Batı Karadeniz’e kadının gücü damga vurdu

Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BAKZİFED) Kadın Komisyonu işbirliğinde “Batı Karadeniz Girişimci ve Üretken İş Kadınları Çalıştayı” Bartın’da gerçekleştirildi. Alanlarında girişimci ve üretken başarılı iş kadınlarının da konuşmacı olarak yer aldığı çalıştay bu yıl Batı Karadeniz’de bir ilke imza attı.

Batı Karadeniz’e kadının gücü  damga vurdu Güncel

Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu ve BAKZİFED Kadın Komisyonu işbirliğinde; Batı Karadeniz Girişimci ve Üretken İş Kadınları Çalıştayı Bartın’da düzenlenen “Üreten Kadınlar Konuşuyor” çağrısı ile gerçekleştirildi. Girişimcilik, Üretim Ekonomisi ve iş dünyasının farklı alanlarında zirvedeki isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı Çalıştay, Bartın Öğretmenevinde yapıldı.  “Üreten Kadınlar Konuşuyor” ana temalı, çalıştaya; el işleri, gıda, inşaat, lojistik, girişimcilik, medya, siyaset gibi birçok sektörde ve iş alanında faaliyet gösteren başarılı iş kadınlarının konuşmacı olarak yer aldı.

Küpeli’den kadınların önemine vurgu

Bölgede bir ilk olması nedeniyle büyük heyecan yaratan çalıştayın açılışında konuşan BAKZİFED Yönetim Kurulu Başkanı Bahri Küpeli, kadınların önemine vurgu yaparak “İstiklal mücadelemiz güçlü kadınlarla kazanıldı. Laik demokratik çağdaş Cumhuriyetimiz bu ülkenin değerlerine inanmış kadınlarımızla devam edecek.Türkiyenin geleceğine damgasını vuran üretici ve girişimci kadınların her alanda hissedilen varlıkları ile Türkiye geleceğine daha emin adımlarla yol almaktadır.” dedi.

“Bölgeye damgasını vuracak”

Kadına değer veren toplumların geliştiğine ve yükseldiğine dikkat çeken BAKZİFED Yönetim Kurulu Başkanı Küpeli, “Dünyada hangi medeniyet kadına layık olduğu statü ve değeri vermişse karşılığında başarıyı yakalamıştır. Kadına verilen değer bir gereksinmeden değil, zorunluluktan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden Batı Karadeniz Bölgesinde girişimcilikleri ve üreteklikleri ile değer katan kadınlarımız bu çalıştay ile bölgeye damgasını vuracak. ‘Üreten Kadınlar Konuşuyor’ ana temalı çalıştaya yerel girişimcilikten, inovasyona, tasarımdan, üreten girişimci kadınlara, sanattan medyaya, uzlaştırıcı ve yaratıcı hikayeleri ile ışık tutulacak olan üreten kadınlarımız, Batı Karadeniz Bölgesindeki yeni nesil kadın girişimcilerimize yol gösterecek ve deneyimlerini paylaşacaklardır  dedi.

İşte çalıştaya katılanlar!

Alanında en başarılı girişimcilik örneklemesi olan üreten girişimci kadınların konuşmacı olduğu çalıştaya bölgenin ilk kadın siyasetçisi ve Kadın Bakanı, Hukukçu, Öğretim Üyesi Önay Alpago, bölgesel yatırımcı ve girişimci Aysel Manay, Betül Kırmızı, Selin Koyutürk, Gülsüm Karakaş, Türkiye’nin örnek tasarımcı iş kadını Zeynep Tosun, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Serpil Veral, Hukukçu Hatice Işık, Safranbolu’nun ilk Kadın Belediye Başkanı Elif Köse, ünlü televizyon programcıları Gülgün Feyman, Neval Sevindi ve BAKZİFED Girişimci ve Yönetici İş Kadınları Derneklerinin Başkanları ve üyeleri katıldı.

Girişimci kadınlar Bartın’daydı

Alanında en başarılı girişimcilik örneklemesi olan üreten girişimci kadınların konuşmacı olduğu çalıştayın ikinci gününde  bölgenin ilk kadın siyasetçisi ve Kadın Bakanı, Hukukçu, Öğretim Üyesi Önay Alpago, bölgesel yatırımcı ve girişimci Aysel Manay, Betül Kırmızı, Selin Koyutürk, Bartın TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülsüm Karakaş, Türkiye’nin örnek tasarımcı iş kadını Zeynep Tosun, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Serpil Veral, Hukukçu Hatice Işık, ünlü televizyon programcıları Gülgün Feyman, Neval Sevindi ve BAKZİFED Girişimci ve Yönetici İş Kadınları Derneklerinin Başkanları ve üyeleri katıldı.

 

Küpeli: “10 toplantı daha gerçekleştireceğiz”

Kadına büyük önem verdiklerini ifade ederek 2019 yılı içerisinde 10 toplantı daha düzenleyeceklerini belirten BAKZİFED Başkanı Bahri Küpeli, federasyon çalışmaları hakkında bilgiler vererek “Batı Karadeniz Bölgesi’ne bir ses, bir nefes vermek amacıyla düzenlediğimiz Kadın Girişimciler Çalıştayımıza bölgede bir sinerji yaratması anlamında ve bölgemize yeni bir heyecan getirmesi anlamında büyük önem veriyoruz. Bölgede çok ciddi toplantılar organize ettik. Bu toplantıların bu sene ilkini burada gerçekleştiriyoruz. 2019 yılı içerisinde 10 toplantımız daha olacak. Bizim en önemli sloganımız ‘Bartın, Karabük, Zonguldak’ın KOBİ’si BAKZİFED’le Dünyaya Açılıyor.’ BAKZİFED uluslararası birçok kuruluşun da işbirlikçisi ve ortağıdır. Bizim amaçlarımızdan en önemlisi inovasyon ve girişimcilik akademisi kurumsal organizasyonunu gerçekleştirmek üzereyiz. Bunu da Bartın, Karabük ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile bir işbirliği protokolümüz imzalanacak ve 3 üniversitemizin önemli akademisyenlerinden oluşan bir akademik kurulumuz olacak. BAKZİFED olarak seminer, panel ve konferanslarımıza da devam ettirmek istiyoruz. Çeşitli projelerimiz var ve bunların sunumu da yıl içerisinde gerçekleştireceğimiz toplantılarımızda yapacağız. Çalışma programımızı da paylaşacağız. Çalışmalarımızı dur durak bilmeden devam ettireceğiz. ” dedi.

Ardından da Eski Devlet Bakanı Önay Alpago moderatörlüğünde bölgesel yatırımcı ve girişimci Ruhiye Çetin, Aysel Manay, Betül Kırmızı, Selin Koyutürk, Bartın TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülsüm Karakaş, Türkiye’nin örnek tasarımcı iş kadını Zeynep Tosun, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Serpil Veral, Hukukçu Hatice Işık, ünlü televizyon programcıları Gülgün Feyman, Neval Sevindi yaşam öykülerini katılımcılarla paylaştı.

Tosun: “Her koleksiyonumda tel kırma kullanıyorum”

Bartın’ın artık ikinci evi olduğunu ifade eden ünlü tasarımcı ve modacı Zeynep Tosun, her koleksiyonunda tel kırma kullandığını ve koleksiyonlarının büyük ilgi gördüğünü belirterek şunları söyledi:

“Bartın, artık benim ikinci evim gibi oldu. Çünkü en çok iş yaptğım yer burasıdır. Ben, moda tasarımcısıyım. 2008 yılı sonunda kendi markamı kurdum. Koleksiyonum da benimle beraber kendi stilini bulmaya başladı. Hazır giyim de yapıyorum tasarım da çalışıyorum. Aslında ben kendim de etnik bir tipim, etnik bir kökenim var; her koleksiyonda tel kırma kullanıyorum. Anadolu’dan çıkan bir şeyleri kullanmak istiyordum kısacası, bu kez onu başardım aslına bakarsanız. Yani bizim için çok büyük gelişmeler yaşandı. Bir tasarımcının özellikle geldiği topraklardaki kültürü kullanması apayrı bir şey diye düşünüyorum. Çünkü ben gezmek için gittiğimde bile yerel şeyler almaya dikkat ediyorum. Bunlar değerli şeylerdir. Tel kırmaları her şeyde kullanmaya çalışıyorum. Tel kırma aslında tasarımcılar tarafından çok fazla kullanılmamış, kimse de bunun üzerine gitmemiş. Bu nedenle ben de tel kırmayı çok güzel kullanırım diye düşündüm. Bugüne kadar da aklınıza gelebilecek her yerde kullandık. Çok güzel bir çalışma ekibimiz var. Tel kırma gerçekten çok ilgi görüyor. İnsanlarımıza da tel kırmanın nasıl yapıldığını anlatıyoruz.”

Çetin: “Kadın isterse…”

Bursalı kadın girişimci NİMA ARGE- Otomotiv Sahibi Ruhiye Çetin, kadınların her şeyin üstesinden gelebileceğini ifade ederek “Öncelikle kadına verdiği destek için BAKZİFED’e teşekkür ediyorum. 44 yaşından sonra üretime katıldımm. NİMA AR-GE ve Otomotiv olarak marş motoru alternatörü üretiyoruz. Kadın olarak bu ülke için çalışmaya devam ediyoruz. Kadın isterse herşeyi yapar. En iyisini de evi yönetip çekip çeviren kadınlarımız yapar. Burada olmaktan dolayı mutluyum. Ülke olarak ekonomik sıkıntılar yaşıyoruz ama mücadele etmeye devam edeceğiz. Umutsuzluğa kapılmak yok.” dedi.

Karakaş: “Kızlarımız ve kadınlarımız için çalışıyoruz”

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülsüm Karakaş da çalışmaları hakkında bilgiler vererek “Biz 9 senedir Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu olarak çeşitli çalışmalar ve projeler yapmaktayız. Bizim amacımız ve ilk önceliğimiz kadınlarımız ve kızlarımız olmuştur. 9 yıl içerisinde kurum ve kuruluşlarımızla birlikte birçok çalışma gerçekleştirdik. Çalışmalarımızdan da çok güzel geri dönüşler aldık. Topluma kazandıran ilk birey kadındır. Kadın eğitimcidir, kadın öğreticidir. Günümüzde kadın sosyal hayatın içerisinde de yer almalıdır diye düşünüyoruz. Kadın istihdamının artırılması yönündeki her türlü çalışmanın da destekçisi olduğumuzu belirtmek istiyoruz.” diye konuştu.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam