Asansörlü bina sahiplerine uyarı

Dikkat! İdari yaptırım uygulanacak

Asansörlü bina sahiplerine uyarı Güncel

Nurdan Eroğlu

Bartın Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, asansörlü bina sorumlularını A Tipi Muayene Kuruluşu tarafından kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvenli hale getirilmesi için 30 gün süre verilen asansörlerle ilgili uyardı.

Bartın Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, asansörlü bina sorumlularını A Tipi Muayene Kuruluşu tarafından kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvenli hale getirilmesi için 30 gün süre verilen asansörlerle ilgili uyardı. Bina sorumlularının mutlaka asansör bakımı hususunda yetkisi olan yetkili servis ile aylık bakım sözleşmesi imzalamak zorunda olduğunu ifade eden Müdürlük, “Binalarda ve inşaatlarda kalıcı olarak hizmet veren ve insanların, insan ve yüklerin taşındığı asansörler ve asansörlere ait asansör güvenlik aksamlarının karşılamaları gereken temel sağlık ve güvenlik gereklerini, piyasaya arz koşullarını kapsayan piyasa
gözetim ve denetimleri İl Müdürlüğümüzce yerine getirilmektedir. Özel binalarda ve kamu binalarında asansörlerin insan can ve mal güvenliğini tehlikeye atmadan kullanılabilmesini temin etme sorumluluğu asansörün bulunduğu binadaki bina sorumlusuna aittir. Bina sorumlusu mutlaka asansör bakımı hususunda yetkisi olan yetkili servis ile aylık bakım sözleşmesi imzalamak zorundadır.
Ayrıca yeni kurulan asansörlerin tescil edilmesi ve sadece ruhsatı olan asansörlerin tescil edilmesi kanunla zorunlu hale getirilmiştir” dedi.

ASANSÖRLER KULLANIMA KAPANMALI

Güvenli hale getirilmesi için 30 gün süre verilen asansörlerin güvenli hale getirilene kadar bina sorumlusunca kullanıma kapatılması gerektiğini kaydeden Müdürlük,  “24 Haziran 2015 tarih ve 29396 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan “Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği” nin 15. Maddesinin (1). fıkrasına göre: "Bina sorumlusu asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere ayda 1 kez bakımının ve yılda 1 kez periyodik kontrolünün yaptırmaktan, bakım ve periyodik kontrol ücretinin ödenmesinden sorumludur". Ayrıca aynı yönetmeliğin 24. Maddesinin 4. fıkrasında: "Bina sorumlusunca periyodik kontrolüne izin verilmeyen veya periyodik kontrol neticesinde güvensiz olduğu tespit edilmesine rağmen güvenli hale getirilmeyen asansör, periyodik kontrolü yapılmayan asansör, periyodik kontrolü yapılıncaya kadar veya güvenli hale getirilinceye kadar ilgili idare (Belediye veya Özel idare) tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir." hükmü bulunmaktadır. A tipi muayene kuruluşu (Bartın Makina Mühendisleri Odası) tarafından insan can ve mal güvenliği açısından yüksek risk oluşturan uygunsuzlukları tespit edilerek kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvenli hale getirilmesi için 30 (otuz) gün süre verilen asansörler güvenli hale getirilene kadar bina sorumlusunca kullanıma kapatılmalıdır” ifadelerinde bulundu.

İDARİ YAPTIRIM UYGULANACAK

Asansörlerin güvenli hale getirilmemesi durumunda idari yaptırım uygulanacağına dikkat çeken Müdürlük, “ Verilen 30 günlük süre sonunda A Tipi Muayene Kuruluşu tarafından
yapılan takip kontrol sonucu güvenli hale getirilmediği tespit edilen asansör ilgili
idare (Belediye veya Özel idare) tarafından mühürlenerek hizmetten men edilmesi
gerekmektedir. Mühürlenerek kullanımdışı bırakılan asansörlerin güvenli hale gelmeden
kullanılmaya devam edilmesi halinde bina sorumlularına veya kat maliklerine
“1705 sayılı Ticarette Tağşişin Men'i ve İhracatın Murakabesi ve Korunması Hakkında Kanun” gereğince idari yaptırım uygulanması kanunda yer almaktadır” açıklamasında bulundu.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam