Müftülükten Bayram açıklaması

Kadir Gecesi, Ramazan Bayramı, Hac hazırlıkları ve Yaz Kur’an Kurslarıyla ilgili açıklamada bulunan Bartın İl Müftü Vekili Hulusi Güner, Kadir Gecesi dolayısıyla Bartın’da tüm camilerde Mevlid-i Şerif okutulacağını söyledi. Bayram namazının 4 Haziran Salı günü 05.58’de kılınacağını ifade eden Güner, Yaz Kur’an Kurslarının da 17 Haziran’da başlayacağını kaydetti.

Müftülükten Bayram açıklaması Güncel

Bartın İl Müftü Vekili Hulusi Güner yaklaşan Kadir Gecesi, Ramazan Bayramı, Hac hazırlıkları ve Yaz Kur’an Kursları dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Bartın’da kurulan iftar sofraları, Kadir Gecesi, Bayram namazı, Yaz Kur’an Kursları, Hafızlık Kur’an Kursu ve Hac seminerleri ile ilgili bilgilendirmede bulunan Güner, iftar, fitre ve zekat çalışmalarıyla ilgili “Rabbim Ramazan’ı Şerifi hayırlısı ile tamamlayıp Kadir Gecesine ulaşmayı hepimize nasip eylesin. Ramazan’ı Şerif ayımızın Bartın’ımız hakkında, Türkiye’miz hakkında, bütün İslam alemi hakkında hayırlara vesile olmasını Rabbimizden temenni ediyoruz. Bu Ramazan’ı Şerif’te Bartın’da ilk defa Sayın Valimizin başkanlığında, koordinesinde Bartın’ımızda meydan iftarı verildi. Bartın Valimiz, Kızılay’ımız, İl Müftülüğümüz, İlim Yayma Cemiyetimiz, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla birlikte her gün 500 kişiye iftar veriyoruz. Bunun yanında İmam Hatip Camimizde her gün 400 civarında Suriyeli vatandaşlarımıza, öğrencilerimize, muhtaç olan insanlarımıza iftar vermeye devam ediyoruz. Bunun yanında Bartın Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Bartın Şubesi olarak üniversite öğrencilerimizden tespit ettiğimiz muhtaç öğrencilerimize yardımda bulunuyoruz. Yine Valiliğimiz ve Sosyal Yardımlaşma Vakfımızla koordineli olarak muhtaç olan vatandaşlarımıza aynı şekilde fitre ve zekat ulaştırıyoruz. Bu şekilde hizmetlerimiz bulunuyor” dedi.

Bayram namazı 05.58 de kılınacak

Bayram namazının Salı günü saat 05.58’de kılınacağını ifade eden “Bunun yanında Bayram Namazımız 4 Haziran Salı günü 05.58’de kılınacak. Tüm Bartın’da. Rabbim bayramı ve Ramazan’ı Şerif bayramını hayırlara vesile eylesin” şeklinde konuştu.

Bütün camilerde Mevlid okutulacak

Hulisi Güner, yarın akşam  kutlanacak olan Kadir Gecesiyle ilgili ise “Kadir Gecesi Cuma’yı Cumartesi’ya bağlayan akşam. Kadir Gecesi’nde de Aşağı Camii ve  bütün camilerimizde Mevlidi Şerif okutulacak. Kur’an’ı Kerim okunarak ihya edilecektir. Rabbim bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini ifa etmeyi cümlemize nasip eylesin” ifadelerinde bulundu.

Yaz Kur’an Kursları 17 Haziran’da başlıyor

Yaz Kur’an Kursları ile ilgili de bilgi veren Güner “Bunun yanında Ramazan sonrası başlayan yani 17 Haziran’da başlayıp 9 Ağustos’ta sona erecek olan Yaz Kur’an kurslarımız var. Bunun yanında itikafa girilen camilerimiz oldu. Tuna Camimizde itika girildiği burada bayrama kadar ibadetler ve dualar gerçekleştirilecek.  Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığımızın belirlediği Yaz Kur’an Kursu teması “Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur’an Olsun” olacak. Rabbim gençlerimizi, çocuklarımızı bu şekilde yetiştirmeyi nasip eylesin. Her camimizde ve her Kur’an Kursumuzda Yaz kursu olacaktır. Bartın şu an nüfusa oranla sıralamada Türkiye’de birinci sırada yer almaktadır. Camilerimiz çocuklarımızla neşelenmiş durumda. Bunun devam etmesini istiyoruz” dedi.

Hac seminerleri Bayram sonrası başlıyor

Hulisi Güner, Hac hazırlıklarıyla ilgili ise “Bunun yanında Ramazan Bayramı sonrası 10 Haziran’da başlayacak olan Hac seminerlerimiz var. Seminerlerde Hacca gidecek Hacılarımıza eğitimler verilecek. Seminerler sonrası güzergahlar ve kafileler belli olacak. Rabbim Hacılarımızın da Haccını şimdiden hayırlı eylesin” şeklinde konuştu.

Hafızlık Kur’an Kursu açılıyor

Son olarak Hafızlık Kur’an Kursu inşaatıyla ilgili bilgi veren Güner, “Bunun yanında 2,5 yıldır inşaatı devam eden Hafızlık Kur’an Kursumuzu açmayı planlıyoruz. Rabbimize hamdolsun ki, Hafızlık Kız Kur’an Kursu ve Hafızlık erkek Kur’an Kursumuza kavuşmuş olacağız. Şimdiden oraya hocamızı tayin ettik. 4’ten 5’inci sınıfa geçen öğrencilerimizi tespit ediyor ve velilere müracaat ediyoruz. Şu an 50 civarında tespit ettiğimiz öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizin de eğitimlerine başlayacak ve 2 yıllık eğitim alacaklar. Eğitimlerinin ardından hem ülke çağında, hem de dünya çapında ümmeti Muhammed’e hocalık yapacaklar. Rabbim sizlerden razı olsun. Bu konuda bizleri ve sizleri muvaffak eylesin” dedi.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam