Denizlerde av yasağı başlıyor

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Denizlerde ve İç Sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ gereğince denizlerde av yasağının bugünden itibaren başlayacağını duyurdu.

Denizlerde av yasağı başlıyor Güncel

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Denizlerde ve İç Sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ gereğince denizlerde av yasağının bugünden itibaren başlayacağını duyurdu. Müdürlükten yapılan duyuruda “Su ürünleri kaynaklarımızdan en uygun bir şekilde yararlanmak, deniz ve iç sularımızdaki su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunmasını sağlamak amacıyla Denizlerde ve İç Sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 4/1 Numaralı Tebliğ ile su ürünleri avcılığına getirilen genel yasaklar 15 Nisanda başlıyor” denildi.  

İşte yasağın kapsamı!

Av yasağının içeriğiyle ilgili de bilgi veren Müdürlük, şunları söyledi:

“Buna göre; 

- Trol ve Gırgır avcılığı ile avcılık faaliyetlerinden algarna ile Deniz salyangozu avcılığı 15 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında yasaktır.

Ancak dalma ve tuzak yöntemiyle dönem boyunca Deniz Salyangozu avlamak serbesttir.

- Kalkan balığının 15 Nisan ile 15 Haziran tarihleri arası her türlü istihsal vasıtasıyla avcılığı yasaktır.

- Tüm karasularımızda 1 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında ağ dalyanları dahil, her türlü istihsal vasıtasıyla palamut ve torik avcılığı yasaktır.

- İç sularımızdaki balık türlerinden sazan balıklarının İlimizde 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında avcılığı yasaktır. 

- Bütün karasularımızda ığrıp, trata, tarlakoz ve manyat ile dönem boyunca avcılık yapmak yasaktır. 

- Tek kat misinadan yapılmış uzatma ağlarının kullanımı dönem boyunca yasaktır. 

Unutulmamalıdır ki;  aşırı, bilinçsiz ve kuralsız avcılık su ürünleri geleceğimizin ve çok önemli olan zenginliğimizin yok edilmesi demektir. Bu nedenlerden dolayı sürdürülebilir avcılık için avlanma usul ve esaslarına uyulması son derece önem arz etmektedir.”

 

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam