Akdeniz: “Esnafımıza özel can suyu kredisi şart”

Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, esnaf ve sanatkarlara özel hazırlanan can suyu kredisinin tam zamanı olduğunu ifade ederek “Esnaf ve sanatkara özel can suyu kredisi şart. 12 ay geri ödemesiz sıfır faizli kredi esnafımıza can suyu olur. Ayrım yapılmadan tüm esnafımız can suyu kredisi alabilmeli” dedi.

Akdeniz: “Esnafımıza özel can suyu kredisi şart” Güncel

Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, esnaf ve sanatkara özel can suyu kredisinin şart olduğunu söyledi. Esnaf ve sanatkarın uzun vadeli ve sıfır faizli can suyu kredisini dört gözle beklediğini ifade eden Akdeniz, “Esnaf ve sanatkarımız uzun vadeli ve sıfır faizli can suyu kredisini dört gözle bekliyor. Piyasa koşullarında esnafımızın nakit sıkıntısının giderilmesi için sıfır faizli ve 12 ay geri ödemesiz can suyu kredisi hayati önem taşıyor. Esnafımıza özel olarak hazırlanan can suyu kredi paketleri erkek esnafımız için 50 bin TL, kadın esnafımız için ise 60 bin TL olarak belirlenerek uzun vadeli olmalı” dedi.

“Esnafımıza özel olmalı”

Can suyu kredisinin esnafa rahat bir nefes aldıracağını kaydeden Yılmaz Akdeniz,  “Nakit sıkıntısı çeken esnaf ve sanatkarımız, gelişen teknolojiye bağlı olarak yaşanan gelişmelere ayak uydurmakta zorlanıyor. Bir yandan döviz kurlarındaki dalgalanmalar, yüksek faizler ve ekonomik dalgalanma ile mücadele eden esnafımıza verilecek can suyu kredisi büyük ölçüde rahatlama sağlar. Esnaf ve sanatkarlarımıza özel olarak ilk kez 2008 yılında verilen can suyu kredisinden 6 bin imalatçı esnafımız faydalanmıştı. Bu kredilerin üst limiti erkek esnaf için 25 bin TL, kadın esnaf için ise 30 bin TL olarak belirlenmişti. 2016 ve 2017 yıllarında yine can suyu kredisi verilmiş ancak bu kredi paketlerinde esnaf ve tacir ayrımı yapılmamıştı. Bu kez verilecek can suyu kredisi esnaf ve sanatkarlarımıza özel olmalı. Can suyu kredisinden faydalanamayan kahvehane, çay ocağı, internet cafe işletmecisi ve emlakçı esnafımız da can suyu kredisinden faydalanabilmeli” şeklinde konuştu.

“Ekonomideki etkisi büyük

Esnaf ve sanatkarların ekonomik dalgalanmadan en çok etkilenen kesim olduğunu vurgulayan Akdeniz, “Ardı ardına açılan zincir marketlerle baş edemeyen esnafımızın birçok kalemde ödemek zorunda olduğu giderler var. Dükkan kirası, elektrik, su ve doğal gaz faturası, sosyal güvenlik primleri, vergiler ve yanında çalışan işçinin maaşı derken esnafımızın maliyetleri çok fazla. Tüm bunlarla birlikte veresiye defteri kullanan çok sayıda esnafımız var. Nakit sıkıntısı yüzünden maliyetleri bile karşılamakta güçlük çekiyorlar. Öte yandan büyük sermaye ile de mücadele edip yeni teknolojik gelişmelere de ayak uydurmaya çalışıyorlar. Böyle bir dönemde esnaf ve sanatkarlara can suyu kredisi vermenin tam zamanı. Esnafa verilen küçük çaplı kredilerin bile ekonomideki etkisi büyük oluyor” şeklinde konuştu.

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam