Cumhuriyet Meydanında 23 Nisan coşkusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 99.Yılı tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da törenlerle kutladı. Bu yılki kutlamalar Bartın Valiliği önünde değil de eskiden olduğu gibi Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirildi. Kutlamalarda öğrenciler birbirinden güzel halk oyunları ve spor gösterileri sergilerken çocukların gösterileri herkes tarafından beğeni topladı.

Cumhuriyet Meydanında 23 Nisan coşkusu Güncel

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 99.Yılı tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da törenlerle kutladı. Bu yılki kutlamalar Bartın Valiliği önünde değil de eskiden olduğu gibi Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirildi. Kutlamalar İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir’in öğrencilerle birlikte meydandaki Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Kutlamalara Bartın Valisi Sinan Güner, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başta olmak üzere protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler, veliler ve vatandaşlar katıldı. Demir’in Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından ise saygı duruşu yapılıp İstiklal Marşı okunurken Vali Güner’in tören alanına gelmesiyle kutlamalara geçildi.

Çocuklar gösterileriyle büyük beğeni topladı

Şiremirçavuş İlkokulu Öğrencisi Kayra Bera Çiçek’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla başlayan kutlamalarda Atatürk İlkokulu öğrencileri Artvin Yöresi, İstiklal İlkokulu öğrencileri Gaziantep Yöresi, 15 Temmuz Şehitler İlkokulu öğrencileri Antalya Teke Yöresi ve Umut Özel Okulu öğrencileri Zeybek oyununu sergiledi. Kemal Sabriye Ocakçı İlkokulu öğrencileri mahalli yöresel oyunlardan olan mendil kapmaca oyununu sergilerken TOKİ İlkokulu Karate takımı ise spor gösterisi sergiledi. öğrencilerinin gösterilerinin büyük beğeni topladığı kutlamalarda yine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla il genelinde düzenlediği resmi ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilerine ödülleri de verildi.

Güner: “Çocuklarımız geleceğimizin güvencesidir”

Bartın Valisi Sinan Güner 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 99.Yılı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında şu ifadelerde bulundu:

“Millet iradesinin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük coşku ve gururla kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 23 Nisan 1920 günü açılması ile millet egemenliği resmen hayata geçirilmiş, millet egemenliğini sonsuza kadar koruyacak olan çocuklara armağan edilmiştir. Dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram olan 23 Nisan’ı hediye eden Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk gelecek nesillere karşı olan sevgi ve güveninin bir göstergesi olarak, onlara demokratik, laik ve çağdaş Cumhuriyet’e sahip çıkma görevini vermiştir. Geleceğimizin güvencesi olan
çocuklarımızın, kendi başına karar verebilen, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirilmeleri ortak hedefimizdir.

“Umudumuzsunuz”

Sevgili çocuklar! Ülkemizin en değerli varlığı olarak, yaşam sevincimiz ve umudumuzsunuz. Sizlere düşen görev, bilime ve gelişen teknolojilere açık, okuyan, sorgulayan, araştıran ve bunlarla birlikte düşünen ve düşündüklerini düzgün bir şekilde ifade edebilen, dürüst, çalışkan ve başarılı fertler olmaktır. Bu görevi en güzel şekilde yapacağınıza ve bu mirasa en güzel şekilde sahip çıkacağınıza olan güvencimiz tamdır. Türkiye’miz; gelecekteki güçlü, müreffeh ve lider ülke konumuna omuzlarınızda yükselerek ulaşacaktır. En önemli servetimiz ve umut kaynağımız olan sizlerin bayramında, mutluluğunuza ortak olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu duygularla başta Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, aziz şehit ve gazilerimizi, minnet ve şükranla anıyor, dünyanın bütün çocuklarına barış ve mutluluk getirmesi temennisiyle çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyorum.”

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam