Hem eğlendiler hem öğrendiler

Sağlık İl Müdürlüğü, Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi tarafından Karainler İlkokulu’nda Sağlık Şenliği düzenlendi. Halat çekmeden çuval yarışına voleyboldan futbola kadar birçok etkinliğin düzenlediği şenlikte çocuklara fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenmenin önemi anlatıldı.

Hem eğlendiler hem öğrendiler Güncel

Sağlık İl Müdürlüğü, Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi tarafından Karainler İlkokulu’nda Sağlık Şenliği düzenlendi. Şenlikte  halat çekme, ip atlama, çuval yarışı, müzik eşliğinde çocuk dansları, voleybol, futbol gibi etkinlikler gerçekleştirilirken çocuklara   fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenmenin önemi anlatılarak çocuklarda farkındalık yaratılmaya çalışıldı. Şenlikte aynı zamanda çocuklara  Halk Sağlığı Hizmetleri Birim çalışanları tarafından sağlıklı beslenme, kahvaltının önemi ve hijyen, ağız diş sağlığı, aşılanma ve aşının önemi, güvenli internet kullanımı konularıyla ilgili bilgilendirici broşürler dağıtıldı. Etkinlik kapsamında çocuklara 112 Acil servis ekibi tam donanımlı ambulansın içinde bulunan ekipmanları ve ne işe yaradığı da anlatıldı. Müdürlük çalışanları çocuklara  Sağlıklı Çocuk Dergisi ve Gülen Yüzler İçin Sağlıklı Yaşam Boyama Kitabını hediye etmeyi de ihmal etmedi.

Koç: “Sağlıklı okul yaşamanın sağlanması önemli”

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, Sağlık Şenliğiyle ilgili  şunları söyledi:

“Okul çağı, hızlı öğrenme, bilgi ve beceri kazanma ve etkilenme dönemidir. Alışkanlıklar bu dönemde oluşmaya başlar. Büyüme ve gelişme sürecinin olduğu okul çağı döneminde alınacak koruyucu önlemler ileriki yaşlarda genel sağlık durumu üzerinde etkili olabilecek yararlar sağlayacaktır. Okul sağlığı hizmetleri; öğrenciler, aileler ve okul personelinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi, geliştirilmesi, sağlıklı okul yaşamının sağlanması ve sürdürülmesine yönelik okul tabanlı bakış açısıyla ele alınan çalışmalardır.

“Okul sağlığı çalışmalarımız devam edecek”

 Okul sağlığı hizmetlerinin amacı; Okul çağındaki tüm çocukların olabilecek en iyi bedensel, ruhsal ve toplumsal sağlığa  kavuşmalarını sağlamak ve sürdürmek, okul çocuklarının sağlıklı bir çevrede gelişimini sağlamak ve çocukların, ailelerin ve toplumun sağlık düzeyini yükseltmektir. Okul çağındaki tüm çocukların olabilecek en iyi bedensel, ruhsal ve toplumsal sağlığa kavuşmalarını sağlamak ve sürdürmek amacıyla okul sağlığı çalışmalarımız devam edecektir.”

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam