Titiz “Kentsel dönüşümü başlatacağız”

31 Mart yerel seçim çalışmalarına devam eden Saadet Partisi Bartın Belediye Başkan Adayı Emin Titiz, Bartın’da kentsel dönüşümü başlatacaklarını söyledi.

Titiz “Kentsel dönüşümü başlatacağız” Güncel

31 Mart yerel seçim çalışmalarına devam eden Saadet Partisi Bartın Belediye Başkan Adayı Emin Titiz, Bartın’da kentsel dönüşümü başlatacaklarını söyledi. Bartın’da Kentsel Dönüşüm Yasası ile alakalı bir adımın atılmadığını ifade eden Titiz, “2011 yılında yaşanan Van depreminin ardından çıkarılan Kentsel Dönüşüm Yasası ile alakalı maalesef Bartın’da tek bir adım dahi atılamamıştır.  Bilindiği üzere bu yasa, insan canı için tehlike arz eden yapıların dönüşümünü amaçlamaktadır.  Bununla alakalı tek bir adım dahi atılamadığı gibi, tam tersine 2018’de uygulamaya konan imar barışı ile, risk altındaki binaların yapı kayıt belgesi alması sağlanmıştır.  İmar barışı kapsamda Bartın’da 21 bin 841 yapı kayıt belgesi dağıtılmıştır. Bunların kaç tanesi risk altında, kaçı insan canı için tehlike arz ediyor, bunu maalesef bilemiyoruz bile. Bu durum asla kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

“Maalesef sınıfta kaldık”

2018’de imar affı ile risk altındaki yapılara neden belge  verildiğini soran Emin Titiz şöyle devam etti:

“Soruyoruz. 2011’de kentsel dönüşüm yasası neden hazırlandı? 2018’de imar affı ile risk altındaki yapılara neden belge verildi?  Burada bizim itirazımız şudur ki, imar barışı ile, insan canı için tehlike arz eden yapıların denetlenmesinin bile önü kesilmiştir.  Yüce dinimiz İslam, insanların dünyada huzur ve refah içerisinde yaşayabilmesi için 5 temel hakkın korunmasını bize emreder. Bunlardan birincisi, insan canının korunması hakkıdır. Ortaya konulan bu uygulamalarla, insanımızın canını güvence altına almak konusunda, maalesef sınıfta kaldık.

“Kim garanti edebilir?

Bu sebeple biz diyoruz ki, bize yetki verilmişse, sorumluluğumuz altındaki tüm canlıların hakkını korumak bizim ana vazifemiz olmalıdır. Bu hakkı koruyamıyorsak, tek bir tane canlının zarar görmesinin vebalini hiç birimiz ödeyemeyiz. Bakınız İstanbul Kartal’da yaşanan acı hadise, henüz tazeliğini korumaktadır. Orada kaybedilen 22 can, bize bir şey anlatmıyor mu? Allah muhafaza buyursun, yarın herhangi bir deprem veya başka acı bir hadise yaşanmayacağını kim garanti edebilir?

“Bunun bilincindeyiz”

Tüm bu sebeplerden dolayı biz diyoruz ki; Görevi devraldığımız zaman yapacağımız ilk iş, Kentsel Dönüşümü Bartın’da başlatmak olacaktır. Bu kapsamda;

1- İnsan canı için tehlike arz eden yapıları acilen tespit edeceğiz.

2- Yenilenmesi gereken yapıların yenilenmesi için düğmeye basacağız. Ve bu konuda asla kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Zaten bu haklar, yönetmelikle güvence altındadır.

3- Güçlendirilmesi gereken yapıların da acilen güçlendirilmesi için gerekli çalışmaları başlatacağız.

Çünkü bize verilen emanete sahip çıkmak, yani her bir bireyin can güvenliğini sağlamak, en öncelikli vazifemizdir. Biz bunun bilincindeyiz.” 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam