Özkan: “Perakende yasası düzenlenmeli”

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, esnafın perakende yasasının düzeltilmesini beklediğini söyledi. Zincir marketlerin kuralsızlığına çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Özkan, bu marketlerin esnafı işinden ederek işsizliğe yol açtığını kaydetti.

Özkan: “Perakende yasası düzenlenmeli” Güncel

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, esnafın perakende yasasının düzeltilmesini beklediğini söyledi. Özkan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada zincir  marketlerin kuralsızlığına çözüm bulunması gerektiğini ifade ederek “Kuralsız açılarak esnafın ekmeğini bölen zincir marketlere artık çeki düzen verilmesi gerekiyor. Uzun yıllardır esnafın en büyük sorunlarından birisi olan zincir marketlerin kuralsız açılışlarına artık dur denilmeli. Perakende yasası güncellenerek zincir marketlerin mantar gibi türemesine izin verilmemeli. Çünkü zincir marketler 67 sektörü direk olarak olumsuz etkiliyor” dedi.


“Zincir marketler işsizliğe yol açıyor”

Bu markerlerin esnafı işinden ederek işsizliğe yol açtığını kaydeden Özkan şöyle devam etti:

“Zincir marketlerin esnafı bitirerek işsizliğe de yol açıyor. Zincir marketlerin çok ya da az olumsuz etki etmediği neredeyse hiçbir esnaf ve sanatkâr meslek kolu yok. Yalnızca bakkal ve büfeleri etkiliyor gibi gözükse de en çok onları fakat toplamda 67 meslek sektöründeki esnafımızı etkiliyor. Teknolojiden kozmetiğe, bijuteriden mobilyaya, ayakkabıdan konfeksiyon, manavdan kasap sektörüne kadar her alanla ilgili ürünleri sattıkları için her esnaf ve sanatkâr kolu olumsuz etkileniyor. Bununla birlikte her sokakta karşılıklı bazen de yan yana peş peşe açılıyorlar. Girmedikleri sokak, mahalle kalmadı. Dolayısıyla çevresindeki esnaf ve sanatkârı bitirme noktasına getirdiler. Ailesi ve çocuklarıyla birlikte çalışan bir esnaf iş yerini kapattığında 5 kişi işsiz kalıyor. Yani zincir marketler kuralsız açılışlarıyla esnafı bitme noktasına getirerek işsizliğe de yol açmış oluyor.

“Perakende yasası güncellenmeli”

Kuralsız zincir market açılışlarının Perakende Yasası güncellenerek ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu kuralsız açılışların son bulması için, var olan Perakende Yasası’nın güncellenmesi gerekiyor. Ar-Ge çalışması ile hangi sokakta kaç tane zincir market var, ne kadarı ihtiyaç fazlası gibi analizler yapılmalı. Çünkü esnafa zarar verirken aynı zamanda birbirlerine de zarar veriyorlar. Bir tek kişinin binlerce mağazasının olması etik bir durum değil. Aynı zamanda sayıları kadar açılış kapanış saatlerine de çeki düzen getirilmeli. Haftanın 1 günü tatil olmalı ki esnafımız da rahatlıkla kazancını sağlayabilsin. Perakende Yasasının güncellenerek bu kuralsızlığa son verilmesini esnaf ve sanatkarımız dört gözle bekliyor.”

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam