Bankoğlu, Bilişim Teknolojileri Bağımlılığı Araştırma Komisyonunda

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altında kurulan Bilişim Teknolojileri Bağımlılığı Araştırma Komisyonuna seçildi.

Bankoğlu, Bilişim Teknolojileri Bağımlılığı Araştırma Komisyonunda Güncel

CHP Bartın Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altında kurulan bilişim teknolojileri bağımlığının etkilerinin incelenerek olası zararlarının bertaraf edilmesi ve bu teknolojilerin kontrollü kullanımının sağlanması için yapılması gerekenlerin saptanması amacıyla kurulan Araştırma Komisyonu'na seçildi. Anayasa'nın 98. ve TBMM İçtüzüğü'nün 104 ile 105. maddeleri uyarınca kurulan söz konusu Meclis Araştırma Komisyonu, 8 Mayıs 2019 tarihinde yapılan seçim vasıtasıyla görev dağılımını gerçekleştirdi. Bahse konu görev dağılımına ilişkin TBMM Kararı, aynı zamanda 14. Mayıs 2019 tarihli Resmî Gazete'de de yayımlandı. Aralarında Bankoğlu'nun da bulunduğu komisyon üyeleri, aynı zamanda, ilk toplantısını da gerçekleştirdi.

Bankoğlu: “Bilişim tarafına ağırlık vermek istiyoruz”

Meclis çalışmalarının devam etmesine paralel olarak Araştırma Komisyonu da haftalık bazda Çarşamba günleri toplanarak işleyişini sürdürecek. Gerçekleştirilen görev bölümünün akabinde Araştırma Komisyonu, Bilişim Teknoloji Bağımlılığı hususunda çalışma takvimini görüşerek görevlendirilecek uzmanları belirleyecek ve davet edilecek kişileri tespit edecek. Kısa adıyla Bilişim Teknoloji Bağımlılığı Meclis Araştırma Komisyonuna seçilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Aysu Bankoğlu, oldukça önemli bir konu hakkında Meclis'in araştırma görev ve yetkisini ifa edeceklerini vurgulayarak "Cumhuriyet Halk Partili diğer üyelerimiz, Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ile birlikte Araştırma Komisyonu çalışmaları esnasında teknoloji bağımlılığı sorununun bilişim tarafına ağırlık vermek istiyoruz. Klasik bir madde bağımlılığı anlayışı ve bakış açısından ziyade meselenin teknik boyutuna ve kendine özgü detaylarının araştırılmasına vesile olacağız” dedi.

“En etkin bir şekilde katkı sunacağız”

Güncel ve aynı zamanda hemen hemen her aileyi giderek artan bir hızda etkileyen bu konu hakkında TBMM imzasıyla ortaya konacak bir araştırma raporunun oldukça önemli bir değer oluşturacağına işaret eden Aysu Bankoğlu, günümüz şartlarında özellikle çocukların sosyal paylaşım ve video sitelerindeki bağımlılık düzeyine varan durumlarının incelenmesi gereken mühim bir husus olduğuna dikkati çekti.  Bankoğlu, bu ve bunun gibi uzmanların da işaret edeceği birçok farklı konudaki çalışmaları hem inceleyeceklerini hem de bu çalışmalara en etkin biçimde katkı sunacaklarını ifade etti.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam