Cemal Akın yeniden başkan

Bartın, 31 Mart yerel seçimleri için sandık başına gitti. Bartın’da il genelinde 598 sandıkta toplam 151 bin 370 seçmen oy kullanmak için sandık başına giderken şehir merkezinde de toplam 50 bin 817 seçmen sandık başına giderek oy kullandı. Merkezde 4 adayın yarıştığı seçim yarışında son sandığa kadar heyecan doruktaydı. MHP’nin adayı mevcut Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ile AK Parti’nin Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz’ın başa baş yarıştığı seçimin sonunda kesin olmayan sonuçlara göre 14 bin 117 oy yani yüzde 36,35 oranında oy alan Cemal Akın yeniden Bartın Belediye Başkanı seçildi.

Cemal Akın yeniden başkan Güncel

Bartın’da dün Türkiye genelinde olduğu gibi Bartın’da da 31 Mart yerel seçimleri heyecanı yaşandı. Dün il genelinde toplam 151 bin 370 seçmen yine toplam 598 sandıkta, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlar için oy kullandı. Şehir merkezinde ise 154 sandıkta toplam 50 bin 817 seçmen  sandık başına gitti. Amasra İlçe merkezinde 16 sandıkta  4 bin 752, ilçe genelinde ise 51 sandıkta 11 bin 851 seçmen sandığa gitti. Ulus İlçe merkezinde 10 sandıkta 2 bin 681, ilçe genelinde ise 15 bin 252 seçmen sandık başında oldu. Kurucaşile ilçe merkezinde 6 sandıkta bin 522, ilçe genelinde ise 36 sandıkta 5 bin 764 seçmen oy kullandı. Merkez ilçe genelinde de 386 sandıkta 107 bin 679 seçmen oy kullandı.  Beldelere bakıldığında da Abdipaşa Beldesinde 9 sandıkta 2 bin 161 seçmen, Kumluca Beldesinde 6 sandıkta bin 787 seçmen, Hasankadı Beldesinde 8 sandıkta bin 712 seçmen, Kozcağız Beldesinde ise 17 sandıkta 5 bin 184 seçmen belediye başkanlığı için oy kullandı.

Oy verme işlemi sabah başladı

Vatandaşlar, oy kullanma işleminin başladığı 08.00’dan itibaren kayıtlı oldukları sandıklarda oylarını kullanırken oy verme işlemi ise 17.00’da bitti. Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi için kullanılacak oy pusulası "beyaz", büyükşehir olmayan illerde "turuncu", ilçe belediyesi için hazırlanan oy pusulası "mavi", belediye meclis üyeliği için kullanılacak oy pusulası ise "sarı" renkte oldu. Seçmenler, "Evet" veya "Tercih" yazılı mühürlerle oylarını kullanırken. Oy pusulaları tek zarfa konuldu ve zarflar, şeffaf sandıklara atıldı.

Akın: “Sonuçlar herkese hayırlı olsun”

Bartın şehir merkezinde bu seçimlerde siyasi partilerden 4 aday Bartın Belediye Başkanlığı için yarıştı.  MHP’den yeniden aday olan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Gazi Ortaokulunda 1091 nolu sandıkta oy kullandı. Akın oyunu kullandıktan sonra “Bartın’da bir seçim dönemi daha sona erecek. İnşallah Bartın’ımıza, Ülkemize hayırlı olsun. Allah dert, sıkıntı vermesin. Sonuçlar herkese hayırlı olsun” dedi.

Aldatmaz: “Halkımızın takdirine güveniyoruz”

AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz, Gazi Ortaokulunda 1095 nolu sandıkta oy kullandı. Aldatmaz oy verme işleminin ardından “Oyumuzu kullandık, vatana, millete hayırlı uğurlu olsun. 4 aylık bir çalışmanın sonunda neticeye geldik. İnşallah hepimiz için hayırlısı neyse o olacaktır. Halkımızın takdirine güveniyoruz. Bartın’a hizmet etmek yetki bekliyoruz” ifadelerinde bulundu. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da Amasra Kaleşah İlk ve Ortaokulunda 1007 nolu sandıkta oy kullandı.

Arslan: “Oyumuzun Bartın’a, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum”

CHP Bartın Belediye Başkan Adayı Mehmet Arslan,  Bartın Anadolu Lisesinde 1109 nolu sandıkta, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da Cumhuriyet Ortaokulunda 1103 nolu sandıkta oy kullandı.  Başkan Adayı Arslan oyunu kullandıktan sonra “ Oyumuzu kullandık ve oyumuzun Bartın’a, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Çıkacak sonuçların ülkemizin ve Bartın’ın önünü açacak sonuçlara vesile olmasını diliyorum.  Ciddi bir konudur. Seçim yapıyoruz. Tüm vatandaşlarımızın görüşlerine saygılıyız. Bu işin çözümü sandıktır. İnşallah inanıyorum bu sefer bu konu çözülecek ve Türkiye olması gereken yere hızla ilerleyecektir” açıklamasında bulundu.

Titiz: “Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun”

Saadet Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Emin Titiz de Bartın Anadolu Lisesinde 1111 nolu sandıkta oy kullandı. Titiz oy verme işleminin ardından “ Belediye başkan adaylarını, belediye meclis üyesi adaylarını, il genel meclisi üyesi adaylarını ve muhtarlarımızı belirleyeceğimiz 31 Mart yerel seçimlerinde biz de oyumuzu kullanarak vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Seçilecek olan bütün belediye başkanlarımıza, belediye meclis üyelerimize, il genel meclisi üyelerimize ve muhtarlarımıza başarılar diliyorum. 31 Mart seçimleri ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun” dedi.

Cemal Akın yeniden başkan

Bartın’da oy verme işleminin 17.00’de son bulup oyların sayılması ve sonucun belli olmasıyla birlikte ilçelerde, beldelerde ve şehir merkezindeki seçim heyecanı doruktaydı. Özellikle şehir merkezinde seçim yarışı MHP’nin adayı mevcut Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve AK Parti’nin Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz arasında başa baş geçti. Son anlara kadar seçim iki aday arasında gidip gelirken kesin olmayan sonuçlara göre Başkan Akın, 14 bin 117 oy yani yüzde 36,35 oranında oy alarak yeniden Bartın Belediye Başkanı oldu. Yusuf Ziya Aldatmaz ise yine kesin olmayan sonuçlara göre 13 bin 824 oy yani yüzde 35,60 oranında oy aldı. CHP’nin Bartın Belediye Başkan Adayı Mehmet Arslan ise yüzde 25,91 oranında oy aldı.

Akın: “Bütün dostlara teşekkürlerimi sunuyorum”

Yalı’daki seçim bürosunda tebrikleri kabul eden Cemal Akın şöyle konuştu:

“Çok saygı değer dostlarım ve hemşerilerim, hep birlikte bir seçim dönemi geçirdik. Ben bu süreçte bize destek veren bütün dostlara, teşkilatımıza, Belediye Meclisimize, Ülkü Ocakları’na, Kadın Kollarımıza, destek veren bütün dostlara 7’den 77’ye, o küçük çocuklardan evinde hasta yatan kardeşimize kadar hepsine teşekkürlerimi sunuyorum. Bize inandılar, bize güvendiler. Allah hepsinden razı olsun. İnşallah bir 5 sene daha beraber olacağız. Bir 5 sene daha hizmetlerimizi devam ettireceğiz. Bu demokrasinin gereğidir ve çok önemlidir. Seçim 1 oyla da, bin oyla da 10 bin oyla da kazanılabiliyor. Bize bu desteği verdikleri için veren bütün dostlara teşekkürlerimi sunuyorum. Bize inananlara teşekkürlerimi sunuyorum, beraber olan dostlara teşekkürlerimi sunuyorum. Onların emeğine, yüreğine, ayağına sağlık diyorum.

“Bizi yalnız bırakmadılar”

Gerçekten bizi yalnız bırakmadılar. Konvoyumuzda, yürüyüşümüzde, akşam mitinglerimizde yalnız bırakmadılar. Bize inanmayanları inandırmaya çalıştılar. Çünkü biz doğruyu söylemiştik, o doğrularımızı anlatmaya çalıştılar. Yalan iftiralara asla kanmadılar. Ben hepsine tefekkürlerimi sunuyorum. Bir 5 yıl daha inşallah hep beraber mücadele etmeye, hep beraber Bartın’ı kalkındırmaya, hep beraber büyük Bartın’ı kazanmaya, Bartın’ın ekonomisini düzeltmeye, Bartın’da trafik sorunu halletmeye, Bartın’ı müzeler şehri yapmak için mücadelemizi hep beraber sürdürmeye devam edeceğiz. Bu halk bizi tanıyor. Bize destek vermeyenler belki başka şeylere inandılar, yanılgıya düştüler, belki başka tehdit yediler bilmem... Ama bize inananlar a destekleri için tekrar teşekkür ediyorum. Yüreğiyle bize omuz veren arkadaşlarımıza tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Büyüklerimizin ellerinden öpüyorum, küçüklerimi kucaklıyorum. Hepinize selamlar, saygılar, hürmetler sunuyorum. Saygı değer Bartın,  ‘hep beraber’ diyorum.”

İşte ilçelerdeki sonuçlar!

Bu yerel seçimlerde ise AK Parti’den yeniden aday olan Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun yeniden başkan seçilirken Kurucaşile İlçesinde yine AK Parti’den Aday olan mevcut Başkan Mehmet Zihni Sayın yeniden Kurucaşile Belediye Başkanı oldu. Amasra İlçesinde CHP’den aday olan Recai Çakır Amasra Belediye Başkanı olarak seçildi.

İşte beldeler!

Beldelerde ise AK Parti’den  yeniden aday olan Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez yeniden başkanlığa seçilirken MHP’den aday olan mevcut Başkan İsmail Can yeniden Kumluca Belediye Başkanı seçildi. Kozcağız’da ise AK Parti’den yeniden aday olan mevcut Başkan Mustafa Karaman, Kozcağız Belediye Başkanı olarak görevine devam ederken Hasankadı’da ise MHP’den aday olan Şeref Emiroğlu, Hasankadı Belediye Başkanı oldu.

AK Parti il genelinde birinci parti

İl Genel Meclisi sonuçlarına bakıldığında ise Bartın genelinde kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti yüzde 48,25 oranında yani 43 bin 953 oy alarak il genelinde birinci parti oldu.  MHP il genelinde yüzde 21,19 yani 19 bin 304 oy alarak ikinci parti, CHP il genelinde yüzde 20,03 oranında yani 18 bin 245 oy alarak üçüncü parti oldu. İyi Parti ise il genelinde yüzde 5,17 yani 4 bin 707 oy alırken Saadet Partisi yüzde 3,36 yani 3 bin 61 oy aldı.

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam