Plastik poşet ve beyannamelerde süre uzatımı

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, plastik poşetlerin ücretlendirilmesi ve poşet beyannamesiyle ilgili açıklamada bulundu. Stoklarda bulunan poşetlerin kullanımı için verilen süre 30 Haziran’a uzatıldığını ifade eden Özcan, plastik poşet beyannamelerinin verilme süresinin de 24 Nisan’a uzatıldığını söyledi.

Plastik poşet ve beyannamelerde süre uzatımı Güncel

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, plastik poşetlerin ücretlendirilmesi ve poşet beyannamesiyle ilgili açıklamada bulundu. Plastik poşet beyannamelerinin verilme süresinin de 24 Nisan’a uzatıldığını ifade eden Özcan, “22 Şubat 2019 tarihinde 2872 sayılı Çevre Kanunun Ek-11 inci maddesinde yapılan değişiklik ile Satış Noktaları tarafından satılan plastik poşetlere ilişkin beyanların verilmesi ve tahakkuk eden miktarların ödenmesi süreleri yeniden düzenlenmiş olup 2019 yılının Ocak ve Şubat aylarına ilişkin verilmesi gereken beyannamelerin verilmesi için 24 Nisan 2019 tarihi (bu tarih dâhil), bu beyanlar üzerine ödenmesi gereken geri kazanım katılım paylarının ödenmesi için ise 30 Nidan 2019 tarihi son gün olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda; Geri Kazanım Katılım Payı beyanname ve ödeme işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığınca yürütülecek olup uygulamaya tabi olan satış noktalarının Ocak, Şubat ve Mart aylarındaki plastik poşet satışlarına ilişkin beyanname ve ödeme işlemlerini Nisan ayı içerisinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen usuller çerçevesinde gerçekleştirmeleri gerekmektedir” dedi.

Stoklardaki poşetler 30  Haziran’a kadar kullanılabilecek

Stoklarda bulunan poşetlerin kullanımı için verilen süre 30 Haziran’a uzatıldığını kaydeden Ali Özcan, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Çevre kirliliğinin önlenmesi, çevre duyarlılığı için farkındalık oluşturulması ve  kaynakların verimli yönetimi amacıyla Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar    1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe konulmuştu.  9 Ocak 2019 tarih ve 66745475-145.07-6267 sayılı Olur ile güncellenmiş olan Usul ve Esaslarda uygulamada karşılaşılan hususlar göz önünde bulundurularak gerekli değişikliklerin yapılabilmesini teminen, 25 Mart  2019 tarihli ve 66745475-145.07-71201 sayılı Bakanlık Makamının Oluru ile  “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar” yayımlanmıştır.

Bu kapsamda,

Gümrüksüz satış mağazalarında ürün satışı esnasında verilen tüm poşetler ücretsiz olarak verilebilecektir.

Uygulamanın, tekstil, oyuncak, elektronik, unlu mamul, giyim, gıda gibi ürünlerin toptan veya perakende olarak satışının yapıldığı market, bakkal, kantin, pastane, züccaciye, tuhafiye, restoran, kafe, nalbur ve benzeri yerlerde geçerli olacaktır.

Ücrete tabi plastik poşetlerin en az bir yüzeyinde çevreci slogan ve Sıfır Atık logosu kullanılacağı, plastik poşetlerde yer alan satış noktalarının marka ve logoları bulunduğu yüzey (sap ve körükler hariç) alanının yüzde yirmisini geçemeyeceği bildirilmiş ve Sıfır Atık logosunun Bakanlık web sayfasından temin edilen haliyle veya poşet rengine bağlı olarak görünür olması şartıyla tek renk olarak kullanacaktır.

Plastik poşetlerin kalınlıklarının tespitinde yüzde 10’luk sapma oranı tolerans payı kabul edilecektir.

Mevcut uygulama dahilinde asgari 25 kuruştan satılmakta olan plastik poşetler 1 Mayıs 2019 tarihinden itibaren boyutuna ve muhteviyatına bakılmaksızın adet başına vergiler dahil 25 kuruştan satılacaktır.

Satış noktalarında plastik poşet ücreti, en az bir yerde, kullanıcı ve tüketicilerin rahatlıkla görebileceği bir duyuru ile ilan edilecektir.

Satış Noktalarınca, plastik poşet satışlarına yönelik yapılacak beyan ve ödeme işlemleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlen esaslara göre yerine getirilecektir.

Barkodsuz plastik poşetler ile 9 Ocak 2019 tarihli Usul ve Esaslara uymayan ve satış noktalarının stoklarında bulunan poşetlerin kullanımı için verilen süre 30 Haziran 2019 tarihine kadar uzatılmıştır.”

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam