Emniyetten büyük başarı

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü, Türkiye genelinde 81 il arasında büyük bir başarıya imza attı. Emniyet, dolandırıcılık, hırsızlık gibi mal varlığına karşı işlenen suçlardan 2018 yılının ilk 3 ayıyla kıyaslandığında 2019 yılının ilk 3 ayında yüzde 53.6’lık azalıma ile Türkiye sıralamasında 1. Sırada yer aldı. Polis, mal varlığına karşı işlenen suçların aydınlanmasında yüzde 100’lük bir başarı gösterirken Emniyet, kişilere karşı işlenen suçlarda ise yine 2018’in ilk 3 ayıyla kıyaslandığında 2019 yılının ilk 3 ayında yüzde 14.4'lük azalma ile Türkiye sıralamasında 5. Sırada yer aldı.

Emniyetten büyük başarı Güncel

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığının verilerine göre Bartın İl Emniyet Müdürlüğü, Türkiye genelinde 81 il arasında büyük bir başarıya imza attı. Emniyet, dolandırıcılık, hırsızlık gibi mal varlığına karşı işlenen suçlardan 2018 yılının ilk 3 ayıyla kıyaslandığında 2019 yılının ilk 3 ayında yüzde 53.6’lık azalıma ile Türkiye sıralamasında 1. Sırada yer aldı.  Malvarlığına karşı işlenen suçlarda aydınlatma oranına bakıldığında ise 2018 yılının ilk 3 ayına göre yine 2019’un ilk 3 ayında Bartın’da bu suçların aydınlanma oranı  yüzde 12.1 artarken aydınlanma oranında yüzde 96.9 oranında başarı yakalayan Emniyet Türkiye sıralamasında 2. Sırada yer aldı.

Suçların aydınlanmasında yüzde 100’lük başarı

Mal varlığına karşı işlenen  9 önemli suç oranına bakıldığında da Bartın İl Emniyet Müdürlüğü  2018 yılının ilk 3 ayına göre 2019 yılının ilk 3 ayında önemli suçlarda yüzde 60.4'lük bir azalma ile  Türkiye sıralamasında 2. Sıraya yerleşti.  Mal varlığına karşı Önemli suçları aydınlatma oranında da Emniyet,  yüzde 100 lük bir başarı ile Türkiye sıralamasında 1. sırada yer aldı.

Oto, ev ve bisiklet ile motosiklet hırsızlığı olaylarında büyük azalma

 Mal varlığına karşı işlenen suçların kapsamına bakıldığında ise İl Emniyet Müdürlüğü otodan hırsızlık olaylarında yüzde 83.3 azalma,  evden hırsızlık olaylarında yüzde 92.3,  ve bisiklet ve  motosiklet hırsızlığı  olaylarında yüzde 50 oranında azalma ile Türkiye sıralamasında 1. Sırada yer aldı. İşyerinden ve kurumdan hırsızlık olaylarında da Emniyet, yüzde 40’lık azalma ile Türkiye sıralamasında 3. Sırada yer aldı.

Yüzde 100’lük başarı

Bu suçların aydınlatma oranlarına bakıldığında da dolandırıcılık, işyerinden ve  kurumdan hırsızlık, bisiklet ve motosiklet hırsızlığı, otodan ve evden hırsızlık suçlarının aydınlanmasında yüzde 100’lük bir başarı oranı yakalayan Emniyet yine bu başarıyla Türkiye sıralamasında 1. Sıraya oturdu.  Emniyet,  9 önemli suç türündeki olaylardan olan oto hırsızlığında ve yağma suçunda yüzde 100, evden hırsızlık suçlarında da yüzde 92.3 azalma başarısı gösterdi.

Kişilere karşı işlenen suçların azalmasında Türkiye’de 5. Sırada

İl Emniyet Müdürlüğü, Bartın kişilere karşı işlenen suçlar kapsamında ise 2018 yılının ilk 3 ayına göre yine 2019 yılının ilk 3 ayında yüzde 14.4’lük bir azalma başarısı göstererek Türkiye sıralamasında 5. Sırada yerini aldı. Bu suçların aydınlanmasında da 2018 yılının ilk 3 ayına göre 2019 yılının 3 ayında 2.3 oranında bir  başarı artışı gösteren Emniyet, bu artışla Türkiye sıralamasında 6. Sıraya oturdu.

Kişilere karşı işlenen önemli 10 suç türü incelendiğinde de 2018 yılın ilk 3 ayına göre olaylarda yüzde 24'lük  bir azalma başarısı elde eden Emniyet, bu başarıyla Türkiye sıralamasında 3. Sırada yer aldı. Aydınlatma oranı olarak önemli 10 suç türünde ise 2018’in ilk 3 ayına göre 2019’un ilk 3 ayında  2.2’lik bir artışla aydınlanma başarısı elde eden Emniyet, bu başarıyla Türkiye sıralamasında 6. Sırada yerini aldı.

“Huzur ve güvenliğiniz için daima görev başındayız”

İl Emniyet Müdürlüğü, konuyla ilgili olarak “Bartın il Emniyet Müdürlüğü olarak en çok önemsediğimiz konulardan biri de Asayiş suçlarıdır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği bizim önceliğimizdir.
Bu kapsamda ilimizdeki Asayiş suçlarını önlemek ilimizde olması muhtemel suçları tahmin ederek önlem almak suçların aydınlatılmasını sağlamak ve faillerinin de en kısa sürede yakalanarak adli makamlara sevk edilmesini sağlamak önceliğimiz olmakla birlikte Bartın ilimize özgü değişen ve gelişen suç türleri ile ilgili Asayiş politikaları geliştirerek suç ve suçlularla mücadelede etkinliğimizin arttırılması sağlamakta asıl hedefimizdir. Bu çalışmalarımızda vatandaşlarımızın memnuniyetini ve toplumumuzun desteğini aldığımızı görmek bizi mutlu etmekte ve bu ortak çalışmanın eseri ilimizin istatistiğine yansıtmaktadır” dedi.
 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam