Bankoğlu, seçim itirazlarını değerlendirdi

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, yerel seçimler sürecindeki itirazlar konusunu gündeme getirdi ve hukukun gereğinin yerine getirilerek millet iradesinin geciktirilmeden tecelli ettirilmesi zorunluluğunu vurguladı.

Bankoğlu, seçim itirazlarını değerlendirdi Güncel

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Aysu Bankoğlu, 31 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından 10 günden fazla süre geçmesine karşın özellikle İstanbul özelinde halen devam etmekte olan itirazlar sürecini değerlendirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ait seçim sonuçları yönünden geçtiğimiz hafta başından bu yana ağırlıklı olarak Kartal İlçe Seçim Kurulu olmak üzere çeşitli ilçe seçim kurullarında yeniden sayım işlemlerini takip ettiğini belirten Bankoğlu, "Herkesin üzerinde mutabık olduğu şekliyle seçimin geçici sonuçlarının belirlenmesinin ardından itiraz yoluna başvurmak şüphesiz ki bir haktır. Bu bağlamda, söz konusu hakkın kullanılması yönünden ne partimin ne de biz milletvekillerinin herhangi bir karşı çıkışı bulunmamaktadır. Önemli olan husus, yapılan itirazların somut delile ve somut gerekçeye" dayandırılmasıdır. Tek bir sandıktaki örnek üzerinden gidilerek bütün oyların sayılması gibi bir yola, hukuki anlamda, gidilemez” dedi.

“Yoğun çaba harcadık”     

Kartal İlçe Seçim Kurulu'nda yaşanan mevcut duruma da değinen Bankoğlu, 2 kurul üzerinden yürüyen sayımlarda bir kurula ait sandıklarda oyların tümünün, diğerinde ise geçersiz oyların sayıldığını belirterek diğer CHP’li milletvekilleriyle beraber bahse konu işlemlerin usulüne uygun yürütülmesini temin etmek için yoğun bir çaba harcadıklarını ve nöbet tuttuklarını söyledi.  Gelinen son noktada, tüm oyların İstanbul çapında yeniden sayılmasına dair talebe Yüksek Seçim Kurulu tarafından ret kararı verilerek yalnızca az sayıdaki sandığın yeniden sayılmasına hükmedildiğini hatırlatan Bankoğlu, esas itibarıyla sürecin en başından itibaren yeknesak bir karar verilmesi gerektiğini vurguladı. Bankoğlu, sürecin sonlarına doğru verilen kararın, yalnızca somut gerekçe gösterilmiş olan sandıkları kapsadığını vurgulayarak bu manada önemli olduğunu belirtti.

“Talebimiz seçmen iradesine soyut itirazlarla müdahale edilmemesi”

Aysu Bankoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi yönünden olağan itiraz sürecinin artık sonuna gelindiğinin altını çizerek parti olarak duruşlarını "Her bir sandığa dair somut itirazlar olmadan bütün oyları tümden saymak ya da seçimi yenilemek gibi yaklaşımların içerisinde olmaya çalışmak, hiç şüphe yok ki, öncelikle seçmen yani  millet iradesine saygısızlıktır. Bir kez daha önemle vurguluyoruz, hukuki dayanağı olan itirazlar, her bir siyasi partinin yasal hakkıdır, bununla birlikte yalnızca süreci uzatarak birtakım siyasi menfaatler elde etmeye girişmek ise seçim sürecinin ciddiyetine ve saygınlığına zarar vermektedir. Gelinen noktada, verilen demokrasi ve adalet mücadelesi, sonuçlar resmi olarak da kesinleşinceye kadar kesintisiz bir şekilde, şahsım ve diğer milletvekillerimiz tarafından verilmeye devam edilecektir. Temel talebimiz, hukukun gereğinin sürüncemeye bırakılmadan yerine getirilmesi ve seçmenlerimizin, yurttaşlarımızın iradesinin sandığa yansıyan biçimine soyut itirazlarla müdahale edilmemesidir” ifadeleriyle aktardı.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam