Taraflar, YSK kararını değerlendirdi

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) AK Parti’nin Bartın şehir merkezindeki 154 sandığın yeniden sayılması talebini reddetmesinin ardından açıklamada bulunan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın halkının kendilerine 5 yıl daha yetki verdiğini ve Bartın’a hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise kararın seçim sonucu üzerindeki gölgeyi kaldırmadığını ifade ederek “Kazanan için de 5 yıl boyunca bu şüphe ile makamda oturmak zor olacaktır” dedi. AK Parti Bartın Belediye Başkanı Yusuf Ziya Aldatmaz da karar sonrasında hiçbir vatandaşın oyunun zayi olmaması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini kaydederek ‘Büyük Bartın’ iddialarından vazgeçmediklerini ve Bartın için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Taraflar, YSK kararını değerlendirdi Güncel

AK Parti’nin Bartın şehir merkezindeki 154 sandığın yeniden sayılması talebini ve itirazını değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu (YSK) talebi reddetti. YSK’nın bu kararıyla birlikte 31 Mart’ta MHP’den yeniden belediye başkanı seçilen Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın da başkanlığı tescillenmiş oldu. Akın, kararın kendilerine bildirilmesinin ardından açıklamada bulunurken Bartın halkının kendilerine 5 yıl daha yetki verdiğini ve Bartın’a hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi. Milletin kararının başının üstünde olduğunu ifade eden Akın, “Bartın’a hayırlı uğurlu olsun. Halkımız 5 yıl daha bize bu yetkiyi verdi. Biz toplumun her kesimiyle barışık insanız. 10 yıl içerisinde Bartın’da yaptığım çalışmaları herkes biliyor. Kumluca ve Hasankadı Belediye Başkanımızla birlikte biz yine her kesimle çalışacağız. Bu nihayetinde milletin hararıdır. Millet ne derse o olur ve onun dediği başımızın üstündedir. Allah razı olsun bizi tekrar göreve getirdiler. Hizmete devam edeceğiz. Yapacağımız çok hizmet var” dedi.

Akın: “Uyum içerisinde çalışacağız”

Yeni seçilen Belediye Meclis Üyeleriyle de uyum içerisinde çalışacaklarına inandıklarını kaydeden Cemal Akın, “Seçilen tüm meclis üyelerimiz bizim belediye meclis üyelerimiz. Uyum içerisinde çalışacağımıza inanıyorum. Nihayetinde yapılan her şey Bartın için yapılacaktır. Bize bugüne kadar destek olan herkese teşekkür ediyorum. 3-4 ay boyunca hep birlikte bir mücadele verdik. Bartın huzur şehri ve seçimler huzur içinde geçsin dedik. Huzur içerisinde de devam etmeyi Allah bize nasip etsin. Bu sadece benim için değil, tüm belediyelerimiz ve il genel meclisimiz için de geçerli. Herkese ve Bartın’a hayırlı uğurlu olsun. Vatandaşlarımız şimdi bizden hizmet bekliyor” şeklinde konuştu.

Tunç: “Sonuç Bartın için hayırlı olsun”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da kararla ilgili sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu. Sonucun Bartın’a hayırlı olmasını dileyen Tunç şu ifadeleri kullandı:

 “Sonuç Bartın için hayırlı olsun.  Bizim mücadelemiz Bartın halkının iradesinin seçim sonucuna hiçbir tereddüt olmadan yansıtılması içindi. Elimizdeki somut delil ve belgelerle YSK’ya itirazımızı sunduk. YSK red kararı verdi. YSK kararları kesin olup, hukuka aykırı da olsa uyulması gereken kararlardır. Amacımız Bartın halkının iradesinin korunmasından başka bir şey değildi.

“Şüphe ile makamda oturmak zor olacaktır”

Sadece 148 oy farkla neticelenen seçimin sonucunu etkileyecek itiraz sebeplerimiz somut delillerimiz incelendi, ve karar verildi. Bu kararın doğru olmadığını, seçim sonucu üzerindeki gölgeyi kaldırmadığını ve toplum vicdanını rahatlatmadığını söyleyebiliriz, keşke sandıklar sayılsaydı, şüpheler ortadan kalksaydı, kazanan için de 5 yıl boyunca bu şüphe ile makamda oturmak zor olacaktır. Tüm bunlara rağmen YSK kararı uyulması gereken bir karar olarak ortadadır.

“Kamuoyunu yanıltıcı ifadelerden kaçınmak gerekir”

Bizler Bartın’ımız için eser üretmeye, hükümet olarak, teşkilat olarak, meclis üyeleri olarak ve ilimizin milletvekili olarak memleketimizi daha ileriye taşıyacak icraatlar yapmaya, gece gündüz demeden bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiç yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Seçimler gelmiş geçmiştir. Halkımız sandıkta kararını vermiştir, itiraz süreçleri de hukuki bir haktır ve halkın iradesinin korunmasından başka bir şey değildir, bu süreçleri yanlış yorumlayarak kamuoyunu yanıltıcı ifadelerden kaçınmak gerekir. Destek olan olmayan, hiçbir ayrım yapmadan tüm hemşerilerimizin yanında olmaya, onlara hizmet etmeye devam edeceğiz. Bartın için hayırlı olsun.

“Neden itiraz haklarımızı kullandık?”

Süreci takip edemeyenler için bir kez daha hatırlatmakta fayda var.  Bartın Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına neden itiraz etmiştik, ortaya koyduğumuz nedenler ve somut gerekçeler neydi tekrar hatırlayalım.

35 Adet Sandıkta 150’den fazla seçmene sadece İl Genel Meclisi, Belediye Meclisi ve Muhtarlık oy pusulası verilmiş, Bartın Belediye Başkanlığı Seçimine ait oy pusulası verilmemiş, bu husus, sandık sonuç tutanaklarında yazılan teslim edilen oy pusulası, iade edilen oy pusulası, oy kullanan seçmen sayısından açıkça tespit edilebilmektedir, seçimin 148 oy farkı ile sonuçlanması nedeniyle bu durum seçimin sonucunu etkileyen bir durumdur. 
Örneğin; 1013 nolu sandıkta, sandık kuruluna 362 adet Belediye Başkanlığı oy pusulası teslim edilmiş̧, bunlardan 110 tanesi kullanılmayarak iade edilmiştir. Dolayısıyla 252 adet Belediye Başkanlığı oy pusulası seçmene verilerek kullanılmıştır. Ancak sandıkta 256 seçmen oy kullanmıştır. Islak imzalı sandık sonuç̧ tutanağında Belediye Başkanlığının oyunun 4 adedinin zarftan çıkmadığı belirtilmeden geçersiz oy sayısı yazılmamıştır. Yani sandık kurulu tarafından 4 adet seçmene sandıkta Belediye Başkanlığı oy pusulası verilmemiştir. Bu şekilde 35 sandık vardır.

Bartın Merkez İlçe Seçim Kurulu sadece geçersiz oyları saymış, 1562 geçersiz oyda 75 oy geçerli hale gelmiş, bu oyların 41’inin AK Parti’nin oyu olduğu tespit edilmiştir.

154 sandıktaki geçerli oyların tamamının sayılmasına yönelik itirazımız sadece 5 sandık İçin kabul edilmiş, 149 sandık İçin reddedilmiştir. Oysa ki aynı sebepler reddedilen sandıklar İçin de geçerlidir.

154 adet ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarındaki eksiklikler, hatalar, paraf eksiklikleri, kullanılan oy sayısı, zarf sayısı, oy kullanan seçmen sayısı ile ilgili tutarsızlıklar tek tek tespit edilmiş, SEÇSİS sistemine sandık kurulu üyelerimizin parafı olmadan yapılan değişikliklerle oluşturulan kayıtlara itibar edilerek, ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarımız dikkate alınmamıştır. O halde bu tutanaklar siyasi parti temsilcilerine neden verilmektedir.

Aynı sandık İçin İl Seçim Kurulu farklı karar verebilmiştir. İlçe Başkanımızın aynı gerekçe ile yaptığı itiraz sonucu sandıktaki oyların sayılmasına karar verilmiş, bir saat sonra müşahidimizin aynı sandık İçin yaptığı itiraz reddedilmiştir

İl Seçim Kurulu, itiraz ettiğimiz 154 sandığın 27’sine ait sandık sonuç tutanakları ile SEÇSİS kayıtlarını, birleştirme tutanaklarını tek tek inceleyerek değerlendirmiş̧, bu sandıkların 5’inin tekrar sayılmasına karar vermiş̧, 51’ni toplu değerlendirerek yeniden sayma talebimizi soyut gerekçeyle reddetmiş̧, geriye kalan 76 sandıkla ilgili ise hiçbir inceleme ve değerlendirme yapmamıştır.

 Bartın Belediye Başkanlığı seçimlerinde seçim sonucuna tesir eden ve seçmen iradesinin sandığa yansımasına engel olan yanlışlık ve hataların düzeltilmesi amacıyla tüm oyların yeniden sayılarak maddi gerçeğin ortaya çıkartılması zaruridir, aksi halde seçime gölge düşmüş olur ki bu da kamuoyu vicdanını zedeler.

Seçmene sadece İl Genel Meclisi, Belediye Meclisi ve Muhtarlık oy pusulası verilip, Belediye Başkanlığı oy pusulası verilmemesi ise tam kanunsuzluk halidir, bu husus somut belgeler ile ispat edilmiş ve deliller YSK’ya sunulmuştur, seçmene verilmeyen Belediye Başkanlığına ait oy pusulası sayısı, iki parti arasındaki çok az oy farkı düşünüldüğünde seçim sonucuna etki edecek bir durum olup, tek başına seçimin iptali nedenidir.

Anayasa’dan ve seçim mevzuatından kaynaklanan itiraz hakkımızı kullanırken sadece AK Partili seçmenlerin değil, diğer partilere oy veren seçmenlerin de hakkının korunmasını amaçladık, Örneğin; 
“1102 nolu sandıkta ıslak imzalı sonuç̧ tutanağında Saadet Partisi’ne (7) oy yazıldığı halde birleştirme tutanaklarında (6) olarak geçilmiş̧, (1) oyun akıbetinin ne olduğunun belli olmadığına dair itirazımız üzerine bu sandığın yeniden sayılmasına karar vermesi gerekirken ıslak imzalı sandık sonuç̧ tutanağındaki rakamla olan kısmının (6) şeklinde mevzuata aykırı şekilde değiştirilerek sandık sonuç̧ tutanağının SEÇSİS’le uyumlu hale getirilmesi yasaya açıkça aykırı olup bu sandığın da sayılmasına karar verilmesi gerekmektedir.”

Aldatmaz: “Siyaset elbette bir hizmet ve iddia yarışı”

AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz da karar sonrasında hiçbir vatandaşın oyunun zayi olmaması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini kaydederek şöyle konuştu:

“Bartın bizim evimiz” diyerek, şehrimizi Kuzey’in yıldızı yapma hedefiyle yaşadığımız 5 aylık seçim süreci bugün nihayete erdi.  Siyaset elbette bir hizmet ve iddia yarışı. 

Bizler de sizlerden aldığımız güçle şehrimize daha güzel hizmetler sunmak, Bartın’ımızı daha ileriye taşımak için vizyonumuzu güçlü şekilde halkımızın önüne koyduk.  Bartın tarihinin en büyük mitingini yaparak şehrimize hizmet etme iddiamızı gösterdik. Sizlerle birlikte büyük heyecanlar, çok güzel anılar paylaştık. 

“Elimizden gelen çabayı gösterdik”

Şehrimizin güzel insanları projelerimize teveccüh gösterdi, onay verdi. Bunu da belediye meclisini oluştururken açık ara partimizin adaylarını destekleyerek gösterdi.  Bu mesaj, elbette herkes tarafından algılanacaktır.  Bizlere gönül veren hiçbir vatandaşımızın oyunun zayi olmaması için elimizden gelen çabayı gösterdik. Yasaların bize verdiği itiraz haklarımızı kullanarak her bir vatandaşımızın oyunun sandığa yansımasını sağladık. 

“Büyük Bartın iddiamızdan asla vazgeçmedik”

“Büyük Bartın” iddiamızdan asla vazgeçmedik. Nefesimiz yettiği, halkımız teveccüh gösterdiği sürece, şehrimiz için yine çalışmaya devam edeceğiz.  Gelinen süreçte halkımızın tercihlerine saygımız sonsuzdur. Halkımızın görev verdiği herkesi tebrik ediyoruz.  Bizleri bu kutlu yolda yalnız bırakmayan halkımıza, gece gündüz demeden çalışan tüm yol arkadaşlarıma bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.”

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam