Bartın Üniversitesi’nde Mirac’ı Karşılarken programı

Bartın Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi tarafından İslam âleminde ‘Allah'a yükseliş ve arınma’ olarak kabul edilen Miraç Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

Bartın Üniversitesi’nde Mirac’ı Karşılarken programı Güncel

Bartın Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi tarafından “Mirac’ı Karşılarken” adlı etkinlik düzenlendi. Recep ayının 26’ıncı günü idrak edilen Miraç Kandili dolayısyla düzenlenen program, Kutlubey Kampüsü Mimar Sinan Dersliği Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte konuşan İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Azize Toper Kaygın, tüm Müslümanların kandilini kutladı.

Miraç Kandili’nin mucizelerle dolu bir günü işaret ettiğini belirten Kaygın, “Bu gece Hazreti Muhammed’e vahiy edilen on iki emire tüm Müslümanların uyması, peygamberimizin miraca çıktığına inanmayan müşriklere rağmen her zaman sadakatle ona bağlı olan ve onun söylediklerine inandığını belirten, böylece es-Sıddık lakabını alan Hz. Ebubekir’in örnek alınması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Bartın Müftü Yardımcısı Hulusi Güner, Mirac’ın İslam Tarihi için önemine değinerek “Miraç gecesi, rahmet ve hikmetle dolu bir gecedir. Peygamberimizin Mescid-i Aksa’dan göğe yükselip yüce Rabbimizden vahiy almasıdır. Bu geceye Müslüman âlemi için de bir hediye ve fırsattır. Allah Mirac’ı yaşamayı herkese nasip etsin.” dedi.

İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Kamil Çoştu ise Kuran’ı Kerim’in inanlar için en doğru bilgi olduğunu kaydederek “Mirac; Allah’ın Peygamber Efendimize sahip çıktığı, Mescid-i Aksâ’dan göğe yükselterek ayet/delillerle karşılaştırdığı gecedir. İsra’nın bitiş, Mirac’ın başlangıç noktası olan Kudüs ise maddi yapısından ziyade manevi yönüyle bereketli ve değerli peygamberler şehridir. Kudüs’ün önemini bilen atalarımız 401 sene 6 ay 3 gün bu kutsal beldeye hizmet etmişlerdir.” diye konuştu.

Etkinlik, ilahi dinletisinin ardından son buldu.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam