IFAD Çok Paydaşlı Platformu toplandı

Yerel aktörlerin karar alma süreçlerine dahil olmasını sağlayacak ve projenin yerelde sahiplenilmesini güçlendirecek, bütün ekonomik kalkınma kümelerini kapsayan IFAD Çok Paydaşlı Platformu (ÇPP) toplantısı yapıldı.

IFAD Çok Paydaşlı Platformu toplandı Güncel

Yerel aktörlerin karar alma süreçlerine dahil olmasını sağlayacak ve projenin yerelde sahiplenilmesini güçlendirecek, bütün ekonomik kalkınma kümelerini kapsayan IFAD Çok Paydaşlı Platformu (ÇPP) toplantısı yapıldı. Toplantıya Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, İl Proje Yürütme Birimi, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Reşat Arslan, Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Gül, Ziraat Odası temsilcisi,  Tarımsal Kalkınma Kooperatifi temsilcileri, genç çiftçiler ve kadın çiftçiler başta olmak üzere üreticiler, tüccarlar katıldı. 

Bayram: “Çiftçilerin refah ve direnci artacak”

Toplantıda, İl projenin hedefi  amacıyla ilgili bilgiler veren Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram şöyle konuştu:

“Bakanlığımızca uygulanan ve bir kısım finansmanı Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından sağlanan, Doğu Akdeniz ve Batı Karadeniz olmak üzere iki bölgede 6 ili kapsayan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi 05 Mart 2019 tarihinde yapılan resmi açılış ve tanıtım töreni gerçekleştirildi. Projenin amacı, kırsal alanlarda doğal kaynak yönetiminin iyileştirilmesi ve kırsal dönüşüm için daha yüksek katma değer yaratılması yoluyla kritik öneme sahip tarım işletmelerinin gelişimini destekleyecek ekonomik kümelenme yaklaşımı ile yüksek kesimlerdeki küçük ölçekli çiftçilerin refah ve direncini arttırmaktır.

“Proje üreteceğiz”

İlimizde, üretilen tarımsal ürünlerin pazara akış yolları, coğrafi yapı, tarımsal ürün deseni, kültürel yapı, üretici alışkanlıkları gibi unsurlar dikkate alınarak Merkez ve Ulus İlçelerini kapsayan 6 küme oluşturulmuştur. Artık hedefleri-stratejileri birlikte belirleyerek daha güzel sonuçlar alacağız. İlimizin bu kaynaktan azami bir şekilde faydalanması için hep birlikte çalışacağız ve proje üreterek amacımızı, hedeflerimizi gerçekleştirme gayreti içinde olacağız."  

Toplantıda ayrıca Proje Koordinatörü Mühendis Oktay Acıbal tarafından yapılan çalışmalar, ilerleyen süreçte yapılacaklar, tespit edilen ihtiyaçlar ve uygulanabilecek projelerle ilgili bilgi de verildi.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam