Kurum personellerine anne sütü eğitimleri

Sağlık İl Müdürlüğü, Bartın’daki kamu kurum çalışanlarına “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” konulu eğitim düzenledi. Şuana kadar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumunda (SGK) yapılan eğitimler devam edecek.

Kurum personellerine anne sütü eğitimleri Güncel

Sağlık İl Müdürlüğü, Bartın’daki kamu kurum çalışanlarına “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” konulu eğitim düzenledi. Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç,  Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Gülser Doğan, birim personellerinden Ebe Kübra Gezer ve Ebe Hatice AltıntaŞ tarafından verilen eğitimlerle ilgili “ Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı kapsamında; Altın Bebek Dostu İl olan ilimizde bulunan kamu kurum çalışanlarına yönelik “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” konulu eğitimler devam etmektedir. 2019 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumunda gerçekleştirilen eğitimler diğer kurumlarda da program dahilinde devam edecektir” dedi.

İlk 6 ay sadece anne sütü

Sağlıklı ve mutlu bir bebeğe sahip olmak için annelerin bebeklerini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemesi gerektiğini söyleyen Müdür Koç, şöyle devam etti:

“Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF her bebeğin doğumdan itibaren ilk 6 ay boyunca tek başına anne sütü ile beslenmesini, 6. aydan itibaren de ek besinlere başlanarak, ek besinlerle birlikte olmak koşulu ile 2 yaş ve ötesine kadar anne sütü ile beslenmesinin devam ettirilmesini önermektedirler. Annelerin bebeklerine verdiği en güzel hediye olan ”anne sütü’’  bebeğin vücut ve ruh sağlığı için en uygun besindir. Her annenin sütü, kendi bebeği için en uygun bileşimdedir. Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması ve sık emzirme ile süt yapımı kolaylaşır.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirirken, aynı zamanda da bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütüyle beslenen bebekler anne sütünün içeriğindeki demir ve fosfor nedeniyle emzirilmeyen bebeklerden daha zeki olur. Anne sütü alan bebeklerde alt solunum yolu, üst solunum yolu ve ishal gibi enfeksiyonlar daha az görülür. Aynı zamanda ekonomiktir, para harcamayı gerektirmez. Doğrudan bebeğe verildiğinden temiz ve mikropsuzdur. Kolay hazmedilir. Anne sütü alan bebekler de erişkinlik dönemlerinde şişmanlık, şeker hastalığı, diş çürüklüğü gibi hastalıklar daha az görülür. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeğin D vitamini ve flor dışında hiçbir ek sıvıya, ek besine, vitamine gereksinimi yoktur.

En az 2 yaşına kadar emzirilmeli

Sağlıklı ve mutlu bir bebeğe sahip olmak için ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyiniz. Daha sonra 2 yaş ve ötesine üstüne kadar da uygun ek besinlerle emzirmeye devam ediniz. Erken emzirme ile annede doğum sonu kanamalar çabuk kesilir, memelerde şişme ve iltihaplanma olmaz, loğusalık kolaylaşır, vücudu daha hızlı eski haline döner. Emziren annelerin meme, yumurtalık (over) ve rahim içi (endometrium) kanserlerine yakalanma riski de az olmaktadır. Emzirme, bebek ile anne arasındaki bağı güçlendirir. Annenin bebeğini emzirmesiyle anne-bebek ilişkisi güçlenir, annenin bebeğini benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır. Emziren annelerin kendilerine güvenleri ve annelikten aldıkları haz daha fazladır. Emzirme anneyi ileride ortaya çıkacak kemik erimesinden korur. Her kadın bebeği için yeterli süt üretebilir. Yeter ki hamileliği boyunca bebeğini emzirme fikrine adapte olsun ve doğum sonrası bebeğini sık sık emzirsin. Hamilelik döneminde doğacak bebeğin beslenmesine yönelik değişimler yaşanır. Anne göğsünün şekli önemli değildir.  Sık sık emzirildiğinde anne sütü çoğalır.”

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam