Santral ÇED Toplantısına halktan büyük tepki

Bartın’ın Amasra İlçesinde Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş. (HEMA) tarafından yapılması planlanan Termik Santral İle Kül Depolama Sahası, Kömür Hazırlama (Lavvar) Tesisleri ve Dolgu Alanı ile Rıhtım Entegre projesi ile ilgili yapılması planlanan Çevresel Etki ve Değerlendirme (ÇED) halkın katılım toplantısı yöre halkının tepkisi nedeniyle yapılamadı. Uzun süren görüşmeler sonucunda toplantı iptal edilirken, bakanlık yetkilileri tarafından halkın tepkisi nedeniyle toplantının yapılamadığını belirten tutanak tutuldu.

Santral ÇED Toplantısına halktan büyük tepki Güncel

Bartın’ın Amasra İlçesinde  Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan Termik Santral İle Kül Depolama Sahası, Kömür Hazırlama (Lavvar) Tesisleri ve Dolgu Alanı ile Rıhtım Entegre projesi ile ilgili yapılması planlanan Çevresel Etki ve Değerlendirme (ÇED) halkın katılım toplantısı yöre halkının tepkisine neden oldu. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ile birlikte toplantının yapılacağı Amasra Kapalı Spor Salonu’na gelen vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarını ve firmayı salona sokmadı.

Akın: “Bartın’da termik santral istemiyoruz”

Alanda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “8 sefer başvurulan, 9’uncusu olan bir termik santral için başvuru yapıldı. Biz en baştan beri termik santralin Bartın’a yararlı olmayacağını söylemiştik. Özellikle de yeraltındaki kömürün çıkartılmasını yalnız termikle bunun kullanılmamasını arzu etmediğimizi beyan etmiştik. Yerinin uygun olmadığını, kuzey rüzgarlarının olduğunu, kül depolama yerlerinin olmadığını, kavşak suyumuzun gideceğini karbonmonoksit gazının asla yok edilemeyeceğini anlatmıştık. Bugünde aynı şeyi ifade ediyoruz. Dünya termikten kaçarken, biz Bartın’da termik santral istemiyoruz. Biz başka enerjilerle bunu yapalım. Termik santral yapılacaksa da başka yere yapılsın. Bartın turizm kenti olacak. Hep bunu ifade ettik. Amasra turizm kenti. Hap bunu ifade ettik” dedi. 

Çakır: “Bu tehdit bitene kadar mücadeleye devam”

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır da, “Yıllardır bu mücadeleye hep birlikte tanıklık ediyoruz. Yıllardır Bartın ve Amasra halkı termik santral konusunda net bir tavır koyuyor. Aslında yeni girişim hepimizi huzursuz etmekten öte, ya da memleketimiz için harcamamız gereken enerjiyi harcamaktan başka bir şey ifade etmiyor. Bizler bu bölgede barış içinde, sağlıklı, turizmle kurduğumuz bir gelecekle yaşamak istiyoruz. Bu yüzden de seçilmişler olarak halkın sesine kulak veriyor ve termik santrale karşı mücadeleye kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Ve bu tehdit bitene kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bankoğlu: “Amasra’nın üzerinden elinizi çekin”

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ise termik santral için “yeniden hortlayan melun hastalık” nitelemesini yaparken Amasra ve Bartın halkının buna daha önce nasıl izin vermediyse bundan sonra da izin vermeyeceğini söyledi. Bankoğlu, “Buradan bir uyarı yapmak istiyorum. Birincisi bu termik santrali Amasralılara yapmak isteyen şirkete, ikincisi de hukuksuz ve adaletsiz bir şekilde sürekli olarak bu termik santralin yapılması için izin veren buna koşulları ve zemini sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir çağrıdır söyleyeceklerim. Bakanlık ve şirket, Amasra’nın üzerinden elinizi çekin. Artık yandaşlara değil, halkınıza hizmet edin” dedi.

“Her şey çok güzel olacak”

Bankoğlu, sözlerinin sonunda adını anmadan Ekrem İmamoğlu’na destek verdi ve “Her şey çok güzel olacak. Amasra’dan selamlar” diyerek yine isim vermeden Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ilgili kararını protesto ederken 23 Haziran’da tekrarlanacak olan seçimi yine CHP adayı İmamoğlu’nun kazanacağına olan inancını dile getirdi.

Platform: “Hattat’a da teslim olmayacağız”

Platform adına yapılan açıklamada da şu ifadeler yer aldı:

 “ Yaklaşık 20 yıldan beri vatanımızı, yaşadığımız yeri savunuyoruz. Kime karşı? Hattat’a karşı, Neden? Sağlıklı bir doğada yaşamak için. Anayasa’da yer alan ‘her canlı sağlıklı bir ortamda yaşama hakkına sahiptir’ ilkesine sahip çıktığımız için buradayız. Sermayeye karşı hep birlikte yaşam alanlarını savunuyoruz. Bu bitmez hırs, bu bitmez açgözlülük, bu bitmez kin Amasra ve Bartın’ı bitirmek için. Ama teslim olmayacağız, Amasra’yı teslim etmeyeceğiz. Amasra tarihinde bir kere teslim olmuş, o da Fatih Sultan Mehmet Han’a. Bundan sonra hiç kimseye teslim olmamış. Hattat’a da teslim olmayacağız. Termik santral istemiyoruz. Termik santral yaptırmayacağız. Amacımız yaşam alanlarımıza, doğaya, Amasra’ya ve Bartın’a sahip çıkmak, geleceğimiz olan çocuklarımıza pırıl pırıl bir Bartın ve Amasra bırakmak.

“Bizi yıldırmaya çalışıyorlar”

Daha önce defalarca iptal ettirdik ama artık hukuk işlemiyor. Bartın Platformu’nun değerli avukatları ile gece gündüz demeden çalışarak tam 9 defa ÇED sürecini iptal ettirdik. Ancak şirket, Çevre Bakanlığı’nda ele geçirdiği bürokratlarla ya da elde ettiği siyasilerle yeniden müracaat etti. Ne zaman ‘Tamam biz kazandır. Termik santrali iptal ettirdik’ dediysek bir ay sonra yeni bir müracaat ile karşılaştık. Bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Mücadeleyi asla bırakmadık, bırakmayacağız. Kaç defa gelip müracaat ederlerse etsinler karşılarında yine bizi bulacaklar. Artık bu iş tamamen halkın özgür iradesine doğru evrilmektedir. ‘Eğer halk istemezse yapayazsınız’ dedik, 10 yıldır yaptırmadık. Fakat artık saflarımızı daha da sıklaştırmamız lazım. Birlikteliğimizi daha da arttırmamız gerekiyor. Çok daha kalabalık olarak sokaklara çıkmamız gerekiyor.”

Toplantı iptal edildi

Uzun süren görüşmeler sonucunda toplantı iptal edilirken, bakanlık yetkilileri tarafından halkın tepkisi nedeniyle toplantının yapılamadığını belirten tutanak tutuldu. Salon önünde toplanan vatandaşlarda uzun süre termik santral karşıtı sloganlar attı. Tutulan tutanağın ardından bakanlık yetkilileri alandan ayrıldı.

Çakır: “Halkın yoğun tepkisi nedeniyle toplantı yapılamadı”

 Tutulan tutanakla ilgili vatandaşları bilgilendiren Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, “Bugün bir kez daha Bartın’da Amasralılar olarak, bu termik santral belasına karşı ortak tepkimizi gösterdik. Sizin seçilmiş temsilcileriniz olarak bizde tutanağın tutulmasına şahitlik ettik. Bizim için önemli olan bölümünü sizlerle paylaşıyorum. Tespitlerden sonra saat 11.00’de toplantıya başlamak üzere valilikçe belirlenen yere gidildi. Yöre halkının yoğun tepkisi ve proje hakkında bilgilenmek istemediği, termik santrallerle ilgili öre halkının yeterince bilgili olduğu, yıllardır termik santrallere karşı mücadele ettiklerini beyan etmiş ve toplantının yapılmasını istememişlerdir. Bunun üzerine tutanak imza altına alınmıştır diye tutanağı tutturduk. Ayrıca sonuna bir şerh düştük. Halkın yoğun tepkisi nedeniyle toplantı yerine girilememiş toplantı yapılamamıştır dedik” dedi.

Akın: “Hayırlısıyla bunu da atlattık”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da, “Hayırlısıyla bunu da atlattık. Bugün toplantı yapılamamıştır. Ama bu iş bitti anlamına gelmiyor. Süreç. Devam edecek. Bizde bu sürecin içerisinde hep beraber olacağız. Hep birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Asla termik santral istemediğimizi bugünde beyan ettik, etmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

Bankoğlu: “Amasra bu termik santrali istemiyor”

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da “Sevgili Amasralılar, hepinize çok teşekkür ediyorum. Değerli Belediye Başkanlarımıza da teşekkür ediyorum, şahitlik ettik hep birlikte. Buradan bir kez daha haykırmak istiyorum; bu melun hastalığı hep birlikte bir kez daha yeneceğiz. Bir kez daha diyorum ki her şey çok güzel olacak. Çağrım Bakanlığa, uyarım is bu termik santrali ısrarla yapmaya gayret eden şirkete. Şirket bir kez daha gördü ki, Amasra bu termik santrali istemiyor. Bartın istemiyor. Çocuklarımız ve geleceğimiz için istemiyorlar. Şirkete çağrımız şu; bu termik santrali buraya yapmak isteğinden vazgeç. Bakanlığa çağrımız ise, ey Yürütme eğer vatandaşını düşünüyorsan yargının verdiği kararlara karşı çıkma, adalete saygı göster ve bu termik santral başvurularını reddet” ifadelerinde bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam