TUNÇ’TAN CEMAL AKIN’IN SÖZLERİNE SERT TEPKİ

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın 31 Mart yerel seçimlerindeki geçersiz oyların yeniden sayımının sonunda yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Bartın halkının iradesine sahip çıkmanın görevleri olduğunu ifade eden Tunç, Akın’ın her konuşmasında kendilerini Bartın’da huzuru bozmakla suçlamaya çalıştığını söyledi. Kendilerinin seçim boyunca seviyeli ve belgeleri açıklamalarda bulunduğunu dile getiren Tunç, Cemal Akın’ın bu açıklamalara cevap veremeyip kendilerini yalancılık ve iftira atmakla suçladığını kaydederek “Bu konuşmaları kendilerine yakıştıramadığımı belirtmek istiyorum” dedi.

TUNÇ’TAN CEMAL AKIN’IN SÖZLERİNE SERT TEPKİ Güncel

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti’nin 31 Mart yerel seçim sonuçlarına itirazı sonrası Merkez İlçe Seçim Kurulu tarafından gerçekleştirilen geçersiz oyların yeniden sayımının sonunda  açıklamalarda bulunmuştu. Kendilerinin Bartın’da huzuru sağlamaya çalıştıklarını ve AK Parti’nin manipülasyon yapmaya çalıştığını ifade eden Akın,  “Siyasi partilerin temsilcilerinin, memurların ve kurul başkanın bulunduğu İlçe Seçim Kurulunda yapılan sayım sonuçlandı. 149 oy farkla 14 bin 44 oy alarak İlçe Seçim Kurulunun kararına göre Bartın Belediye Başkanlığım tescillendi. Herkes kendi hakkını kanun önünde elbet savunacaktır. Bundan sonra İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu var. Ama biz bu seçimi Allah’ın izniyle aldık. Manipülasyon yapmaya çalışıyorlar. Bunların özelliğidir bu. Kimse provokatörlüğe gelmesin. Biz ‘Bu memlekette huzur olsun’ dedik ve huzuru sağlıyoruz” demişti.

Akın, “Sandıklara bağırma, çağırma girmiyor” demişti

Halkın kendisine atılan iftira ve yalanlara kanmadığını kaydeden Cemal Akın “4 ay huzursuzluk çıkarmaya çalıştılar. Allah’a şükür provokatörlüğe gelmedik. Biz burada huzurun adıyız. Huzuruz ta kendisiyiz. Şehr-i Eminlik makamı olarak biz asla huzursuzluk yapmayacağız. 14 bin 44 oy kardeşlerimin oyu. Bu oyu veren kardeşlerime hürmetlerimi, saygılarımı sunuyorum. Bize güvendiler, fitne, fesat, yalan, iftiraya asla kanmadılar. Mazbata aldığımız günden itibaren tekrar Bartın’ı daha üst seviyeye taşımak için hizmete devam edeceğiz. Biz gerçekten Bartın’da huzuru sağlamaya çalışan insanlarız. Bizi bilen bilir, biz onlar gibi değiliz. O farklı, bizler farklıyız. Bu işler cazgırlıkla, bağırmayla, çağırmayla olmaz. Sandıklara bağırma, çağırma girmiyor. Sandıklara helalinden oylar giriyor. Helalinden giren oylar bizleri, sizleri belediye başkanı yapmıştır” şeklinde konuşmuştu.  

Tunç: “İl Seçim Kuruluna itiraz ettik”

Cemal Akın’ın işte bu açıklamalarına AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’tan sert tepki geldi. Sosyal medya üzerinden açıklamada bulunan Tunç, Bartın halkının iradesine sahip çıkmanın görevleri olduğunu vurgulayarak bundan kimsenin rahatsız olmaması gerektiğini söyledi. Islak imzalı sandık sonuç tutanaklarının usulüne uygun tutulmadığını tespit ettiklerini belirten Tunç şu ifadelerde bulundu:

“Bartın Belediye Başkanlığı seçiminde AK Parti 13 bin 855, MHP 14 bin 24 oy aldı. Aradaki fark sadece 169. Oyların tamamının yeniden sayılması İçin Merkez ilçe Seçim kuruluna itiraz ettik. Merkez ilçe Seçim kurulu sadece bin 562 geçersiz oyun sayımına karar verdi. Sayım sonucu 75 oy geçerli sayıldı bu oyun 41’i AK Parti’ye yazıldı.  Oyların tamamının sayılması talebimizi reddeden Merkez ilçe Seçim Kurulu kararına karşı İl Seçim Kuruluna itiraz ettik.

“Islak imzalı sandık sonuç tutanakları usulüne uygun tutulmamış”

Somut delillerimiz var. Gerekçelerimiz sağlam. Islak imzalı sandık sonuç tutanakları usulüne uygun tutulmamış. Her bir sandık için tespitlerimizi yaptık. İstanbul ilçelerindeki ve değişik ilçe Seçim kurulularındaki oyların tamamının sayılmasına ilişkin kararlarını ve YSK kararını ibraz ettik. 
İl Seçim Kurulu sabah toplandı. Bugün (dün) karar verecek. 

“Halkın iradesinin sandığa doğru yansıtılmasından korkmamak gerekir”

bin 562 geçersiz oy da 75 oy geçerli hale gelmişse sandıklarda 39 bin  geçerli sayılan oylarda yeniden sayım yapıldığında aradaki 149 farkın AK Parti lehine değişeceği çok yüksek ihtimal. 
Tek talebimiz, şeffaflık sağlansın, herkesin huzurunda oylar yeniden sayılsın, seçmen iradesi en doğru bir şekilde sandığa yansısın. Bartın halkının iradesinin en doğru şekilde seçim sonucuna yansıtılmasından korkmamak ve rahatsız olmamak gerekir. 

“Bu konuşmaları kendilerine yakıştıramadım”

Her konuşmasında, bizi huzur bozmakla suçlamaya çalışan, manipülasyon yaptığımızı söyleyen, seçim boyunca seviyeli ve belgeli açıklamalarımız karşısında cevap veremeyip, “yalancılıkla, iftira atmakla” suçlayanların bu konuşmalarını kendilerine yakıştıramadığımı belirtmek istiyorum. Seçim sonuçlarına itiraz en demokratik ve hukuki hakkımızdır.  Bu hakkımızı kullanarak, Bartın halkının iradesine sahip çıkıyoruz. Hangi siyasi partiye mensup olursa olsun, her adayın aldığı oyun 1 tanesinin bile zayi olmasını istemediğimiz için gerekli hukuki başvurularımızı yaptık. Seçim Kurullarının vereceği karara herkesin saygı göstermesi gerekir.”

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam