Trabzon’da turizm çalışmalarını incelediler

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde Doğu Karadeniz Bölgesi’ne teknik gezi düzenlendi. Geziye Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık da katıldı.

Trabzon’da turizm çalışmalarını incelediler Güncel

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde Doğu Karadeniz Bölgesi’ne teknik gezi düzenlendi. Geziye, Bartın TSO Başkanı Halil Balık, BAKKA Bartın Koordinatörü Bahadır Kalecik, Uzman Şahin Baş ve Oda Genel Sekreteri Ahmet İncekara katıldı. Teknik gezi kapsamında Trabzon’a giden Bartın heyeti, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve yönetim kurulu üyeleriyle başkanlık makamında bir araya geldi. Başkan Hacısalihoğlu, Türkiye’nin her ilinin birbirinden farklı turizm değeri taşıdığını, önemli olan noktanın bu değerleri bir strateji ile markaya dönüştürmek olduğunu belirtti.

''İlimize değer katacak projeler için çalışıyoruz''

Bartın TSO Başkanı Halil Balık, Arap turizminin hızla arttığı 3 ildeki çalışmaları yerinde incelemeyi amaçladıklarını belirterek, “Bartın, Batı Karadeniz Bölgesi’nde kalıyor. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin merkezi Trabzon başta olmak üzere Ordu ve Rize’de Arap turizmi büyük bir çıkış yakaladı. Bölgedeki bu turizm hareketini yerinde görmek ve nasıl başarılı olduğunuzu öğrenmek istedik. Ayrıca Bartın ekonomisi için büyük bir değer taşıyan arıcılık ve bal sektöründe Ordu ilinde bir proje dâhilinde kurulan bal paketleme tesisi ve analiz laboratuvarını da inceleyeceğiz ve değerlendirip ilimize değer katacak projelerin gerçekleşmesi için çalışmalarımıza başlayacağız” dedi.

“Her il kendi değerlerini markaya dönüştürmeli”

Hacısalihoğlu, Türkiye’nin her ilinin güçlü marka olabilecek turizm değerlerine sahip olduğunu belirterek, önemli olan noktanın bu değerleri bir strateji ile markaya dönüştürerek, illere katkı yapacak ekonomik modelleri hayata geçirmek olduğunu söyledi. Geçmişte Trabzon’a 250 bini yabancı olmak üzere toplam 2 milyon turist geldiğini anlatan Başkan Hacısalihoğlu, “Yaptığımız incelemeler sonucunda bölgemize en fazla ilgiyi Arap ülkelerinin göstereceğini tespit ettik. Kalkınma Ajansımız, Ticaret ve Sanayi Odamız, Belediyemiz ve Valiliğimizin katkıları ve el birliği ile tanıtım çalışmalarımızı yaptık. Başlangıçta 10 binler seviyesinde olan Arap turizmi kısa zamanda 30-40 binlere ve sonrasında da 150-200 binlere çıktı. Şu anda da yılda 500 bin Arap turisti bölgemizde ağırlıyoruz. Trabzon’da günlük konaklama kapasitesi 35 bin oldu.  Bölgemize gelen Arap turistlerin yüzde 60 oranındaki kesimi tekrar gelmeyi düşünüyor. Bu da bölgeden memnun ayrıldıklarını gösteriyor. Ne kadar geniş coğrafyada tanıtım yapıp, değişik ülkelerden ülkemize turist gelmesini sağlarsak o kadar sürdürülebilir bir turizm hareketi yaratmış oluruz” ifadelerde bulundu.

Toplantının sonunda Halil Balık ve Bartın Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Osman Bahadır Kalecik ziyaretin anısına Suat Hacısalihoğlu’nu Bartın’ın el işçiliği ürünlerinden çeşitli armağanlar takdim etti. Bartın heyetinde Belediye, Arıcılar Birliği, Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Yatırım Destek Ofisinden ilgili kişiler de yer aldı. Bartın heyeti, Trabzon TSO Özel İpekyolu Müzesi’ni de ziyaret etti.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam