MÜSİAD üyeleriyle iftarda buluştu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bartın Şubesi Ramazan dolayısıyla düzenlediği iftarda üyeleriyle ve Bartın’da siyaset, bürokrasi ve sivil toplum kuruluşlarının önde gelen isimleriyle bir araya geldi. MÜSİAD Bartın Şubesi Başkanı Muhammet Aksoy, iftar sonrasında yaptığı konuşmada ise sanayi, istihdam ve rekabet konularındaki sorunlara çözüm reçeteleri vurgusu yaptı.

MÜSİAD üyeleriyle iftarda buluştu Güncel

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bartın Şubesi Ramazan dolayısıyla düzenlediği iftarda üyeleriyle ve Bartın’da siyaset, bürokrasi ve sivil toplum kuruluşlarının önde gelen isimleriyle bir araya geldi. Nife Cafe ve Restaurant’ta gerçekleştirilen iftara Bartın Valisi Sinan Güner, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural başta olmak üzere daire amirleri siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, işadamları ve MÜSİAD üyeleri katıldı.

Aksoy: “Sanayi 4.0 hızla ilerliyor”

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan iftar sonrasında konuşan MÜSİAD Bartın Şubesi Başkanı Muhammet Aksoy, sanayi, istihdam ve rekabet konularındaki sorunlara çözüm reçeteleri vurgusu yaparak şöyle konuştu:

“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an'ın indirildiği aydır. Birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarımızı daha da güçlendirdiğimiz bu günlerde, bu güzel iftar sofrasında bizleri buluşturan Rabbime şükürler olsun. Kur’an müminlere yeryüzünü imar etme vazifesini yüklemiştir. Bu vazifeyi kemaliyle yapmak için bilimsel, teknolojik ve kültürel donanımızın en ileri düzeyde olması gerekmektedir. Sanayi 4.0 hızla ilerliyor.

“Nesnelerin interneti dönemi…”

Sanayi 4.0 Devrimi, en basit ifadesiyle söylersek, en ileri teknolojilerin derinlemesine üretimin içine yerleştirilmesidir. Makine, ürün, sistemler, süreçler ve insanlar sensörler yoluyla birbirlerine bağlanıyorlar, birbirlerinden haberdar oluyorlar ve tüm süreç boyunca birbirleriyle iletişim kuruyorlar. İmalatın ya da sanayinin sınırlarım da aşan günlük yaşama girmiş biçimiyle de bu devrime “nesnelerin interneti” de deniliyor. Mesela, Siemens’in bir Fabrikasında gerçekleştirdiği Maserati otomobil üretiminde tasarımdan pazara iletilmesine kadar geçen süre boyunca Sanayi 4.0 elementlerinden yararlanılarak aynı sürede aynı kaliteyi de koruyarak 3 kat daha fazla araç üretilmiş. Ericsson tarafından yapılan tahminlere göre 2020’li yıllarda 50 milyar cihaz internete bağlı olarak çalışacak.

“Asli meselelere odaklanmak zaruridir”

Bilgisayarlarla yönetilen tam otomatik tüm üretim tesislerinin internete bağlandığı ve robotların hem imalat hem de hizmetler sektöründe söz sahibi olduğu bir çağa giriyoruz ve bunun teknolojik altyapısını hazırlamışlar şu anda... Filmlerde gördüğümüz hizmetçi robotlar hızla gündelik hayatımıza dahil olacak. Ütümüzü yapacak, çamaşırımızı yıkayacak, hatta yemek yapacak. Bir Gurıne Robot bile geliştirmişler. Tarlalarda bile robotlar çalışacak deniliyor. Bütün bu gelişmeler hem rekabet gücü hem de istihdam açısından çok ciddi sonuçlar doğuracak demektir. Ülkemizin kısır gündemlerden sıyrılarak asli meselelere odaklanması zaruridir. Sanayi 4.0’a hızla adapte olmuş bir dünyada rekabet gücümüzü korumak, daha da geliştirmek ve ayrıca istihdam sorunlarına da reçeteler üretmek en önemli başlıklarımız olmalıdır.

“Sarsıntıya rağmen yalnız kalmadık”

İş dünyası olarak birçok fırtınaya, sarsıntıya rağmen yalnız kalmadık, “Biz birlikte olmanın gücüne inanarak yolumuza devam ediyoruz ve 'meselemiz Türkiye olsun' diyoruz. MÜSİAD demek memleket sevdası demektir. Anadolu topraklarının bereketine ve ülkesinin gücüne inanan bizler, bu memleketin evlatları olarak üretmeye ve büyümeye hep birlikte devam edeceğiz. Marifet, çok sesli bu ortamda yaşamanın bir arada olabilmenin mümkün olduğunu yeniden hatırlama zamanıdır. Kanuninin şu sözleriyle konuşmama son veriyorum; “Ben ölünce elimi tabutumun dışına atın. İnsanlar görsün ki, padişah olan Kanuni bile bu dünyadan eli boş gitmiştir.” Bu duygu ve düşüncelerle, bu zor günlerde işyerlerini ziyaretleriyle bizlerin yanımızda olduklarını hissettiren Sayın Valimize Sayın Milletvekilimize İlimizin İdarecilerine şükranlarımı sunar, yatırım yapan, istihdam yaratan ve layıkıyla vergisini ödeyen iş insanlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum.”

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam