Mecliste AK Parti ağırlığı

31 Mart yerel seçimlerinde Bartın’da en az Bartın Belediye Başkanı kadar Belediye Meclisinin de nasıl şekilleneceği merak konusuydu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Bartın’daki kesin seçim sonuçlarını henüz açıklamadı ama kesin olmayan sonuçlara göre Bartın Belediye Meclisinde çoğunluğu AK Parti elde etti. AK Parti, bu seçimde Belediye Meclisine 3 kontenjan ve listeden 9 olmak üzere toplam 12 üyeyle girerken MHP, Mecliste 7, CHP’de 6 üyeyle yer alacak.

Mecliste AK Parti ağırlığı Güncel

Bartın’da 31 Mart yerel seçimleri büyük bir heyecana sahne oldu. MHP’li Bartın Belediye Başkanı ve Adayı Cemal Akın ile AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz’ın kafa kafaya yarıştığı seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre 14 bin 24 oy yani yüzde 35,76 oy alan Akın, yeniden belediye başkanı seçildi. Son sandıklara kadar Cemal Akın’ı yakından takip eden ve yarışta zaman zaman öne geçen isim olan Aldatmaz ise Bartın halkından  13 bin 855 yani yüzde 35,33 oy aldı. CHP’nin Bartın Belediye Başkan Adayı Mehmet Arslan da 9 bin 977 yani yüzde 25,44 oranında oy alırken 24 Haziran genel seçimlerinde Bartın şehir merkezinde birinci parti olan CHP, bu seçimde üçüncü parti oldu.

Mecliste çoğunluk AK Parti’de

Bartın’da bu seçim Belediye Başkanlığı kadar Belediye Meclisinin de nasıl şekilleneceği merak konusuydu. Yine kesin olmayan bu sonuçlara göre Bartın Belediye Meclisinde çoğunluğu AK Parti elde etti. AK Parti, bu seçimde Belediye Meclisine 3 kontenjan ve listeden 9 olmak üzere toplam 12 üyeyle girerken MHP, Mecliste 7, CHP’de 6 üyeyle yer alacak.

İşte AK Parti’den Meclise giren isimler!

AK Parti’de Burhan Enes Gizli, Secaattin Aykan ve Erol Çoban Meclise kontenjandan giren isimler oldu. Belediye Meclis Üyesi Adaylığı listesinde yer alan Hüseyin Manav,  İsmail Hakkı Tosçu, Sanem Çöme Taşdemir, Onur Özkaya, Turgay Kabakçı, Emrah Ulupınar, Hüseyin Gevrek, Mehmet İlker Yıldırım ve Canan Çavuşoğlu, Meclise giren isimler oldu.

MHP çoğunluğu kaybetti

2014’deki yerel seçimin ardından Mecliste çoğunluğu elinde bulunduran MHP ise bu seçimde beklenilen başarıyı gösteremedi. 2014’deki yerel seçimlerin ardından Mecliste 12 üyeyle yer alan MHP, bu seçimde Meclise 7 üye soktu. MHP’den Hüseyin Fahri Fırıncı, Necmi Balık, Ahmet Kömeç, Egemen Kemik, Ufuk Kasap, Tuncay Maden ve Semih Kaptan Meclis Üyeliğine giren isimler oldu.

Çetin, bu sözlerle duyurdu

Bu seçimde yine MHP’nin listesinde yer alan Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin listeye giremeyen isimler arasında yer aldı. Sosyal medya hesabından bununla ilgili paylaşımda bulunan Çetin, “Saygıdeğer Bartın halkımız 31 Mart seçimlerinde belediye başkanlığı için verdiğini desteğe teşekkür ediyorum. Ancak belediye meclisi üyeliğinde gerekli desteği alamadığımız için ben Hüseyin Taner Çetin Belediye Meclis üyeliği seçilemedim bu neden ile belediye hattı telefonumu teslim ettim ve belediye başkan yardımcılığım görevim bittiği için sizlere hizmet veremeyeceğim. Tüm Bartın halkına desteklerinden dolayı teşekkür ederim” dedi.

İşte CHP’den Meclise giren isimler!

31 Mart yerel seçimlerinde hem il genelinde hem de şehir merkezinde üçüncü parti olan CHP ise bu sonuçlara göre Belediye Meclisine 6 üye soktu. CHP’den Halil Sami Karakaş, Ömer Kemal Çubukçuoğlu, Mehmet Bahadır Karakaş, Recep Ahmet Çavuşoğlu, Ümran Bayraktar ve Alkım Tan Meclise giren isimler oldu.

1562 seçmenin oyu geçersiz sayıldı

Kesin olmayan seçim sonuçları değerlendirildiğinde ise Bartın şehir merkezinde 50 bin 817 seçmenin 40 bin 783 tanesi sandığa giderek oy kullandı. Şehir merkezinde seçime katılma oranı yüzde 80,25 olurken oy kullanan seçmenlerden 39 bin 221’inin oyu geçerli, 1562 seçmeninde oyu geçersiz sayıldı.

AK Parti’nin belediye sayısı düştü

 Seçim sonuçlarının Bartın genelinde bir değerlendirmesi yapıldığında da  ilçe ve beldelerle 8 belediyenin bulunduğu Bartın’da 2014 yerel seçiminin ardından 6 belediyesi olan AK Parti bu seçimde 4 belediyenin sahibi oldu. Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman ve Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez yeniden AK Parti’den belediye başkanı olarak seçilerek devam eden isimler oldu.

MHP, Belediye sayısını 3’e çıkardı

2014 yerel seçimlerinde Bartın Belediyesi ve Kumluca Belediyesini alan MHP ise Hasankadı Belediyesini de bu belediyelere dahil ederek Bartın’da belediye sayısını 3’e çıkardı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, bu seçimde yeniden belediye başkanı seçilerek göreve devam ederken Hasankadı Belediye Başkanı Zeki Erdoğan, MHP’den aday olan Şeref Emiroğlu’na bu seçimde görevi devretti.

CHP Amasra’yı geri aldı

CHP ise bu seçimde Bartın’da pek umduğunu bulamadı. 2014 yerel seçimlerinde Amasra Belediyesini alan CHP, Belediye Başkanı Emin Timur’un görevi devam ederken AK Parti’ye geçmesiyle Amasra Belediyesini kaybetmişti. Bu seçimde Amasra’da Recai Çakır’la yola çıkan CHP, Çakır’ın Amasra Belediye Başkanı seçilmesiyle yeniden Amasra’yı geri almış oldu ve Bartın’da 1 belediyenin sahibi oldu.

AK Parti il genelinde birinci parti

İl Genel Meclisi sonuçları değerlendirildiğinde AK Parti il genelinde birinci, MHP ikinci ve CHP’de üçüncü parti oldu. AK Parti il genelinde yüzde 46,19, MHP yüzde 22, 54 ve CHP yüzde 20,96 oranında oy aldı. Bu sonuçlara bakıldığında AK Parti aldığı bu oy oranıyla önümüzdeki genel seçimlerde Bartın’da 2 milletvekili çıkarmaya çok yakın görünürken CHP’nin bu sonuçlarla milletvekili çıkarma ihtimalinin düştüğü görüldü. Yine AK Parti bu sonuçlarla İl Genel Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduracak olan parti oldu.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam