MECLİS ‘DURSUN’LA DEVAM’ DEDİ

31 Mart yerel seçimlerinin ardından oluşan yeni İl Genel Meclisi, hem nisan ayının hem de yeni meclisin ilk toplantısını gerçekleştirdi. Meclisin en yaşlı üyesi olan Abdullah Kaleli’nin geçici başkanlık yaptığı bu ilk toplantıda İl Genel Meclisi Başkanının seçimi de gerçekleştirildi. Geçmiş dönemde başkanlık koltuğunda oturan Kenan Dursun, 12 meclis üyesinin tamamının oyunu alarak yeniden İl Genel Meclisi Seçildi.

MECLİS ‘DURSUN’LA DEVAM’ DEDİ Güncel

12’de 12 yaptı

31 Mart yerel seçimlerinin ardından oluşan yeni İl Genel Meclisi, hem nisan ayının hem de yeni meclisin ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı öncesinde ise yeni seçilen Meclis Üyeleri Kenan Dursun, Ali Eyüp Ustaoğlu, Göker Giray Gülsoy, Uğur Yılmaz, Bekir karabacak, Ayhan Özçelik, Kadir Saraç, Atnen Aydoğan, Orhan Ölçek, Abdullah Kaleli, Bahattin Kazguç ve Nurdanur Karakurt, Merkez İlçe Seçim Kurulundan mazbatalarını aldı. Mazbatasını alan AK Partili Kenan Dursun, “Hayırlısı ile mazbatamızı da aldık. İl Başkanımız Turhan Kalaycı, ve İl Yönetim Kurulu üyelerimizin de katılımı ile 31 Mart Mahalli İdareler Seçim sonuçlarına göre AK Parti merkez ilçe İl genel meclis üyeliği asil listemizden seçilen 4 üyemiz ile mazbata almaya hak kazanan yedek üyelerimiz ile birlikte Merkez İlçe Seçim Kurulundan mazbatamızı aldık. Rabbim memleketimize ve milletimize hayırlı hizmetler yapmayı bizlere nasip etsin.  Seçilen tüm arkadaşlarımızı da kutluyor görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.

İlk toplantıya Kaleli geçici başkanlık yaptı

Meclis Üyelerinin mazbatalarını almalarının ardından ise AK Parti, CHP ve MHP olmak üzere 3 farklı partinin üyelerinin yer aldığı İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresinde ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bu ilk toplantıya Meclisin en yaşlı üyesi olan Abdullah Kaleli geçici başkanlık ederken Kaleli, “Oluşacak divan adına hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bu vesileyle arkadaşlar meclisimiz ve idaremiz çalışma ve faaliyetlerinin ilimiz ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 11. Maddesinde İl Genel Meclisi seçim sonuçlarının ilanını izleyen 5. günü kendiliğinden toplanır. Bu toplantıda meclise en yaşlı üye Başkanlık eder. Ayrıca İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 5. Maddesi Meclis Mahalli İdareler seçim sonuçlarının ilanını izleyen 5. gün en yaşlı üyenin başkanlığında kendiliğinden toplanır. Bu sebeple meclisimizin en yaşlı üyesi olmam sebebiyle meclisimizin açılışına başkanlık yapacağım” dedi.

12’de 12 yaptı

Kaleli, yasa ve yönetmelik gereği geçici kâtip üyeliklerine Meclisin en genç iki üyesi olan Göker Giray Gülsoy ve Nurdanur Karakurt’u davet ederken Meclisteki partilerin temsilcilerine  başkanlık adaylarını sordu. AK Parti, MHP ve CHP’nin tek başkan adayı Kenan Dursun olurken yapılan gizli oylamada 12 meclis üyesinin tamamının oyunu alan Kenan Dursun yeniden İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.

Dursun: “Bu güvene layık olmaya çalışacağız”

Dursun yeniden başkan seçilmesinin ardından “Mahalli idareler seçimlerinden sonra ilk Meclis toplantımızı Abdullah kardeşimizin başkanlığında ve divanda yerini alan 2 en genç arkadaşlarımızla birlikte gerçekleştirdik. demokratik ve güzel bir ortamda Meclis Başkanlığı seçimimizi gerçekleştirdik. Bartın tarihinde İl Genel Meclisi Başkanlığına 12 üyenin 12’sinin de oyuyla seçilmek çok azdır. Bu aynı zamanda ayrı bir sorumluluk. Bu güvene layık olmak için elimizden geleni yapacağız. Kanuna mevzuata hiçbir zaman aykırı iş yapmadan çalışmaya çalıştık. Mevzuata ve kanuna uygun olan her noktada Bartın’ımızın yanında olduk. Tabi ki seçim döneminde 3 partinin de adayları halka kendini anlatmaya çalıştı. ama buraya geldiğimiz andan itibaren siyasete bir kenara bıraktık ve Bartın için birlik olduk. İşte bu 12 oyun 12’sinin de şahsıma çıkması bunun en güzel emaresidir” dedi.

Atatürk anıtına çelenk koydular

İl Genel Meclisi, bu ilk toplantı sonrasında ise Bartın Valiliği önünde tören düzenledi. Törende Başkan Kenan Dursun, Atatürk Anıtına çelenk koydu. Meclis Üyeleri tören sonrasında Bartın Valisi Sinan Güner’i makamında ziyaret de etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam