SANKO, atık ısıdan elektrik üretimine başladı

Her yıl Ramazan ayında çalışanlarıyla iftarda bir araya gelen SANKO Holding, bu yıl da geleneği bozmadı ve düzenlediği iftarla SANKO Holding Bartın Çimento çalışanları bir araya geldi. Protokol üyelerinin de tam kadro katıldıkları iftarda SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu tasarruf vurgusu yaparken Bartın Çimento Fabrika Genel Müdürü İbrahim Keretli ise enerjide geri dönüşüm sağlayan yatırımların tamamlandığını müjdeledi. Keretli’nin verdiği bilgilere göre Çimento Fabrikasındaki atık ısıdan elde edilecek enerji ile fabrikanın tüketmiş olduğu elektriğin yüzde 25’i kazanılmış olacak. Atık ısıdan üretilecek elektrik enerjisi yaklaşık 20 bin hanenin elektrik tüketimine eşdeğer olacak.

SANKO, atık ısıdan elektrik üretimine başladı Güncel

SANKO Holding tarafından uzun yıllardır gerçekleştirilerek geleneksel bir boyut kazanan SANKO iftar yemekleri kapsamında SANKO Holding Bartın Çimento çalışanları bir araya geldi. AS Düğün-Kongre Salonu’nda organize edilen iftar programına Bartın Valisi Sinan Güner, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mustafa Çalışkan, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Bartın İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, Bartın İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Kayış, bazı il müdürleri, ilimizdeki siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile SANKO ve Bartın Çimento çalışanları ile aileleri katıldılar. Programda SANKO Bartın Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ve Bartın Çimento Genel Müdürü İbrahim Keretli ise ev sahipliği yaptılar.

Keretli: “Tükettiğimiz elektriğin yüzde 25’ini üreteceğiz”

Bartın Çimento Fabrikası Genel Müdürü İbrahim Keretli iftar programındaki konuşmasında enerjide geri dönüşüm sağlayan yatırımların tamamlandığını müjdeleyerek şunları söyledi; “Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemde sizlerle bir arada olmak bizleri oldukça mutlu etmektedir. 2019 yılı fabrikamız için ciddi yatırımlarında tamamlanmış olduğu bir yıl olmuştur Atık ısımızdan elektrik enerjisi üreteceğimiz yatırımımızı dün itibari ile tamamlayarak devreye aldık. Yatırımımızı planlanan tarihten 3 ay önce tamamlamış bulunuyoruz. Yatırım bedeli 10 milyon dolar olan bu yatırım ile fabrikamızda tüketmiş olduğumuz elektriğin yüzde 25’ini kendi kendimize üretmiş olacağız. Üreteceğimiz bu elektrik enerjisi yaklaşık 20 bin hanenin elektrik tüketimine eşdeğer olacaktır. Buda bu yatırımın ne kadar önemli ve verimli bir yatırım olduğunu göstermektedir.

“Yakıt tesisine 2 milyon dolar”

Diğer bir yatırımımız ise 2 milyon dolar bütçeli atıktan türetilmiş yakıt tesisi olup tamamlanarak devreye alınmıştır. Bu yatırımımız ile yakıt maliyetlerimizi düşürmenin yanı sıra çevreye zarar vermekte olan birçok atığında uygun koşullarda bertarafını gerçekleştirerek çevreye karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmekte ve ülkemizin cari açığının azaltılmasına katkıda bulunmaktayız. Ayrıca fabrikamızda alternatif hammadde kullanımı her geçen gün artırmaktadır. Böylece diğer endüstriyel tesislerden çıkan yan ürünler ülke ekonomisine kazandırılmaktadır.

Yeni rekorlara imza atacağız”

Bütün bu yatırımların temel amacı maliyetlerimiz içerisinde oldukça yüksek bir yere sahip olan enerji ve hammadde maliyetlerimizi düşürebilmek ve daha rekabetçi olabilmektedir. Bartın Çimento Türkiye’nin en düşük kalori ve elektrik enerjisi tüketen fabrikası olup yapmış olduğumuz yeni yatırımlar ve sizlerin değerli katkısı ile kırılması güç yeni rekorlara imza atacağız.

“2019 yılı tüm sektörler için zor olacak”

iş güvenliğinin vazgeçilmez öncelikleri arasında olduğuna da dikkat çeken Keretli son olarak “Tabi ki çalışmalarımızı gerçekleştirirken birinci vazgeçilmez önceliğimiz iş sağlığı ve güvenliğidir. Sizlerden tek isteğimiz işlerinizi yaparken iş güvenliği kurallarına harfiyen uymanızdır. İkinci en önemli konumuz ise tasarruftur. 2019 yılı ekonomik anlamda bütün sektörler için zorlu bir yıl olacaktır. Bu sebeple gerek iş gerekse ev hayatımızda tasarruf önemli bir rol oynamalıdır. Çalışmalarımızda bizlere her zaman destek olan ve bu iftar programının düzenlenmesinde ki desteklerinden dolayı Konukoğlu ailesine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Burada bizleri yalnız bırakmayan değerli konuklarımıza da ayrı ayrı teşekkür ederim” dedi.

Konukoğlu’dan tasarruf vurgusu

SANKO Bartın Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu’da konuşmasında tasarruf vurgusu yaparak, “Biliyorsunuz bugünlerde ülkemiz çok önemli virajların eşiğinde. Bu virajları ancak ve ancak birlik beraberlik içinde olduğumuz takdirde geçebiliriz. Ne iş yaparsak yapalım, yaptığımız işin en iyisini yapmak zorunda olduğumuzu unutmayalım. Tasarruf konusunda da herkes kendi bütçesinden ne kadar tasarruf yapabilirse yapmalıdır. Kendi bütçelerinizden yapacağınız tasarruf ülkenin ve 81 milyonun tasarrufu olduğunu unutmayalım. Söndürdüğümüz her bir lamba bu ülkenin döviz açığına atılmış bir Cent ve dolardır. Elektrik gibi, suda, yediğimiz gıdalarda, giydiğimiz kıyafetlerde, bindiğimiz araçlarda tasarrufa yönelmemiz gerekiyor. Biz  işyerlerimizde elimizden geldiği kadar tasarruf yapmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar dışarıya attığımız ısıyı çok şükür artık enerjiye çeviriyoruz. Kullandığımız elektrik enerjisinin yüzde 25’ini tekrardan kazanabilmiş olduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ülkemizin birlik beraberliği bozulmadan, hangi düşünceye sahip olursak olalım buranın Türkiye Cumhuriyeti toprakları olduğunu unutmayalım. Ve hepimizin atalarının buralarda bırakmış oldukları şehit kanları olduğunu unutmayalım. Buna göre davranalım. İnşallah seneye de hep birlikte burada oluruz.” ifadelerini kullandı.

15 ve 20 yılını dolduran personellere hediye

Konuşmaların ardından SANKO Holding Bartın Çimento bünyesin de  15 ve 20'nci yılını dolduran çalışanlara plaket ve çeşitli hediyeler takdim edildi. Geleneksel SANKO çekilişinin de yapıldığı iftar programında kuralar protokol üyeleri tarafından çekildi. Şanslı isimler hediyelerini de protokol üyelerinin elinden aldı.

İşte SANKO Holding Bartın Çimento Fabrikası’nın tarihi

Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan Bartın Çimento fabrikası Türkiye Çimento ve Toprak Sanayii T.A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir KİT olarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunmuş, 1993 tarihinden sonra özelleştirilmiştir.

28 Aralık 2005 yılında Sanko Holding bünyesine katılmıştır. Sanko Bartın Çimento Sanayii ve Ticaret A.Ş adı altında faaliyetini sürdürmektedir.

Bartın Çimento San. ve Tic.A.Ş. 2010 yılı itibari ile mevcut sistem üzerinde teknolojik iyileştirme   ve  geliştirme yaparak üretim kapasitesini arttırmıştır. Buna göre yıllık 250.000 ton klinker üretimi ile 350.000 ton çimento kapasitesiyle çalışan kuruluş, 2012 yılı itibariyle tamamlanan yatırım ile birlikte mevcut kapasiteyi yıllık 1,2 milyon ton klinker ve 1,5 milyon ton Çimento üretim kapasitesine ulaşmıştır. Tamamlanan yatırım ile birlikte çevreye ekonomik canlılık kazandıran, ek istihdam yaratan, rekabet gücünü arttıran, üretim maliyetinin düşürülmesine paralel hem ilimiz hem de ülkemize katma değer sağlayan modern bir tesise sahip olmuştur.

Bartın Çimento fabrikasına karayolu ile ulaşımın yanı sıra, 10 km mesafedeki limandan deniz yolu ile de ulaşmak mümkündür. Böylelikle bulunduğu konum itibariyle ülke ekonomisine katkıda bulunmanın ötesinde ihracat ve ithalatta da önemli rol oynamaktadır. Bulunduğu çevreye ekonomik bir canlılık kazandıran Bartın Çimento fabrikası yeni teknolojiyi de yakından izlemektedir.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam