Bayram: “Galla Pazarında ceza uygulaması yapılmadı”

Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, müdürlük personeli tarafından Galla Pazarında yapılan denetim ve denetim sonrasında yerli fide sattıkları için pazardaki satıcılara para cezası uygulandığına dair kamuoyunda çıkan söylemlerle ilgili açıklamada bulundu.

Bayram: “Galla Pazarında ceza uygulaması yapılmadı” Güncel

Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, müdürlük personeli tarafından Galla Pazarında yapılan denetim ve denetim sonrasında yerli fide sattıkları için pazardaki satıcılara para cezası uygulandığına dair kamuoyunda çıkan söylemlerle ilgili açıklamada bulundu. Müdürlük personelinin Pazar denetiminin rutin bir denetim olduğunu ve denetimin bilgilendirme, bilinçlendirme ve rehberlik amacı taşıdığını ifade eden Bayram, “Toprak ve bitki sağlığı risklerinin yüksek olması sebebiyle teknik personelimizce yapılan bu rutin denetim tamamen bilgilendirme, bilinçlendirme ve rehberlik amacı taşımıştır. Bu denetimde iddia edildiği gibi bir ceza uygulaması da olmamıştır” dedi.

“Yanlış algı oluşturulmuştur”

Kontrolsüz üretilen fide ve  fidanların bitki hastalık ve zararlılarının yayılmasına zemin hazırladığını ifade eden Bayram şöyle devam etti:

“Kontrolsüz üretilen fide, fidan vb. gibi üretim materyalleri bitki hastalık ve zararlılarının yayılmasına zemin hazırlamaktadır. Bu hastalık ve zararlıların yayılması sebze üretiminde maliyetlerin artmasına neden olacağı gibi bu alanlarda bitki yetiştirilmesini de imkansız kılacaktır. Ayrıca toprağa da hastalık bulaşacağından toprak verimliliği de olumsuz etkilenecektir. Denetimde anlatılan ve vurgulanan bu hususlar olmasına rağmen  yanlış algı oluşturularak kamuoyu yanıltılmaya çalışılmıştır.

“Yerli fide satışının yasak olduğu algısı oluşturulmaya çalışmıştır”

Sanki yabancı menşeli fidelerin satışı serbest, yerli olanlar ise yasak algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Satışı yapılan fidelerin büyük bir kısmı İl Müdürlüğümüzce yetkilendirilen tohumluk bayilerinden satın alınan tohumlardan elde edilmektedir. Tohumluk bayilerimizde de hem yerli ve hem de yabancı menşeli tohumlar satılmaktadır. Yerli tohum, ülkemizde elde edilen tohumlardır. Yerel tohum ya da haberde iddia edilen ata tohumu ise bir yöreye ait olan tohumdur.  İddia edildiği gibi yerel tohum standart tohum değildir.

“Yerel tohumlar illimizde yok denecek kadar azdır”

 Yerel tohumlar illimizde yok denecek kadar azdır. Konu olan fidelerin büyük çoğunluğu yerel çeşitlerden değil bayilerden temin edilen tohumlardan elde edilmektedir. Dolayısıyla bayiden alınan tohumlar yerli veya yabancı menşeli olabileceğinden “tarım İsrail tohumlarına esir edildi” iddiası tamamen asılsız bir iddia olup, olumsuz algı oluşturma amacı taşımaktadır.

“Çiftçilerin yerli ürün üretmesi yasak değildir”

 Denetimlerimizde fidelerin üretildiği tohumların menşeine değil üretim yerlerinin sağlık durumlarına ve ayrıca yetiştirilen fidelerin hastalık ve zararlılardan ari olup-olmadığına dikkat edilmekte ve mevzuat çerçevesinde gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. Ayrıca çiftçilerin yerli domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak, mısır, buğday üretmesi kesinlikle yasak değildir.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam