Koç: “Kemik sağlığı için süt tüketin”

Dünya Süt Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, bireylerin bebeklikten yaşlılık evresini de kapsayarak kemik sağlığını koruma ve kemik kırılganlığını en aza indirebilmek için süt ve süt ürünleri mutlaka tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Koç: “Kemik sağlığı için süt tüketin” Güncel

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Dünya Süt Günü dolayısıyla açıklamada bulundu. Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla 21 Mayıs’ın Dünya Süt Günü ve o haftanın da Süt Haftası olarak ilan edildiğini ifade eden Koç, “Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 21 Mayıs tarihi “Dünya Süt Günü” olarak kutlanmaktadır. Dünya Okul Süt Günü çerçevesinde süt tüketiminin özendirilmesi amacıyla çeşitli okullarda süt dağıtımı yapılması sağlanacak ve çocuklara sütün beslenmedeki önemi ile ilgili bilgiler verilir. Ülkemizin de üyesi olduğu Uluslararası Sütçülük Federasyonunun (Internatıonal Dairy Federation-IDF) 1956 yılında aldığı bir kararla, 21 Mayıs tarihi tüm dünyada Dünya Süt Günü olarak ilan edilmiştir. Dünya Süt Günü; 1991 yılında Ülkemizde de kabul edilmiş olup,  21 Mayıs ve bunu kapsayan hafta  Süt Haftası olarak kutlanmaktadır” dedi.

“Süt, kemik kırılganlığını en aza indirir”

Bireylerin bebeklikten yaşlılık evresini de kapsayarak kemik sağlığını koruma ve kemik kırılganlığını en aza indirebilmek için süt ve süt ürünleri mutlaka tüketilmesi gerektiğini kaydeden Koç, “Bebeklik döneminde; büyüme ve gelişme, çocukluk ve ergenlik döneminde; büyüme, kemik ve diş sağlığının gelişimi, orta yaş ve yaşlılıkta ise yine özellikle kemik sağlığını koruma ve kemik kırılganlığını en aza indirme amaçları ile süt ve süt ürünleri mutlaka tüketilmelidir. 21 Mayıs Dünya Süt Günü, özellikle çocukların süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum içerikli gıdaları tüketmesini artırmayı amaçlar. Çocukların erken yaştan itibaren süt ve sütten üretilen besinler tüketmesi kemikleri güçlendirir ve oluşabilecek hastalıkları da önler. Süt, cilt için de önemlidir. Sütün içinde bulunan proteinler, antioksidan özellikteki A vitamini ve çinko ile cilt sağlığını korur. Süt, cilt üzerinde nemlendirici etki yaparak cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını engeller” şeklinde konuştu.

“Çocuklukta kalsiyuma ihtiyaç var”

Kalsiyuma özellikle çocukluk döneminde büyük ihtiyaç olduğunu belirten Dursun Koç son olarak “Kemik ve diş gelişimini sağlayan kalsiyuma özellikle çocukluk döneminde büyük ihtiyaç duyulur. Bu nedenle çocukların süt tüketmesi, hızlı büyümelerini ve gelişmelerini sağlar. Dünya Süt Günü kapsamında, sütün ve süt ürünlerinin faydaları yapılan paneller, söyleşiler ve etkinliklerle anlatılır. Başta çocuklar olmak üzere, tüm insanların kemik gelişimi için süt önemlidir” ifadelerinde bulundu.

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam