Akın: “Onları millete ve Allah’a havale ettim”

Bartın Belediyesi hoparlörlerinden Bartın halkına seslenen Bartın Belediye Başkanı ve Adayı Cemal Akın, içilebilir su, trafik, doğalgaz, atıksu arıtma tesisi, Belediye tarafından basılan kitapçık gibi konularda AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz ve CHP Bartın Belediye Başkan Adayı Mehmet Arslan’ı eleştirdi. Akın, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un da Bartın Belediyesi kendisini davet etmesine rağmen Belediyenin programlarına gelmediğini söyledi. Akın, “Ben onları bu millete ve Allah’a havale ettim. 31 Mart’ta halkımız onlara cevabını en güzel şekilde verecektir” dedi.

Akın: “Onları millete ve Allah’a havale ettim” Güncel

Bartın Belediye Başkanı ve Adayı Cemal Akın, 31 Mart yerel seçimleri kapsamında Bartın Belediyesi hoparlörlerinden Bartın halkına seslendi.  29 Mart 2009’daki seçimlerde ilk kez belediye başkanı olarak seçildiğinden bu yana tam 10 yıl geçtiğini ifade eden Akın,  29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde bize göstermiş olduğunuz teveccüh ile Bartın Belediye Başkanlığı görevine başladım. Aynı teveccüh ve güveniniz ile 30 Mart 2014 tarihinde ikinci kez Belediye Başkanı seçildim. O günden bu güne 10 yıl geçti. İşte biz bu noktadan başlayarak Bartın’ın yarım yüzyılına yakın süredir çözüm bekleyen sorunlarının çözümü için tüm enerjimizi ortaya koyduk.  Bartın’a 33 kilometrelik mesafe olan Ulupınar’dan gelen ve evlerimizden akan içme suyunun kesilmesini önlemek ve bulanık akmasına son vermek için projeler ürettik, yoğun mesai harcadık. Nüfusu 45 bine göre planlanmış Ulupınar Suyu’nu bugün 100 bin kişi kullanıyor. Ben geçmişte Bartın’ın günlerce susuz kaldığını bilirim. Ve yine bilirim ki alternatif su aranmamıştı. İşte alternatif suyu Çayır Köyü’nde bulduk. Günde 14 bin ton ilave su elde ettik. Bu suyu ayrı bir şebeke hattı döşeyerek arıtma tesisimize getirdik ve 2015 yılında halkımızın hizmetine sunduk.  Artık su kesilmiyor, bulanık akmıyor. Ulupınar hattında planlı bakım onarım çalışması yapıldığında veya ani patlak meydana geldiğinde kentimizin yüzde 98’i bundan etkilenmiyor” dedi.

“İçilebilir su sorununu çözeli 4 yıl oldu”

Bartın’da su sorununu bitirdiklerini kaydeden Cemal Akın, şöyle devam etti:

“Çok şükürler olsun ki azmettik, su sorununu bitirdik.  Üzerine basa basa söylüyorum. Evlerimizden akan içme ve kullanma suyu Belediyemiz ve Sağlık Bakanlığı laboratuvarlarında bir yılda 299 kez tahlil ettirilmektedir. Bakanlık ”içilebilir uygundur” onayı veriyor, maalesef Belediye Başkanlığına talip olan adaylar, hala 10 yıl öncenin gündemine takılmış, biz gelince “içilebilir su akıtacağız” diyorlar. Biz bu sorunu çözeli 4 yıl geçti değerli adaylar. Geçmişe takılıp kalmayın.

“Doğalgazdan bozulan yol ve kaldırımlar için 60 milyon lira harcadık”

Bizce temel sorunlarından biri de hava kirliliği idi. Bir belediye başkanı için en zor yatırımlar yer altına yapılan yatırımlardır. Bunu yapmak her babayiğidin harcı değildir. Biz bütün sıkıntılara, bütün eleştirilere göğüs gereceğimizi belirtip 29 Aralık 2010 tarihinde Bartın’a doğal gaz gelmesi için meclis kararımızı aldık.  26 Haziran 2012’de ilk kazma vuruldu, 28 Ağustos 2013’den bu yana Bartın doğalgaz kullanmaya başladı. Bugün itibariyle kentimizde yaklaşık 27 bin abone doğalgaz kullanıyor.  İşte biz bugüne kadar doğal gazın geçtiği yolları yeniden yaptık. 437 kilometre yol, 520 kilometre  kaldırım yeni baştan yapıldı. Doğal gaz firması bozduğu yerler için belediyemize 2 milyon lira ödedi. Belediye yolları yeniden yaparak 60 milyon lira harcadık. Yani tam 30 katı.

“Eline verilen eksik ve yanlış bilgilerle çıkıp konuşmasaydın”

 

Diyorlar ki “doğal gazı Bartın’a biz getirdik’. Doğalgazın gelmesi için Belediye Meclisi karar alıp Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na bildirmeseydi, doğalgazın Bartın’a gelme şansı yoktu.  Çünkü doğalgaz çalışmalarından kaynaklanan alt yapı yatırımlarını Belediye kendi bütçesi ile yapıyor. Firma sadece kazdığı 40 santim yerin parasını veriyor. Bir aday demiş ki “Zaten yolun parasını firma veriyor. Belediye para harcamıyor”. Ey kardeşim, sen aday olmadan bir araştırıverseydin. Süreç nasıl işliyor, neler yapılıyor? Eline verilen eksik ve yanlış bilgilerle çıkıp konuşmasaydın. Yani sen şunu mu demek istiyorsun? “Kazılan yer 40 santim yapılsın, geri kalan kısım yamalı bohça gibi kalsın”.

“Gece salıversek,  arıtmanın yolunu bile bulamazlar”

Her yaptığımız işi maalesef kendilerine mal etmeye çalışan zihniyet, tüm başarısızlıklarını da Belediyemize ve Cemal Akın’a yıkmaya çalışıyorlar. Yazık ki yazık. Halkımız neyin ne olduğunu çok iyi biliyor.  Bartın Belediyesi, Bartın’ın en büyük ve tarihi yatırımlarını Bartın’a kazandırdı, kazandırmaya da devam edecek. Bartın ırmağını kanalizasyon atıklarından kurtaran Bartın Kanalizasyon Atıksu Arıtma Tesisi 2017 yılında faaliyete geçti. 2009 yılında Dallıca’da başladığımız kamulaştırma ile 7 yıl azimli bir takip süreciyle Bartın’a kazandırdığımız bu tesis, Bartın’ın en büyük hibe destekli yatırımıdır. 7 yıllık bu süreçte ortalıkta görünmeyen, bu projenin önüne taş koymaya çalışanlar, hiç utanmadan ve sıkılmadan “Bunu Çevre Bakanlığı yaptı” deme gafletine düşüyorlar. Bunu söyleyenleri gece salıversek, inanın arıtmanın yolunu bile bulamazlar.

Belediyenin davetlerine vekil gelmedi”

Bir de “Bu devlet yatırımı. Açılışını biz yaptık. Belediyenin yatırımı olsaydı o kurdeleyi bize tutturmazlardı” demişler. Ey vekil, belediyenin her açılışına ve etkinliğine sizi davet ettim. Kargo ile davetiyenizi Meclisteki makamınıza kadar her seferinde gönderdim. Niye gelmediniz. Gelseydiniz o kurdeleleri defalarca kez tutardınız. Bizim egomuz yok Allah’a çok şükür.  İnkumu Plajına Mavi Bayrak alacağız. İnkumu İnkumu olalı en büyük yatırımlarını bizim dönemimizde aldı. Tutturmuşlar bir İnkumu Tüneli diye. İnkumu Tüneli 2011, 2015, 2018 genel seçimlerinde Yılmaz Bey’in projesiydi, 2014’de Seyfettin Bey’in projesiydi, şimdi de Yusuf Bey’in projesi.  Sayın vekil 2011’den beri 8 yıl geçti, niye yapmadınız tüneli. Sizi tutan mı vardı? Tünelin yerine ve uzunluğuna bile daha karar verememişsiniz siz. Devletin yatırımlarını, Yusuf Bey’in simülasyon projelerinin içine koymuşsunuz.

“Sayısız yatırım ve hizmetleri Bartın’a kazandırdık”

Bartın Irmağı artık hayat buluyor. Temiz olmayan suya girmeyen su samurları artık Irmakta dolaşıyor. Yalı ve Kanlıırmak Bölgesi hayat buldu. Şimdi yeni projelerimizle birlikte tarihi iskeleyi Bartın’a tarihi misyonu ile birlikte sunacağız.  Bartın’ın nefes alacak noktası haline gelen Yalı gibi Gazhane Kültür Parkı, Kaynarca Spor ve Yaşam Parkı, Karaçay Piknik Alanı, 140. Yıl Parkı halkımızın güvenle gidebildiği yerler oldu. Bartın’a Kent Müzesi yaptık, bir yıl da 90 bin kişi müzeye akın etti. Sayısız yatırım ve hizmetleri Bartın’a kazandırdık.

“Projelerimiz ayağı yere sağlam basan projelerdir”

Alt yapı sorunlarını kökten çözen Bartın Belediyesi’nin 2019-2024 projeleri, ayağı yere sağlam basan projelerdir, Bartın Belediyesi’nin bütçesi ile yapılacak projelerdir.  Biz bir taraftan kendi bütçemiz ile bu projeleri hayata geçirirken, diğer taraftan hibe ve fonlar ile yeni yeni projelerin peşine düşeceğiz. İnanıyorum ki açıkladığımız 60’a yakın projenin çok daha fazlasını Bartın’a kazandıracağız. Bartın’ın son iki yıldır yapılan hizmet ölçüm ve araştırmalarında en büyük sorunu olarak ortaya çıkan işsizliğe çözüm için çalışma başlattık. Bartın’da hiç olmayan orta ölçekli bir sanayi bölgesi yapılması için yeni imar planımızda Dallıca Bölgesi’nde 506 bin metrekare sanayi alanı düzenlemesi yaptık. Burada Filyos Projesi ile entegreli yan sanayilerin yer alması ve yaklaşık 5 bin kişiye iş sahası oluşturulması için çaba sarf edeceğiz.

“TOKİ Köprüsünün temelini attık”

İkinci sırada sorun olarak çıkan trafik sıkıntısını çözmek için yeni imar planına 11 araç, 4 yaya köprüsünü yol ağları ile birlikte koyduk. Bu köprülerden biri olan TOKİ Köprüsünün temeli atıldı, yapımı devam ediyor. Diğeri Kız Meslek Lisesi-Fidanlık-Yeni Adliye arası olacak. Bir diğeri ise Gecen Mahallesi’nden Çaydüzü Mahallesi’ne iki karayolunu birbirine bağlayacak. Böylelikle trafik sıkıntısının kısa vadede çözümü için ağır tonajlı araçların Bartın’a girmesi önlenecek, köprü geçişlerinde yaşanan trafik yoğunluğu, yeni yapılacak köprülere dağıtılarak kent içi araç trafiği rahatlatılacak. Aşağı Konak Caddesinde bulunan belediyemize ait açık otopark yerine de katlı otopark yapacağız.

“Bartın Irmağı’nı görebileceğiniz teleferik geliyor”

İşte 4 yeni müze geliyor, çocuklarımızın geleceğine destek olmak için Bilim ve Teknoloji Merkezi geliyor, dar gelirli ailelerimize desteğimizi artarak devam ettirmek için Hilal Kart ile Sosyal Market geliyor, Kavşak Suyu Çeşmesi bulunmayan mahallelerimize ve yeni yerleşim alanlarına istediğiniz saatte Kavşak Suyu doldurabilmeniz için Kavşak Suyu Depoları geliyor, emeklilerimizin huzurla hoşça vakit geçirebilecekleri dinlenme evi geliyor, yeni yaşam merkezleri geliyor, ailece huzur bulacağınız geleneklerimizi yaşatacak, burası Bartın’a çok yakıştı diyeceğiniz Köypark geliyor, Gazhane Kültür Parkı ile Köypark’ı birbirine bağlayacak ve gökyüzünden Bartın’ı ve muhteşem Bartın Irmağı’nı görebileceğiniz teleferik geliyor, sanal bağımlılık yaşayan çocuklarımızı yeniden geleneksel çocuk oyunları ve toprakla buluşturacak Geleneksel Çocuk Oyunları Merkezi, Türk Sporlarını öğrenerek yapabileceğiniz Geleneksel Türk Sporları Merkezi geliyor. Çevre koruma bilincini en üst seviyeye çıkarmak için Geri Dönüşüm Tesisi geliyor, 6 tane yeni cami geliyor, Bisiklet yolları, ücretsiz internet, Belediye Konservatuvarı geliyor. 10 yılda Türkiye’nin her yerinden cenaze getirdik, gönderdik. Cenaze araçlarımız 1 milyon kilometre yol yaptı. 10 yılda 7 bin 500 cenazemizi taşıdık. Hiçbir ücret almadık. Evlere tabure ve ikramlar gönderdik. Son bir yıldır tahta ve kefenini ücretsiz veriyoruz. Şimdi de yılsonuna kadar bir Gasilhaneyi Bartın’a kazandıracağız. Bu Gasilhanede cenazeler ücretsiz yıkanacak.

Yusuf kardeşim, Mehmet Kardeşim utanmayın açın da okuyun”

Bazılarının hazmedemediği belediye hizmetleri ile ilgili kitaplarımız sizlere dağıtıldı. En iyi değerlendirmeyi sizler yaparsınız. O kitaba baktığınızda peynirci pazarının eski hali ile yeni halini görürsünüz. O kitaba baktığınızda yıkılıp kaderine terk edilen, bırakın geceyi, gündüz bile geçilemeyen Yalı’nın eski ve yeni halini görürsünüz.  O kitaba baktığınızda; şehitliğin, mezarlıkların, tarihi binaların, caddelerin eski-yeni hallerini görürsünüz. Bu hizmetleri gördükçe rahatsız olan kesim var.  Bartın’a yapılan hizmetlerden rahatsızlık duyanlar, işte bu kitabı eleştirir olmuş. Yusuf kardeşim, Mehmet Kardeşim utanmayın açın da okuyun. Okuyunca neler yapıldığını görürsünüz. O zaman “Bu Cemal Akın 10 yılda ne yaptı, bir çivi bile çakmadı” demeye diliniz varmaz. Böylelikle de kul hakkına girmemiş olursunuz. Açın okuyun, iyi okuyun ki yapılanları inkâr etmeyin. Neymiş “kitap basmak israfmış”. Behey adaylar, sizin en küçük beldenizden en büyük ilinize kadar tüm belediyeler basarken israf olmuyor da, Bartın Belediyesi basınca mı israf oluyor?

Onları bu millete ve Allah’a havale ettim”

Bartın’a verilen hizmetleri görmezden gelmek, aymazlıktır. Sizler beni bilirsiniz. Biz 10 yıldır kimse ile çatışmadık, sadece ve sadece halkımıza hizmet için gece-gündüz demeden çalıştık.  At gözlüğünü takanlar bu hizmetleri görmek istemediler. Hala daha görmek istemiyorlar. Ben onlara ne diyeyim. Ben onları bu millete ve Allah’a havale ettim. 31 Mart’ta halkımız onlara cevabını en güzel şekilde verecektir.  Bartın’ın huzurunu bozmak isteyenler, iftiralarla bizi kavga ortamına çekmeye çalıştılar. Ben bu gazlara gelmem sayın dostlar. Benim adım Cemal Akın. Sorumluluğunun bilincinde olan bir belediye başkanı var burada. Demokratik bir seçime giriyoruz. Savaşa mı gidiyoruz?

“17 yıldır iktidardasınız niye yapmadınız?”

İktidar partisinden olmazsa belediye hizmet yapamaz dediler. Yalan söylediler. Karalamaya çalıştılar. Bunların sözlerinin hepsi boş. İktidar partisinin belediye başkan adayı simülasyonlarla hazırlanmış broşür dağıtmış. Seçilinde bunları yapacağım diyor. Broşüre bakınca Ulaştırma Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Özel İdare Müdürlüğü belediyeye bağlandı sandım. Gerçeklerden uzak, yerine bile gidip bakmadıkları, sipariş projelerine çocuklar bile gülüyor. Ey iktidar partisinin milletvekili, 17 yıldır iktidardasınız. Karayolları size bağlı. 17 yıldır kolunuzu bağlayan mı vardı? Niye çevre yollarını yapmadınız? Niye İnkumu tünelini yapmadınız?”

 

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam