İlk kez malçlı sistemle karpuz üretecek

Bartın’da ilk kez malçlı sistemde karpuz üretimi Yenihamidiye köyünde yapılacak. Çiftçi, İlyas Kocael tarafından uygulamaya konulacak olan malçlı sistemde karpuz üretimi 15 dekar alanda 4 bin 650 karpuz fidesi ile gerçekleştirilecek.

İlk kez malçlı sistemle karpuz üretecek Güncel

Bartın’da ilk kez malçlı sistemde karpuz üretimi Yenihamidiye köyünde yapılacak. Çiftçi, İlyas Kocael tarafından uygulamaya konulacak olan malçlı sistemde karpuz üretimi 15 dekar alanda 4 bin 650 karpuz fidesi ile gerçekleştirilecek. Karpuz fidelerinin dikimine ise İl Tarım ve Orman Müdürü Abdulsetter Bayram, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Emine Sancar da katıldı. Yetiştirici olan İlyas Kocael üretim yaptığı tarlasını gezdirerek, 10 dekar alanda çilek yetiştirdiğini, 2 parçalı 15 dekar gibi büyük bir alanda da Bartın da ilk kez malçlı sistemde karpuz üretimi gerçekleştireceğini belirtti.

Hedef toplam 150 ton karpuz üretmek

Kocael, 4 bin 650 karpuz fidesi diktiği 15 dekar alandan Temmuz ayı sonunda 140-150 ton ürün hasat etmeyi hedeflediğini; çilek yetiştiriciliğinden de memnun olduğunu ve pazar sıkıntısı yaşamadığını, tecrübelerinden çevre çiftçilerin de faydalandığını ve bundan mutluluk duyduğunu söyledi. İl Müdürü Bayram, Şube Müdürü ile birlikte arazide incelemelerde bulundu ve uygulamanın diğer çiftçilere örnek teşkil edeceğini, İl Müdürlüğünce her türlü teknik destek sağlanacağını ifade ederek bereketli ve kazançlı ürünler dileklerinde bulundu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam