Madenci “Hakan Yeşil” dedi

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) 11. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. 2 gün süren ve 262 delegenin oy kullandığı seçimlerde 220 delegenin oyunu alan Hakan Yeşil, GMİS Genel Başkanı oldu. Mevcut Başkan Ahmet Demirci ise 38 oyda kaldı. Demirci yeni seçilen yönetimi kutlarken Demirci’den görevi devralan Yeşil “Bu bir bayrak yarışıdır. Bizler, hep beraber inandık ve sonuca hep beraber vardık. Bundan sonra yapacağımız işler belli, durmak yok” dedi.

Madenci “Hakan Yeşil” dedi Güncel

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) 11. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. GMİS Şemsi Denizer Salonu’nda  yapılan Genel  Kurul tam 2 gün sürdü.  Genel Kurulun ilk gününde adaylar ve kurulan katılanlar konuşurken ikinci günde yönetim, denetim, disiplin ve TÜRK-İŞ üst kurul delegelerinin seçimi yapıldı. Genel Kurulun Divan Başkanlığını  Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, Başkan Yardımcılıklarına Yol-İŞ Sendikası Genel Mali Sekreteri Yusuf Doğan ile Yol-İş Sendikası Genel Teşkilat Sekreteri Mehmet Yolasığmazoğlu, Üyeliklerine ise MTA’dan Filiz Harpçı, Üzülmez’den Mehmet Uzun üstlendi. Kurula Amasra Şubesi de katıldı.

Demirci: “Demokrasiye sahip çıktık, çıkacağız”

Mevcut Başkan Ahmet Demirci, Genel Kurulun açılışında yerli kaynakların kullanımına dikkat çektiklerini ifade ederek şöyle konuştu:

Biz sendikacılar olarak 4 yılda bir genel kurullarımızda madenci kardeşlerimize hesap veriyoruz.  Cumhurbaşkanı, Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanlarımız 5 yılda bir hesap veriyor. İnsanlık tarihinin en fazla kabul gören rejimi olan demokrasinin kurum ve kurallarıyla hayatımıza yön veriyoruz. Sendikamız tarihinde ve ülkemiz demokrasi tarihinde sancılı dönemler var. Bedel ödeyerek demokrasimize sahip çıkmaya ve onu geliştirmeye çalışıyoruz. Çünkü demokrasi başta biz emekçiler olmak üzere toplum için; hak, hukuk, adalet, özgürlük, açıklık, eşitlik demektir. Demokrasi bizim için vazgeçilmezdir. Ne yazık ki 4 yıllık görev sürecimizde 15 Temmuz darbe girişimini yaşadık ve millet olarak buna engel olduk. Şimdi sendikamızı, mahallelerimizi, ilçelerimizi, illerimizi yönetecek arkadaşlarımızı seçeceğiz. Ehliyete, liyakate, ahlaka, tecrübeye, beceriye bakarak, bu işleri en iyi şekilde yapacağına inandığımız arkadaşlara görev vereceğiz. Böylece, kurumların, ülkemizin ve milletimizin varlıklarını, kaynaklarını en verimli şekilde değerlendirerek, toplumun kalkınmasına ve ülkemizin gelişmesine hizmet edeceğiz. Biz, Genel Maden İşçileri Sendikası ve madenciler olarak her şart altında demokrasiye sahip çıktık, çıkacağız.

“Yerli kaynakların kullanılmasına dikkat çekiyoruz”

Geçen yıl yaşanan döviz krizi ile ekonomik göstergelerin bozulduğunu hepimiz gördük ve hükümet yeni bir ekonomik önlemler paketi açıkladı. Programda belirtildiği gibi 2019 başında yatırımlar geriledi ve işsizlik arttı. Hazine ve Maliye Bakanı, en kötü dönemin geride kaldığını açıklarken, muhalefet ise asıl ekonomik önlemler paketinin seçimlerden sonra açıklanacağını ve faturanın halka kesileceğini belirtiyor. Hepimiz biliyoruz ki, krizin sebebi cari açığın fazla olmasıdır. Yani, az üretiyor, çok tüketiyoruz. İthalatımız fazla, ihracatımız az, dış ticaretimiz açık veriyor ve sistemi çevirebilmemiz için dışarıdan borç almamız gerekiyor. Borç istendiğinde ise başka şeyler istiyorlar. İç politikadan, dış politikaya her şeye karışıyorlar. Karşı çıkarsanız, faizleri yükseltip maliyeti artırıyorlar. Elde avuçta olanı satmak zorunda kalıyorsunuz. Bu kriz ilk krizimiz değil.  Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana bu krizleri yaşıyoruz ve her seferinde bedel ödüyoruz. Ne yazık ki yeterince ders almıyoruz. Ehliyeti, liyakati, tecrübeyi yok sayıyoruz. Biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak, ekonomik politikaların hesapsız-kitapsız hızla değiştirildiği ve ekonominin dengelerinin bozulduğu 1980 darbesinden itibaren uyarıyoruz. Üretim ekonomisine, yerli kaynakların kullanılmasına dikkati çekiyoruz.  İthalatın kolaylaştırılmasına, tüketimin teşvik edilmesine karşı çıkıyoruz. Dış ticarete, cari açığa dikkati çekiyoruz. 1990’da ve 1994’te maden ocaklarının kapatılmasına karşı çıkarken sadece işimize, aşımıza değil, ülkemizin ve milletimizin geleceğine de sahip çıkıyorduk. TTK küçülüp üretim düştükçe, her yıl 4-5 milyar dolarımız dışarıya gitmesin diye, “İşçi alınsın, üretim artsın” diyorduk. Maden ocakları ve Zonguldak küçülürken asıl hedefin ülke sanayisi ve ülke ekonomisi olduğunu bıkmadan, usanmadan anlattık.

“1000 kişi alınıyor, 800 kişi emekli oluyor”

Şimdi kömür üretimi dip yaptı, Zonguldak göç verdi, ama Türkiye’de kriz tavan yaptı. Şimdi herkes üretim ekonomisinden ve yerli kaynaklara sahip çıkmaktan söz ediyor. Şimdi TTK’ya işçi alıyoruz ama hâlâ işin ciddiyeti anlaşılamadı, Bin kişi alınıyor, 800 kişi emekli oluyor. Hâlâ, olmayan özel sektörden söz ediyoruz. Hâlâ, üretimi en kısa zamanda artırma imkanı bulunan TTK’yı, norm kadro ve tam kapasite çalıştırmanın planlanması yapılmıyor. Oysa biz 1994 yılında üniversite ve bakanlık dahil, sektörün tüm sorumlularının katılımıyla bir raporun hazırlanmasına öncülük ettik, ama o rapor hayata geçirilmedi. 2017 yılında Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Bölümüne rapor hazırlattık, o rapor da hala bekliyor. Raporlar ertelendikçe kriz geliyor ve her seferinde maliyet artıyor. İşte bunun için ehliyet ve liyakat diyoruz.

Ülkemizin varlıklarını satmaktan vazgeçin”

Kıdem tazminatımızı tartışmaya açanları buradan uyarıyoruz; Maden işçisini tahrik etmeyiniz. Kriz bahanesiyle İşsizlik Fonu’nu eritmekten vazgeçiniz. Ülkemizin varlıklarını satmaktan vazgeçiniz. Emeklilikte yaşa takılanlara yapılan haksızlığa ve hukuksuzluğa hemen son veriniz. Örgütlenme önündeki engelleri kaldırınız. Kağıt üstünde örgütlenme hakkımız var. Ama işverenlerin engelleme hakkı daha fazla. Hükümetler bu gerçeği görmezden geliyor ve örgütlendiğimiz andan itibaren yıllarca mahkeme kapılarında oyalanıyoruz. Sendikamıza üye olanlar işten atılıyor. Ya da o şirketi kapatıp başka şirket kuruyorlar. Sürekli mahkemelerdeyiz. Sadece biz değil bütün sendikalar bu durumda. Sendikamıza üye oldukları için işten atılan arkadaşlarımız işe iade edilsin.

“TTK’dan emekli olanların yerine işçi alınmalıdır”

TTK’nın norm kadro ile tam kapasite çalıştırılabilmesi için emekli olan işçilerin yerine yeni işçi alınabilmesi için TTK Genel Müdürlüğü’ne yetki verilmelidir. Maden Tetkik Arama Kurumu daha aktif çalışacak şekilde desteklenmeli ve ülke kaynakları tespit edilmelidir. Maden Makinaları Fabrikamız sadece TTK’ya değil, bölgemize ve ülkemiz madencilik sektörüne hizmet eder hale getirilmelidir. Maden şehitlerinin yakınları arasındaki farklı uygulamaya son verilmelidir. Türkiye’nin, TTK’ya ve Zonguldak’a ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. 4 yıllık görev süremiz boyunca bunu anlatabilmek için tüm imkanlarımızı kullandık. Güzel işlere imza attık. Bugün yeraltında çalışan arkadaşlarımız en az iki asgari ücret alıyor. Bugün harici servisler hariç, arkadaşlarımız iki gün hafta tatili yapıyor. Gruplu arkadaşlarımız daimi kadrodalar. Vergi kayıplarına karşı denge ödeneğimiz var. TTK’nın özelleştirilmesini engelledik. 10 yıl sonra TTK’ya işçi alımını sağladık.  Birlikte mücadelemizle işimize, aşımıza, geleceğimize, bölgemize ve ülkemize sahip çıkacağız.”

Tahmini bütçe kabul edildi

GMİS Genel Kurulu’nun öğleden sonraki bölümünde ise faaliyet raporu, mali rapor, denetleme kurulu raporu, yeminli mali müşavir raporları görüşüldü ve ibra edildi. Tahmini bütçe kabul edildi. Ardından tüzük değişiklik önergeleri üzerindeki görüşmeler yapıldı. İkinci bölümde ise Yönetim Kuruluna aday olan isimler birer konuşma yaptılar. Tekrar aday olmayan GMİS Genel Sekreteri Satılmış Uludağ ile Genel Mali Sekreter Hikmet Gülşen, Genel Mali Sekreter iken kendi isteğiyle görevden ayrılan Adnan Tıska, birer veda konuşması yaparak helallik istediler. Uludağ, Tıska ile Gülşen’e Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ile yönetim kurulu üyeleri tarafından plaket verildi.

Madenci “Hakan Yeşil dedi

Genel Kurulun ikinci gününde ise yönetim, denetim, disiplin ve TÜRK-İŞ üst kurul delegelerinin seçimi yapıldı.  262 delegenin oy kullandığı seçimlerde; Genel Başkanlıkta Hakan Yeşil 220 oy alarak GMİS’in yeni Genel Başkanı oldu. Tekrar Genel Başkanlığa aday olan Ahmet Demirci ise 38 oy aldı. Genel Başkan Yardımcılığına tek aday olan İsa Mutlu 241 oyla seçildi. Genel Sekreterliğe tek aday olan Hüseyin Kolçak 239 oyla seçildi. Genel Mali Sekreterliğe Volkan Yıldız 220 oyla seçilirken, Serkant Bayrak 39 oy aldı. Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreterliğine Tayfun Demir 225 oyla seçilirken, tekrar aday olan Kahraman Kabasakal 32 oy aldı.

Demirci,  Yeşil yönetimini kutladı

Genel Kurulda Sendikanın Denetim Kurulu, Disiplin Kurulu ve Türk-İş Üst Kurul Delegelerinin seçimleri de yapıldı. Sonuçların açıklanmasının ardından Ahmet Demirci, Yeni seçilen yönetimi kutladı.

Yeşil: “Yapacağımız işler belli, durmak yok”

GMİS’in yeni Genel Başkanı Hakan Yeşil ise “Genel Kurulumuz hepimize hayırlı olsun. Uzun soluklu bir yarıştı. Bu bir bayrak yarışıdır. Bizler, hep beraber inandık ve sonuca hep beraber vardık. Bundan sonra yapacağımız işler belli, durmak yok. Ahmet Başkan ve yönetimine teşekkür ediyoruz. Onların bıraktığı yerden sonuna kadar ekibimizle beraber hazırız ve hep beraber mücadele edeceğiz. Hepinize teşekkür ederiz” sözleriyle teşekkür etti.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam