Akdeniz: “Stopaj kaldırılmalı”

Bartın Madeniz Eşya ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz, esnafın mülk sahibinin ödemesi gereken vergiyi ödediğini ifade ederek stopaj verginin kaldırılması ya da esnaftan alınıp mülk sahibine verilmesi gerektiğini söyledi. Akdeniz, stopaj kaldırılmasa bile en azından yüzde 20’den yüzde 5’e düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

Akdeniz: “Stopaj kaldırılmalı” Güncel

Bartın Madeniz Eşya ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz, esnafın mülk sahibinin ödemesi gereken vergiyi ödediğini ifade ederek stopaj verginin kaldırılması ya da esnaftan alınıp mülk sahibine verilmesi gerektiğini söyledi. Stopaj vergisinin esnaftan alınmasının haksızlık olduğunu dile getiren Akdeniz, “Verginin vergisi olan stopaj uygulaması esnafımızın üzerinden kaldırılmalı. Mülk sahibinin ödemesi gereken vergiyi esnafımız ödüyor ve bu da haksız bir düzen oluşturarak esnafımızın kazancından götürüyor. Esnafımız kira ödediği dükkânın vergisini ödüyor. Mülk sahibinin ödemesi gerekirken, kirayı alan değil veren tarafın ödemesi haksız bir düzen oluşturuyor. Stopaj uygulaması esnafımızın sırtındaki birçok yükün yanına yük oluyor” dedi.

“Haksız bir uygulama”

Stopaj ödeyen hiçbir kesim bu durumdan memnun olmadığını kaydeden Yılmaz Akdeniz, “Kira geliri 30 bin TL’yi aşan kira gelirlerinde iş yeri sahipleri beyanname veriyor fakat vergi ödemeyerek vergi iadesi alıyor. Ama esnafımız bunu zarar etse dahi ödemek zorunda. Finansal sorunlar, kiralar, sigorta primi vs. derken birçok kalemde ödemesi olan esnafımızın üzerinden stopaj uygulaması kaldırılmalı. Bu esnafımıza bir ayrıcalık değil, hakkını teslim etmek demektir. Stopajın ne kadar haksız bir uygulama olduğunu, çiftçiye verilen tarımsal desteklerden bile yüzde 4 oranında stopaj kesilmesinden anlayabiliriz. Yani stopaj ödeyen hiçbir kesim bu durumdan memnun değil. Stopaj tamamen kaldırılmalı ya da oranı yüzde 5’e düşürülmeli” şeklinde konuştu.

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam