Güner, 72 şehidimizi tek tek andı

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında Bartın Valiliği ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından şehit ve gazi aileleri onuruna yemek düzenlendi. Yemekte Bartın Valisi Sinan Güner, vatan savunması uğruna canlarını feda eden Bartınlı 72 şehidin adını tek tek anarken protokol üyeleri şehit aileleriyle teker teker sohbet etti.

Güner, 72 şehidimizi tek tek andı Güncel

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında Bartın Valiliği ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından şehit ve gazi aileleri onuruna yemek düzenlendi. Yemeğe Bartın Valisi Sinan Güner başta olmak üzere Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mustafa Çalışkan, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı, Vali Yardımcısı Vekili Gökhan Gürbüzerol, ilçe kaymakamları, şehit aileleri ve protokol üyeleri katıldı.

Güner: “Milletimiz hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiştir”

Şehitler için  Kuran-ı Kerim tilavetinin okunduğu yemekte konuşan Bartın Valisi Sinan Güner,  “Bizler için gönlümüzde her zaman ayrı yeri olan aziz Şehitlerimizin kıymetli aileleri, değerli gazilerimiz ve onların aileleri öncelikle hepinize en kalbi duygularımla hoş geldiniz diyorum. 104 yıl önce bugün, dünya tarihinden silinmeyecek bir büyük destan yazmış,18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Deniz Zaferi tarihin akışında çok önemli bir dönüm noktası olmuş, yok edilmek istenen milletimiz, tarih sahnesinde yerini koruyacağını ve Çanakkale’nin geçilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. Tarih boyunca birlik ve beraberliği ile birçok zorluğun üstesinden gelen, tarihe yön veren parlak zaferlere imza atan aziz milletimiz, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş, canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını bugün de canı ve kanı pahasına korumasını bilmiştir.” dedi.

“Birliğimize, beraberliğimize gölge düşürmeyelim”

Birlik ve berberlik mesajları da veren Sinan Güner, “Çanakkale bizim için namusunu çiğnetmeyen ve çiğnetmeyecek olan aslımızın, neslimizin sembolüdür. Biz tarihi Çanakkale’de kanımızla yazdık, bugün yine yazacağız, yine yazarız. Biz tarihi şanla şerefle onurla yazdık. Bu millet hak davası söz konusu olduğunda ölümü öldüren millettir. Çanakkale’yi hazmedemeyen İstiklal Harbimizin de kodlarını çözemez. Düşmanı dize getiren fedakârlık, sabır, azim, zafere olan inanç bizi bugünlere taşımış, yarınlara da taşıyacaktır. Allah bir daha bu milleti Çanakkale’deki gibi bir imtihana tabi tutmasın. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize gölge düşürmeyelim. Bu emsalsiz zafer sayesinde ve rengini şehitlerimizin al kanından alan bayrağımız, bağımsızlığımızın sembolü olarak sonsuza dek dalgalanacaktır” şeklinde konuştu.

Tunç: “Borcumuzu ödeyemeyiz”

Vali Güner gibi yemekte şehit ve gazi aileleri yakından ilgilenerek sohbet eden AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da şöyle konuştu:

“Şehit ailelerimiz ve gazilerimizle ilgili 2010 yılında Anayasa değişikliği yapılmıştı. Pozitif ayrımcılıkla ilgili madde anayasamızdaki yerini almıştı. Ondan sonraki süreçte yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız kurulduktan sonra ayrıca Şehir aileleri ve yakınlarıyla ilgili bakanlığa bağlı birer genel müdürlük oluşturuldu. Bu genel müdürlük vasıtasıyla çok güzel çalışmalar başladı. Bu çalışmalara yeni yasal düzenlemeler eklendi. Şehit ve gazi ailelerimizin fedakarlıkları hiçbir maddi değerle ölçülemez. Hangi düzenlemeyi yapsak yine de o borcumuzu ödeyemeyiz. Sizler ve sizlerin evlatları sayesinde bizler bu vatanda özgürce yaşıyoruz. 

“Tek vatan, tek bayrak, tek devlet tek millet”

Hiç kimse bu ülkenin bölünmesine müsaade etmez. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Her yerde söylediğimiz tek şey şudur, Tek vatan, tek bayrak, tek devlet tek millet. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımızda, Başbakanımızda Türkiye’nin her yerinde ifade ediyor. Bundan hiçbir endişeniz olmasın. Şehitlerimizin kanının zerresine halel getirmeyiz. Bu konuda vatanımızı en iyi şekilde korumak ve ülkemizi ileri noktalara taşımak için çalışıyoruz. Bundan sonrada çalışmaya devam edeceğiz.” 

Akın: “Çanakkale büyük bir destanın adıdır” 

 Yemeğe katılan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da şu ifadelerde bulundu:

“Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir ulusun, tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen, vatanını yüksek bir milli ruh ve bilinçle, canı pahasına savunduğunu gösteren onurlu bir mücadelesidir.  Tarihte eşine rastlanmayan bu büyük destan, yaklaşık 850 sene süren fetihler ile üç kıtada hükümran olan atalarımızın, yıllar süren bir çekilmenin ardından, başladıkları topraklar olan Anadolu’yu savunma ve vatan ilan etme savaşıdır. Çanakkale Savaşı ile büyük Türk milleti, tüm dünyaya gerilemenin nihayet bittiğini duyurmuş, bugünkü coğrafyamız üzerinde sonsuza kadar yaşamaya kararlı olduğumuzu süngü, mermi ve yüksek iman gücü ile ilan etmiştir. Çanakkale direnişi, namus bildiğimiz mefhumların zedelenmemesi için asil Türk evlatlarının kendilerini feda etmekten asla çekinmedikleri tarihi ve emsalsiz bir meydan okuma olarak anılacaktır.

“Ruhları şad olsun”

Çanakkale Zaferi, vatanın ve milletin bekası için canlarını feda edecek kadar benliklerinden vazgeçmiş yüz binlerce milli kahramanın, ilahi bir mücadele gücü ile Türk milletini yüceltme ülküsünün de ihtişamlı ve mukaddes bir hatırasıdır. Millet olarak yokluk içindeyken bile ‘Çanakkale geçilemez’ dedirten sağlam inancın ve sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız. Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü vesilesiyle  kutlu vatan topraklarında huzur içinde yatan ve bizim varlık ve yaşama nedenimiz olarak kendini feda eden o meçhul kahramanların aziz hatıralarını hürmet ve hayranlıkla yad ediyorum. Zafere ulaşarak vatanı ve bayrağı için şehit olan, bugün bizlerin bağımsız bir ülkede hayat ve vücut bulmamızı sağlayan kahraman Mehmetçiklerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum. Tarih boyunca vatan ve millet sevdası ile şehit düşmüş ecdadımıza; bugün milletin bekası ve esenliği uğruna can vermiş kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.”

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam