RİSKLİ YAPILARDA KİRA YARDIMI ÜCRETİ BELLİ OLDU

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında Bartın’daki riskli yapıda ikamet eden ve işyeri bulunan hak sahiplerine 2019 yılında 715 TL kira yardımı yapılacağını açıkladı.

RİSKLİ YAPILARDA KİRA YARDIMI ÜCRETİ BELLİ OLDU Güncel

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında Bartın’daki riskli yapıda ikamet eden ve işyeri bulunan hak sahiplerine 2019 yılında 715 TL kira yardımı yapılacağını açıkladı. 2019 yılında yapılacak kira yardımı ödeme şartlarının yeniden belirlendiğini belirten Özcan, “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un 5 inci maddesinin birinci fıkrası ile bu Kanunun Uygulama Yönetmeliği'nin 16. Maddesi hükümleri çerçevesinde Kanun kapsamında hak sahiplerine kira yardımı ödemeleri yapılmakta olup, 2019 yılında yapılacak kira yardımı ödemelerinin şartları 11 Mart 2019 tarihli ve 58166 sayılı Bakanlık Makamı Oluru ile yeniden belirlenmiştir. Zikredilen Olur'a göre 2019 yılında 2019 yılı için 6306 sayılı Kanun kapsamında ilimizde riskli yapıda ikamet eden ve işyeri bulunan hak sahiplerine yapılacak kira yardımı ödeme tutarı: 715,00 TL’dir” dedi.

Üst sınır 1.150,00 TL

Kira yardımı tutarının üst sınırının 1.150,00 TL olduğunu ifade eden Özcan, şöyle devam etti:

“Kira yardımı tutarının üst sınırının 1.150,00 TL olarak uygulanması,  illere göre riskli yapı maliklerine ödenecek kira yardımı tutarının, ekli listedeki gibi uygulanması, maliklere ikamet şartı aranmaksızın ve aynı türden en fazla (1) bağımsız bölüm için kira yardımı yapılması,kiracı ve sınırlı ayni hak sahiplerinin kira yardımı başvurularının, riskli yapı tespiti için Yapı Kimlik Numarası alınma tarihi itibari ile ikamet şartı aranarak değerlendirilmesi, ikamet şartının sağlanmadığı gerekçesi ile (ikameti tevsik edici faturanın ibrazı, faturada tüketim, adres bilgilerindeki uyumsuzluk, numarataj yanlışlıkları vb. sebeplerle) kira yardımı başvurusu reddedilmiş olan maliklerden, riskli yapının yıkım tarihinden itibaren kira yardımı için ikamet şartının aranmayacağına dair Kanun değişikliğinin yürürlüğe girdiği 10 Aralık 2018 tarihi itibari ile (1) yıllık başvuru süresi dolmamış olanların 10 Aralık 2019 tarihine kadar kira yardımı için yeniden başvuru yapmaları halinde bunların taleplerinin ve henüz sonuçlandırılmamış kira yardımı başvurularının bu Olur kapsamında değerlendirilerek sonuçlandırılması, gerekmektedir. Zikredilen Olur kapsamında ARAAD Bilgi Sistemi üzerinden güncellenecek tutarlar Mart ayı kira yardımı ödemelerinin Türkiye genelinde tamamlanmasına müteakip Nisan 2019 dönemi ödemelerine yansıtılacak olup, Ocak, Şubat ve Mart ayı taksitlerinde alınması gereken fark tutarları da Nisan ayı ödemelerine yansıtılacak ve ARAAD Bilgi Sistemi duyurular bölümünden de takip edilebilecektir.”                            

 

Muhammet CİVAN

Muhammet CİVAN / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam