Topluca’da ÇED gerginliği

Bir şirket tarafından Bartın’ın Topluca Köyüne yapılması planlanan kalker ocağı ve mobil eleme tesisinin ÇED toplantısına katılan Bartın Platformu, toplantının köylülere ve köy muhtarına haber verilmeden gerçekleştirilmek istendiğini ve hukuka aykırı bir şekilde tutanak tutulduğunu söyledi.

Topluca’da ÇED gerginliği Güncel

Bir şirket tarafından Bartın’ın Topluca Köyüne yapılması planlanan kalker ocağı ve mobil eleme tesisinin ÇED toplantısına katılan Bartın Platformu, toplantının köylülere ve köy muhtarına haber verilmeden gerçekleştirilmek istendiğini ve hukuka aykırı bir şekilde tutanak tutulduğunu söyledi. Köy muhtarının toplantıdan haberi olmadığını ifade ederek köy konağını kilitlediğini belirten Platform, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerin köylülere ve muhtara haber vermeksizin hukuka aykırı bir şekilde tutanak tuttuğunu kaydetti. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ve CHP Bartın Belediye Başkan Adayı Mehmet Arslan’ın o esnada köye geldiğini dile getiren Bartın Platformu,  Milletvekili Bankoğlu’nun köy muhtarının ÇED toplantının köylülere ve kendisine haber verilmeden yapılamayacağına dair yazdığı dilekçeyi yetkililere sunduğunu ifade etti.

“ Bartın ormanları taş ocaklarına kurban edilemez”

ÇED toplantısı için köylülere haber verilmediği ve köy muhtarının köy konağını yetkililere tahsis etmediği ve gerekli yasal şartlar oluşmadığı için toplantının yapılamadığına dair de tutanak tutulduğunu kaydeden Bartın Platformu, toplantıyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Bartın’a adını veren Parthenios, taş ve kalker ocakları ile yok olma tehdidi altında. Irmağı besleyen önemli dereler ve su kaynakları ile Batı Karadeniz’in en değerli ormanları sürekli tehdit altında. Geçtiğimiz yıllarda olmayan termik santralin iletim hattı için kesilen binlerce ağaca, son yıllarda sayısı fütursuzca artan taş ocakları da eklenince Bartın’a nefes veren orman alanları azalmaya devam ediyor. İnkum Beldemizin vahşi depolama alanından kaynaklı kirliliği yetmezmiş gibi uydu fotoğraflarından bakıldığında derin yaraların açıldığı
açıkça görülen Boğaz’a yakın ormanlık alanlardaki taş ocaklarına yenilerinin eklenmesi isteniyor.

65 hektarlık alan için başvuru

 Uydu fotoğraflarından güzelim yeşil dokunun beyaza büründüğü, bu beyazlığın da havanın rüzgarlı zamanlarında tozlarını tüm kıyı yerleşimleri ve Bartın’ın üzerine serptiğine her gün şahit oluyoruz. Bunlara bir yenisi de hem de Dünya Ormancılık Gününde 21 Mart’ta muhtarlığın da bilgisi dışında Topluca Köyü sınırları içinde yapılmak istendi. Başta Boğaz köyleri olmak üzere, Topluca, Dallıca, Gürgenpınarı, Karasu, İnkum kesimlerini olumsuz etkileyecek bu tip girişimlerin, tarım , hayvancılık ve sağlık koşullarını olumsuz etkileyeceğinin farkındayız. Burada mevcut kamyon trafiğine binlercesini daha ekleyecek bu yeni 64 hektarlık alanda kireçtaşı madeni çıkarmak için ÇED başvurusu yapmış şirkete izin
vermeyeceğiz. Kireç ocağı denildiğinde ister istemez akıllara termik santrallerde kullanılan kireçtaşı için bir girişim mi acaba sorusu geliyor.

“Yöre halkından gizlilik içinde yürütülmeye çalışıyor”

22 Şubat tarihinde Bartın Çevre ve Şehircilik sayfasında ilk duyurusu yapılan, Halkın Katılımı toplantısı hakkında bilgiyi de toplantıdan bir gün önce 20 Mart tarihinde Valilik internet sayfasından duyduğumuz “Ir:86017 Nolu II-A Grubu Kalker Ocağı ve Mobil Kırma Eleme Tesisi Projesi” için Kimtaş Kireç San. Ve Tic. AŞ ‘ye ait girişim için ÇED süreci başlatılmıştı. Başta yöre halkından gizlilik içinde yürütülmeye çalışılan ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin de muhtar ve köylüyü bir anlamda göz dağı vererek toplantının yapılması için zorladığı böyle girişimleri Bartın halkı olarak kabul etmemiz mümkün değildir.
 

“Toplantı halkın karşı çıkması nedeniyle yapılamadı”

Bugünkü ÇED Halkın Toplantısı halkın projeye karşı çıkması nedeniyle yapılamamıştır. Var olan taş ocaklarının olumsuz etkilerinden zaten şikayetçi olan halka sorulmadan 64 hektarlık Çevre Düzeni Planında da mera ve ormanlık olan alanın heba edilmesine izin vermeyeceğiz. Bugün köy halkı ile birlikte olan Bartın Platformunun avukatları başta olmak üzere, platform bileşenleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, sendika ve siyasi parti temsilcileri ile CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun da katıldığı toplantıda gördük ki Topluca halkı yalnız
değildir.

“Topluca halkı yalnız değildir”

Bartın’da ormanlık alanlar satılık değildir. Ormanlarımız ve su kaynaklarımız sahipsiz değildir.
Bu hukuksuz ve gizliden yürüyen ÇED sürecinin sonuna kadar takipçisi olup, Bartın’ımızı taş, mermer , kireç ve diğer doğa düşmanı yatırımlardan koruyacağımıza söz veriyoruz. Hukuki sürecin de avukatlarımız tarafından takip edileceğini bildirir, Bartın Valiliğini ve ilgili kamu kurumlarını Bartın’ın çevre ve doğasını bozup, tarım ve turizmden elde ettiği artı değeri yok etmek isteyen bu tip girişimler konusunda sağduyulu bir tavır alacağına inancımızın tam olduğunu ifade ederiz.”
 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam