LSD, Brusella ile Kuduz Aşılama Kampanyası başladı

Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında Bartın’da bu yıl Şap Hastalığına Karşı Aşılama Kampanyası kapsamında büyükbaş hayvanlara 54 bin 431 adet aşının yapıldığını söyledi. Bayram ayrıca LSD, Brusella ile Kuduz Aşılama Kampanyasının başladığını ve 30 Haziran’da kampanyanın biteceğini kaydetti.

LSD, Brusella ile Kuduz Aşılama Kampanyası başladı Güncel

Tarım ve  Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında Bartın’da yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Bartın’da bu yıl Şap Hastalığına Karşı Aşılama Kampanyası kapsamında büyükbaş hayvanlara 54 bin 431 adet aşının yapıldığını ifade eden Bayram, “Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında İl Müdürlüğümüzce bu yıl "Şap Hastalığına Karşı Aşılama Kampanyası" ile büyükbaş hayvanlara 54 bin 431 adet aşı yapılmıştır. Mücadele büyükbaş hayvanlara LSD ve Brusella aşı uygulamaları ile kedi ve köpeklere de Kuduz aşılama kampanyasıyla devam ediyor” dedi.

Kampanya başladı

Bartın’da  LSD, Brusella ile Kuduz Aşılama Kampanyasının başladığını da açıklayan Bayram şöyle devam etti:

“Bakanlığımız 2019 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında ilimizde  "LSD, Brusella ile Kuduz Aşılama Kampanyası" başlatılmış olup, 30 Haziran 2019 tarihinde bitirilmesi planlanmaktadır. İlimiz genelinde tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ile sahipli tüm kedi ve köpeklerin aşılanmasının hedeflenmektedir. Ayrıca kampanya döneminde çeşitli nedenlerle aşılaması yapılamayan hayvanların aşılanmasına yıl boyu devam edilecektir. Aşılama tüm köy ve mahallelerde yapılacaktır. Ayrıca hayvan sahipleri İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yaparak da kedi-köpek cinsi hayvanlarını aşılatabileceklerdir.

Akut viral bir enfeksiyon

Lumpy Skin Disease (LSD) olarak da adlandırılan Nodüler Ekzantem hastalığı, sığırlarda görülen akut viral bir enfeksiyondur. Ekonomik kayıplara neden olan salgınlara sebep olması nedeniyle ihbarı mecburi hastalıklar listesinde yer almaktadır. Hastalık tespit edilen hayvanlar tazminatlı olarak kesime sevk edilir. Brucellozis hastalığı ülkemiz hayvancılığı açısından da önemli zoonoz hastalıklardan biridir. Brucellanın kontrol ve eradikasyonu kapsamında 3-6 aylık dişi buzağılar ile bir önceki yıl 1. aşıları yapılmış genç ergin dişilere konjuktival aşı Brucella S19 aşısı uygulanacaktır.

Büyük önem arz ediyor

Kuduz, hayvanlardan insanlara bulaşan viral bir hastalık olup,  en yaygın bulaşma şekli virüsü taşıyan hayvanın ısırma sonucu meydana gelir. Ayrıca, bütünlüğü bozulmuş deri veya mukozalardan da enfekte olmuş hayvanın salyası ile bulaşabilir. Bu nedenle insan sağlığı açısında da aşılama büyük önem arz etmektedir. Aşılanan kedi ve köpekler için aşı karnesi tanzim edilerek, kuduz aşılama defterine kaydedilmektedir.

“Aşılama kampanyasına desteklerini bekliyoruz”

Lumpy Skin Disease (LSD) ve Brucella hastalığının ciddi ekonomik kayıplara neden olmasının yanı sıra Brucella ile Kuduzun Halk sağlığını tehdit eden ciddi hastalıklar olduğu gerçeğini unutmadan, tüm yetiştiricilerimizin aşı kampanyası süresince bu konuda duyarlı olmasını ve aşılama kampanyasına desteklerini bekliyoruz. Yetiştiricilerimiz; köylerimizde daha önceden belirlenen ve köy muhtarlarına gönderilerek duyurusu yapılan aşılama programı çerçevesinde hayvanlarının aşılarını yaptırmalarının yasal bir zorunluluk olduğunu unutmamalıdırlar.”

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam