Sosyal Güvenlik Haftası start aldı

Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nihal Çınçın’ı ziyaret eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ekrem Öztekneci, Bartın’da BAĞ-KUR ya da genel sağlık sigortası prim borcu olanların 31 Aralık 2019 tarihine kadar kamu hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabileceğini söyledi. Bartın’da yapılandırılan SGK ve BAĞ-KUR pirim borçlarının indirimli olarak tahsil edildiğini de belirten Öztekneci, bu yıl mevcut teşviklerin yanında eklenen yeni teşvikleri de açıkladı.

Sosyal Güvenlik Haftası start aldı Güncel

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ekrem Öztekneci, Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nihal Çınçın’ı ziyaret etti. SGK İl Müdür Yardımcısı Nurdan Özkan ve Personel Şefi Güngör Yüksel’in de yer aldığı ziyarette Öztekneci, SGK’nın Bartın’daki çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Bartın’da Sosyal Güvenlik Haftasını bir dizi etkinliklerle kutlayacaklarını kaydeden Öztekneci, “Bilindiği üzere her yıl 16 Mayıs gününün içinde bulunduğu hafta, Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yıl 11’incisi kutlanacak olan Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle düzenlediğimiz etkinlikler toplumumuzda farkındalık yaratma, bilgilendirme ve bilinçlendirme açısından büyük önem taşımaktadır. Düzenlediğimiz etkinliklerde İletişimin her yöntemi kullanılarak toplumun bütün kesimlerine ulaşılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Öztekneci: “4 ana konuda SGK’yı anlatacağız”

Hafta içerisinde 4 ana konuda SGK’yı anlatacaklarını belirten Ekrem Öztekneci şöyle devam etti: Bu kapsamda yazılı ve sözlü açıklamalarımız sivil toplum kuruluşları ziyaretlerimiz, sosyal medya çalışmaları ile haftamızı değerlendireceğiz. Hafta içerisinde 4 ana konuda SGK’yı anlatacağız. Bu 4 ana konu kayıt dışı istihdam, emeklilik, GSS ve teşviklerden oluşmakta.  E-devlet uygulamalarımızı öne çıkartarak hizmet kolaylığı ve sorun çözme hızımızdan bahsedeceğiz. Haftayı bir fırsat bilerek yukarıda belirttiğimiz 4 ana konuda SGK’yı anlatacağız. Bu kapsamda kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ziyaret edilecektir.

“Hizmetlerimiz aralıksız devam ediyor”

Anayasamızın 60. Maddesi ile güvence altına alınan, işlevi ve etkinliği açısından tutarlı ve sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi, ülkede güçlü bir toplumsal dayanışma ve dolayısıyla güçlü bir gelecek yaratmanın en önemli unsurlarındandır.  Sosyal Güvenlik Kurumu olarak vatandaşlarımıza sağladığımız hizmetlerin hızlı ve daha kaliteli olması için sürekli bir yenilenme ve gelişme anlayışı ile hizmetlerimiz aralıksız olarak devam etmektedir.

“116 aktif uygulamayla hizmet veriyoruz”

Bu kapsamda; E-Devlet kapısında hâlihazırda 116 adet aktif uygulama ile hizmet vermekteyiz. Testi devam eden 7 adet uygulamamızı da en kısa sürede erişme açacağız. Bu uygulamalarla 2017 yılında tıklanma sayısı 427 milyon 871 bin 92 ve tıklanma oranı yüzde 28,74 iken 2018 yılının son verilerine göre tıklanma sayısı 254 milyon 150 bin 18 ve tıklanma oranı yüzde 26,44 göstermektedir. Bu kapsamda, Sigorta Uygulamaları, Emeklilik Uygulamaları, Diğer Hizmetler Sağlık Uygulamaları, Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler, Kimlik Doğrulama Hizmetleri, İşveren Uygulamaları, Diğer Uygulamalar alanlarında hizmet verilmektedir.

“BAĞ-KUR prim borçluları ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek”

31 Aralık 2019 tarihine kadar 4-b(BAĞ-KUR) yahut genel sağlık sigortası prim borcu olan vatandaşlarımızın kamu hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilmeleri hususunda düzenleme yapılmıştır.  

“31 Mayıs’a kadar borcu olanların sigortalılıkları askıya alındı”    

7143 Sayılı yapılandırma kapsamında SGK borçları yapılandırılmış,  4-b(BAĞ-KUR) kapsamında ayrıca 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle borcu olan sigortalıların sigortalılıkları askıya alınmıştır. Ayrıca yapılandırma kapsamındaki 4-b(BAĞ-KUR) prim borçları ihya edilerek bu borçlar indirimli haliyle tahsil edilmiştir.

“Emekliliğine 2 yıl kalan sigortalıların dosyaları hazır”

Emeklilik kapsamında sigortalı tescil servislerince emekliliğine 2 yıl kalan sigortalıların dosyaları incelenerek tüm bilgileri güncellenmiş ve emekliliğe hazır hale getirilmiştir. Buna istinaden de aylık bağlama başvurusu yapan kişinin aylığı en geç 10 gün içerisinde bağlanabilmektedir.  Ayrıca sigortalılarımıza, tahsis başvurularını e-devlet üzerinden de yapabilme imkânı sağlanmıştır.

İşte yeni teşvikler!

2018 yılı ve 2019 yılında mevcut teşviklerin yanında yeni teşvikler de uygulamaya konulmuş olup bu teşvikler; Yeni İstihdama Ücret Desteği (3 ay, Mayıs 2019’a kadar), Yeni İstihdamın SGK Primine, Vergisine Destek (en az 12 ay),  Kısa Çalışma Ödeneği, Asgari Ücret Desteği, Düzenli Ödemeye Devamlı Destek, Kalkınmaya İlave Destek, Önce İşbaşı Eğitim Sonra İstihdam Desteği,  İhtiyacınız Uygun, Nitelikli İşgücü Eğitimine Tam Destek olarak sıralanabilir.

İlk 3 ay ücreti, vergi ve SGK primlerini devlet ödedi

2019 yılında “İstihdam Seferberliği” kapsamında her İlave İstihdam İçin, 30 Nisan 2019 tarihine kadar başvurulması halinde bu istihdamın İŞVERENE MALİYETİ 0 TL olup İlk 3 ay ücreti, vergi ve SGK primlerini devlet ödemektedir.

2018’de bayram ikramiyesi ödemeleri  başladı

2018 yılından itibaren emeklilerimize ve hak sahiplerine(hisseleri oranında) dini bayramlarda ödenmek üzere 1000 TL bayram ikramiyesi ödenmesine başlanmıştır. 10 günden az ev çalışanlarının iş kazası ve meslek hastalığı yönünden “İŞVEREN TCKİMLİK NO” yazıp 5510’a SMS gönderilerek işveren kayıtları kolayca yapılabilmektedir. 1 Mart 2019 tarihi itibariyle konut kapıcılığı işyerleri(apartman yönetimi işyerleri) de kolay işverenlik kapsamına alınmıştır.”

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam