmişten günümüze kadar  İl Genel Meclisinde görev yapmış olan tüm arkadaşlarımıza da hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

2018 Kesin Hesabı görüşülecek

Meclis gündemlerini oluştururken her zaman içeriği önem arz eden gündemlerle çalıştıklarını aynı hassasiyetin haziran ayı gündemine de yansıdığını söyleyen Dursun, “Haziran ayının en önemli gündem maddelerinden birisi olan 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı ile Taşınır Kesin Hesabının mecliste yapılacak görüşmelerle karara bağlanacak. 2018 Mali Yılı Kesin Hesabının gelir gerçekleşmesi 118 milyon 285 bin 926,51, gider gerçekleşmesi ise 122 milyon 487 bin 76 TL. Gerçekleştirilen projeleri gündem içerisinde  yeniden hatırlama fırsatı bulacağız” şeklinde konuştu.

Kesin Hesap kabul edildi

Kenan Dursun’un açıklamalarının ardından İl Genel Meclisi, Mayıs ayı gündeminde Plan ve Bütçe Komisyonu ile Çeşitli İşler Komisyonuna havale edilen 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı ile ilgili komisyon raporlarını görüştü. Meclis, 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı ekli cetvellerin defter kayıt ve belgelere dayandığı görüldüğünden komisyon raporları doğrultusunda bu hali ile kesin hesabın tasdik edilmesine oy birliği ile karar verdi.

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam