Bankoğlu: "Engellilerimizin sorunlarını dile getirmeye devam edeceğiz"

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'na ilişkin açıklamalarda bulundu. 10 Mayıs tarihinden başlayan haftanın Engelliler Haftası olarak kutlandığını ifade eden Bankoğlu, bu haftanın Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde anıldığını ifade etti.

Bankoğlu: Güncel

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Engelliler Haftası'nın esas itibarıyla yurdun her köşesindeki engelli yurttaşlarımızın sorunlarının gündeme getirilmesi adına önemli bir fırsat teşkil ettiğini vurgulayan Bankoğlu, ülkemizde bu alandaki temel eksikliğin, engellilerin sorunlarını çözme yolundaki bilincin genele, hayat tarzlarımıza yansımaması olduğunu belirtti. Her ne kadar son yıllarda eskiye nazaran göreceli olarak birtakım iyileştirmeler yaşansa da engellilerin sorunlarının çözümünde hala alınması gereken uzun ve önemli bir yol olduğunun altını çizen Bankoğlu, ülkemizde ne yazık ki, engellilere ilişkin söz gelimi spor federasyonlarının yönetim kademesinde, yeterli sayıda engelli bireylerimizin yer almaması gibi aslında trajikomik ve bir o kadar da üzücü uygulamalarla dahi karşılaşabilindiğine işaret etti.

“Engelli yurttaşlarımız nüfusumuzun yüzde 7’sini oluşturuyor”

Türkiye genelinde bir inceleme yapıldığında engellilerin, nüfusun yaklaşık yüzde  7'sini oluşturduğunu belirten Aysu Bankoğlu, milyonlarca engellinin özellikle istihdam ve eğitim anlamında büyük zorluklar yaşadığına vurgu yaparak siyasette temsil yönünden ise durumun vahim olduğunu kaydetti. Aysu Bankoğlu, "Bahsetmekte olduğum zihinsel manadaki anlayış değişimine esasen ilk olarak engellilerin de insan haklarının bulunduğunu kabul ederek ve toplumumuzun bilincine kazıyarak başlamak gerekiyor. Engellilere yardıma muhtaç bireyler penceresinden bakmak, yanlışın ilk halkasını oluşturuyor. Sosyal devlet ilkesine uygun hareket edildiğinde engelliler, zaten hakları olan birçok imkâna kavuşabilecektir” dedi.

“Dünya standartlarında çağdaş bir noktaya taşıması şart”

CHP olarak gerek bünyelerinde oluşturdukları Engelliler Üst Kurulu vasıtasıyla gerekse de İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı aracılığıyla engellilerin her daim sesi olduklarını ifade eden Bankoğlu, son olarak “Ülkemizde engelli tanımının da Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen kriterlere uygun biçimde yapılması elzemdir. Bu duruma ek olarak özellikle istihdam anlamında ve uygulanan kotalar yönünden devletin öncelikle mevcut yükümlülüklerini bütünüyle yerine getirmesi, ardından da söz konusu sorumlulukları dünya standartlarında çağdaş bir noktaya taşıması şarttır” ifadelerinde bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam