Bartın, Çanakkale şehitlerini andı

Bartın’da 18 Mart Töreni Tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin Yıldönümü çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Bartın, Çanakkale şehitlerini andı Güncel

Bartın’da 18 Mart Töreni Tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin Yıldönümü çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bartın Valiliği tarafından organize edilen Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü etkinlikleri çerçevesinde Bartın Valiliği’nde çelenk sunma töreni, şehitlik ziyareti ve Bartın Kültür Merkezi’nde anma programı yapıldı. Yoğun katılımın olduğu anma etkinliklere; Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, Saadet Partisi Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay, AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Aldatmaz, Saadet Partisi Bartın Belediye Başkanı Muhammet Emin Titiz, Bartın Şehit Aileleri ve Gazilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altınok, kamu kurum ve kuruluşlarının, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve şehit aileleri katıldı.

Altınok: “Çanakkale şehitlerinin torunlarıyız”

Bartın Valiliği’nde düzenlenen tören; Bartın Valiliği, Bartın Garnizon Komutanlığı, Bartın Belediyesi ve Bartın Şehit Aileleri ve Gazilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin çelenklerinin sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bartın Şehit Aileleri ve Gazilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altınok tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Bartın Şehit Aileleri ve Gazilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altınok, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Tarihi şan ve şerefle dolu büyük Türk Milletinin kahramanlığını cesaretini ve de merhametini tüm dünyaya örnek kıldığı Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Türk Milleti tarihi boyunca bir çok kahramanlığa asil kanı ile imza atmıştır. Çanakkale yeni bir devletin doğduğu yerdir. Türk’ün tarihe geçtiği, tüm dünyaya parmak ısırtan bir destanın yazıldığı yerdir. Bir diriliştir Çanakkale. Kurşun yağmuru altında savaşan; Arı Burnu’nu, Conk Bayırını, Anafartaları kanla sulayan Mehmetçikler kefensiz yatan binlerce şehit, yalnızca milletin istiklali için savaştı. Milletin bağımsızlığı ve egemenliği için... Düşman Çanakkale’yi geçmek istiyor. Türk Milletini yok etmektir amacı. Ancak hesaplayamadıkları bir şey var. Hesaplayamadıkları şey; Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde göğüsleri iman dolu Türk Askerleri. Çanakkale Geçilmez. Geçemediler, geçemeyecekler. Bizler Çanakkale Şehitlerinin torunlarıyız. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Çanakkale’de Sarıkamış’ta, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de Kıbrıs’ta, bölücü terör örgütleri ile mücadele sırasında, 15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında, Suriye’de, Afrin’de şehit olanlara Allahtan rahmet diliyor, saygı ve şükranla yad ediyorum.”

 Şehitler Köşesi dualarla açıldı

Bartın Şehit Aileleri ve Gazilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altınok’un günün, anlam ve önemini belirten konuşmalarının ardından Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve protokol üyeleri, Bartın Valiliği binası girişinde hazırlanan Şehitler Köşesi’nin açılışı dualarla gerçekleştirildi.

Şehitlik ziyaret edildi

 Bartın Valiliği’nde düzenlenen törenlerin ardından Türbe mevkiinde bulunan Bartın Şehitliği ziyaret edildi. Şehit ailelerinin da katıldığı ziyarette, askerler tarafından saygı atışı yapıldı. Şehitlerin ruhuna Bartın Müftülüğü görevlisi tarafından Kuran-ı Kerim okutuldu. Saygı atışının ardından Vali Sinan Güner, Şeref Defterini imzaladı. Vali Sinan Güner ve protokol üyeleri, şehit mezarlarına kırmızı karanfil bırakırken, şehit aileleriyle de yakından ilgilendi.

Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Bartın Kültür Merkezi’nde yoğun katılım altında yapılan program ile tamamlandı.

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam