Öğrencilerden nefes kesen tatbikat

Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 11-B öğrencileri 1 yıl boyunda gördükleri ilk yardım dersinin ardından tatbikat gerçekleştirdi. Sağlık İl Müdürlüğü 112 Ekibinin de katıldığı tatbikat gerçeği aratmadı.

Öğrencilerden nefes kesen tatbikat Güncel

Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 11-B öğrencileri 1 yıl boyunda gördükleri  ilk yardım dersinin ardından tatbikat gerçekleştirdi.  Sağlık İl Müdürlüğü 112 Ekibinin de katıldığı tatbikat gerçeği aratmadı.  Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesin de öğretmenlerin, öğrencilerin ve çalışanlarının her türlü olağanüstü duruma hazırlanması amacıyla yapılan tatbikatta  olası can ve mal kaybını en az düzeye indirecek koruyucu ve kurtarıcı tedbirler yer alıp felaketlere hazırlık planlar hayata geçirildi.

Tatbikat sirenlerin çalmasıyla başladı

Okul Müdürü Hamdi Demirel,  öğretmenler ve öğrenciler tarafından ilgiyle izlendiği tatbikat, 112 ekibinin sirenleri ile başladı.  Tatbikatın başlamasıyla sınıflarda bulunan öğrenciler, hızlı ve kontrollü bir şekilde tahliye edildi. Senaryo gereği bina içerisinde travmaya maruz kalan ve bacağı kopan, kırıkları olan, kalbi duran, epileptik vakaya, sinir krizi geçiren, kafa travmalı 6 vakaya Bartın 112  ekipleri ve 11-B öğrencileri tarafından ilk müdahale okul koridorun da yapıldı.

Hastalara acil müdahale

112 Acil servis ekiplerinin de hazır bulunduğu tatbikatta, yaralananlara müdahale edildi. Hasta monitörize edildi. Turnike, boyunluk ve sedye ile hasta transferleri uygulandı. Öğrencilerin olası  acil durum ile olağanüstü hallerde ilk yardım, hızlı tahliye ve güvenli bölgeye ulaşım konularına hazırlıkları ölçüldü. Tatbikatın sonunda binada bulunan öğrenciler müdahale sonrası, hızlı ve kontrollü bir şekilde tahliye edildi. Hastaların ambulansa transferi ile tatbikat sona erdi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam