Oylar yeniden sayılıyor

AK Parti Merkez İlçe Başkanlığının 31 Mart Yerel Seçimlerinde Bartın Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına itiraz etmesi üzerine Merkez İlçe Seçim Kurulu, 154 sandıkta geçersiz oyların yeniden sayımına başladı. Oy sayma işlemini takip eden AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz, ellerinde bulunan rakamlarla Yüksek Seçim Kurulu rakamlarının uyuşmaması üzere seçmenlerimizin hakkını korumak adına oyların yeniden sayılmasını talep ettiklerini söyledi. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise sandık müşahitlerinden gelen bilgiler doğrultusunda tespit ettikleri usulsüzlüklerin olduğunu kaydetti. MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik de MHP’nin de Bartın Belediye Başkanlığı başta olmak üzere, Belediye Meclis Üyeliği ve İl Genel Meclisi Üyeliği sonuçlarına itiraz ettiğini açıkladı.

Oylar yeniden sayılıyor Güncel

AK PARTİ VE MHP’DEN SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ

Bartın’da 31 Mart yerel seçim sonuçlarının yankıları devam ediyor. Kesin olmayan sonuçlara göre mevcut Bartın Belediye Başkanı  MHP’li Cemal Akın, 14 bin 24 yani yüzde 35.7 oranında oy alı. AK Parti’nin adayı Yusuf Ziya Aldatmaz ise 13 bin 855 yani yüzde 35.3 oy aldı.  Cemal Akın 169 oy farkla yeniden başkan seçilirken AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı, seçim sonuçlarına itiraz etti. AK Parti’nin bu itirazı üzerine  Merkez İlçe Seçim Kurulu, 154 sandıkta geçersiz oyların yeniden sayımına  başladı. Polis ekipleri oy sayımının yapıldığı bina içinde ve dışında geniş güvenlik önlemleri alırken oy sayım işlemini AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AK Parti Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik başta olmak üzere AK Parti ve MHP’li partililer de izledi. AK Partili  Belediye Başkan Adayı Aldatmaz oy sayma işlemi esnasında ellerinde bulunan rakamlarla Yüksek Seçim Kurulu rakamlarının uyuşmaması üzere seçmenlerimizin hakkını korumak adına oyların yeniden sayılmasını talep ettiklerini söyledi.

Aldatmaz: “Kimsenin hakkını yemeyiz, hakkımızı da yedirtmeyiz”

Bu konuda kimsenin hakkını yemeyeceklerini ancak kimseye de kendi haklarını yedirtmeyeceklerini ifade eden Yusuf Ziya Aldatmaz, “31 Mart seçimleri öncesinde gayret, samimiyet ve tevazu içinde seçim çalışmalarımızı tamamladık. 31 Mart günü Bartın halkı sandık başına giderek iradesini ortaya koydu. Biz siyasette kazananı takdir edip elini sıkmayı ve tebrik etmeyi biliriz. Bu konuda kimsenin hakkını yemeyiz. Ancak kimseye de hakkımızı yedirmeyiz. Oy sayımına ilişkin elimizde bulunan rakamlarla Yüksek Seçim Kurulu rakamlarının uyuşmaması üzere seçmenlerimizin hakkını korumak adına oyların yeniden sayılmasını talep ettik.  Oyların tekrar sayılması için itirazımızı gerekçeleriyle birlikte Yüksek Seçim Kuruluna ulaştırdık.  Süreç içerisinde yaşanacak tüm gelişmeleri kamuoyunun bilgisine sunacağız” dedi.

Tunç: “Tespit ettiğimiz usulsüzlükler var”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise sandık müşahitlerinden gelen bilgiler doğrultusunda tespit ettikleri usulsüzlüklerin olduğunu kaydetti. Tunç şöyle konuştu:

“Bartın’da seçim sonuçları birbirine yakın geçti. Şuanda AK Parti’nin Belediye Başkanlığı seçim sonucuna bir itirazı var. Merkez İlçe Başkanlığımız itiraz dilekçesini verdi. İlçe Seçim Kurulu da bunu kabul etti ve şuanda oyların yeniden sayılmasıyla ilgili işlem yapıyor. Toplam oy farkı 169’du. Tespit ettiğimiz usulsüzlükler var. Sandık sonuç tutanakları ile çetelelerde uyuşmazlık var. Arkadaşlarımız geçersiz oyların sandık sonuç tutanaklarına yansıtılırken bazı hatalar tespit etti. Bu hatalar nedeniyle İlçe Seçim Kuruluna itiraz dilekçemizi verdik. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı da kabul etti. Şuanda o işlem gerçekleştiriliyor.

“Sonuca etkili bir durum söz konusu”

Sonuca etkili bir durum söz konusu. 169 fark var ama geçersiz oy sayısı bin 562. Bunların yeniden sayılıp hataların görülmesi anlamında hepimiz şuanda sonucu bekliyoruz. 154 sandıktaki toplam oyların sayılmasını istiyoruz. Çünkü AK Parti’ye yazılması gereken bazı oyların geçersiz sayıldığını ya da AK Parti’ye yazılması gerekirken farklı partiye yazılabileceğini sandık müşahitlerimizden gelen bilgiler doğrultusunda, onların bize gönderdiği dokümanlar ve tutanaklar doğrultusunda itirazımızı yaptık. 169 fark var, bin 562 geçersiz oy var ve bir de diğer oylar arasında AK Parti’nin sayılması gereken oylar başka partiye yazılmışsa onlar da tabi ki tespit edilir. Hep beraber sonucu göreceğiz.”

Özçelik: “Bizlerde itiraz ettik”

MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik de MHP’nin de Bartın Belediye Başkanlığı başta olmak üzere, Belediye Meclis Üyeliği ve İl Genel Meclisi Üyeliği sonuçlarına itiraz ettiğini açıkladı. Özçelik şunları söyledi:

“31 Mart Mahalli İdareler Seçim sonuçları sandığa yansıdı. Sandıkta 169 oy farkıyla Bartın halkı Sayın Cemal Akın’a yeniden seninle dedi. Fakat Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu sonuçlarla ilgili itirazları söz konusu. Aynı itirazlar Milliyetçi Hareket Partisi için de geçerli. Bizlerde itiraz ettik. Biz aslında bütün sandıkların sayımıyla ilgili itirazlarla bulunmuştuk. Bizim Belediye Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği ve genel bütün sandıkların sayılmasıyla yani İl Genel Meclisi Üyeliğiyle ilgili itirazlarımız var. Aynı itirazların Adalet ve Kalkınma Partisi için de söz konusu olduğu duyumlarını aldık.

“Aradaki oy farkı kapanmayacaktır”

Şuanda Merkez İlçe Seçim Kurulu gerekli çalışmalarını yapıyor. Aradaki 169 oy farkının kapanmayacağına olan inancımız sonsuz. Daha da bu oy farkının daha da yükseğe çıkacağını düşünüyoruz. İlahi adaletin tecelli edeceği bir nokta. Devlet burada gereğini yapıyor. Seçim Kurulu Komisyonunda partimizin temsilcileri var. Herkes elinden gelen gayreti gösteriyor. Sonucun hayırlı olacağına inancındayım. Halkın teveccühü Cemal Akın’dan yana oldu. Yine onunla devam edecektir.”  

Oy sayma işlemi devam ediyor.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam