Dursun: “Borçsuz iller arasındayız”

İl Genel Meclisi mart ayı gündemini görüşmeyi tamamladı. Meclisin son toplantısında Bartın Valisi Sinan Güner, 2018 Yılı Faaliyet Raporunu sunarken İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, 2018 bütçesinde yatırımlara yüzde 45 pay ayrıldığını ve borçsuz denk bütçe yapabilen sayılı iller arasında yer aldıklarını söyledi.

Dursun: “Borçsuz iller arasındayız” Güncel

Genel Meclisi mart ayı gündemini görüşmeyi tamamladı. Meclisin son toplantısına Bartın Valisi Sinan Güner de katılarak 2018 Yılı Faaliyet Raporunu sundu. 30 Mart 2014 yerel seçimleriyle oluşan Meclisin 31 Mart yerel seçimlerinden önce son toplantısını gerçekleştirdiğini ifade eden İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, “Mart ayı meclis toplantılarımızın 5. Gününde gerçekleştirmiş olduğumuz meclis toplantımıza katılarak bizleri onurlandıran Sayın Valimiz Sinan Güner’e şahsım ve meclis üyelerimiz adına teşekkür ediyorum.  30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ile birlikte oluşan 6. Dönem meclisi olarak 2014 Nisanında başlayan meclis çalışmalarında  bugün itibarı ile dönemin son meclis toplantısını gerçekleştirdik. Amacımız görev süremiz  içerisinde kubbede hoş bir seda bırakmaktı.  Her şeyden önce bu zaman dilimi içerisinde Bartın’ımızın büyümesi ve gelişmesi adına birlik ve beraberlik içerisinde almış olduğumuz kararlarımıza katkı sağlayan tüm meclis üyelerimize teşekkür etmek istiyorum. 2014 yılı Nisan ayından bugüne yapmış olduğumuz meclis çalışmalarında çok önemli kararlara imza attık. Yeni dönem meclisi en önemli sınavlarını 2015, 2016, 2017, 2018 ve 2019 bütçelerinin hazırlanma süreçlerinde yaptığı başarılı çalışmalarla ortaya koydu” dedi.

2018 bütçesinin yüzde 45’i yatırımlara ayrıldı

2018 Yılı Faaliyet Raporuyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Dursun şöyle devam etti:

“Meclisimizin 43 milyon 600 bin TL olarak belirlemiş olduğu 2018 yılı bütçesinde  yatırımlara ayırılan pay bütçe içerisindeki diğer kalemlere oranla yüzde 45. Bu kapsamda Bartın ölçeğindeki iller ile kıyaslandığında oransal olarak 51 il arasında borçsuz denk bütçe yapabilen sayılı iller arasında yer aldık. O nedenle böylesine önemli bir bütçe tablosunun ortaya çıkmasına katı sağlayan başta Sayın Valimiz olmak üzere İl Genel Meclis Üyelerimize ve daire müdürlerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca 2018 bütçesi içerisinde en büyük payı yol ve ulaşım hizmetleri ile eğitim yatırımlarına ayırdık. Bartın’da yürütülmekte olan eğitim yatırımlarına her dönemde büyük önem verdik. 2009 yılında 5. Dönem meclisince başlatılmış olan Özel İdare kaynakları ile her yıl bir temel okul yapma projesi kapsamında Merkez Temel Eğitim Okulu (Fen Lisesi ve Yurt Binası tahsisi), Atatürk İlkokulu, Ağdacı İlkokulu, Çaydüzü Ortaokulu, Hasankadı İmam Hatip Ortaokulu ve Şiremirtabaklar İlkokulunun yapım işlerinin tamamlanarak Abdipaşa İmam Hatip Ortaokulu yapımını da gerçekleştirdik.

Merkezdeki okulların tamamı doğalgazlı oldu

2018 yatırım programında olan ve tamamı Özel İdaremizin öz kaynaklarıyla yapılacak olan Kurucaşile ile Kozcağız Anaokullarının da yapım ihalelerini gerçekleştirerek yapımına başlandığını günümüz eğitim sistemine uygun olarak ihtiyaç duyulan ilçe ve beldelerimizde bu okullarımızı da modern bir şekilde yapmaya devam edeceğiz Bu işlerin yanında onarıma ihtiyaç duyulan okullarında günümüz şartlarına uyarlanma çalışmaları yapıldı. En önemlisi ise il merkezinde yer alan okulların tamamının doğal gaz dönüşümleri gerçekleştirildi. Bu kapsamda bu çalışmalara hız ve dinamizm kazandıran Sayın Vekilimiz Yılmaz Tunç’a ve teknik ekibimize şahsım ve meclisimiz adına yürekten teşekkür ediyorum.

Çakır Grubu İçme Suyu Projesi tamamlandı

İçme suyu ve kanalizasyon çalışmalarımız 13 yıldır aralıksız bir şekilde sürdürülüyor. Özellikle kırsal alandaki içme suyu sıkıntılarının bir an önce çözülmesi amacıyla çok önemli çalışmalar yürüttük. Bu çerçevede gerçekleştirdiğimiz Çakır Grubu adı altında hayata geçirdiğimiz 12 köy 28 mahalleyi kapsayan grup suyuyla yaklaşık 10 bin nüfusa hitap eden içme suyu projesini tamamlandık. Bu kapsamda 2018 yılı içerisinde 1 milyon 380 bin TL ödenek ile içme suyu ve alt yapı çalışmalarını gerçekleştirdik. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz bünyesinde yürütülen proje kapsamında 300 bin  TL ödenek ile il genelini kapsayan çalışmalarla 135 noktaya yolcu bekleme durağı ile 18 köye çocuk oyun grubu kuruldu.

2018 bütçesi fazla verdi

İl Özel İdaremizin 43 milyon 600 bin TL’lik bütçesinin fazla vererek gerçekleşmesi son derece önemli bir gelişme. Bartın’da eğitimden sağlığa turizmden spora ve ulaşım hizmetlerine daha bir çok alanda önemli projeler gerçekleştirildi. 2018 Yılı Faaliyet Raporuna konu olan tüm projelerimizin hayata geçirilmesinde öncelikle ödenek temini açısından emek ve katkısı olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere İl Genel Meclis Üyelerimize ve idaremiz çalışanlarına da yürekten teşekkür ediyoruz.”

Güner, faaliyet raporunu değerlendirdi

2018 Yılı Faaliyet Raporunu değerlendiren Bartın Valisi Sinan Güner de şunları söyledi:

“2005 yılında çıkartılmış olan 5302 sayılı yasayla İl Genel Meclisleri yerel parlamenter hüviyetine kavuşturularak Özel İdarelerin en üst karar organı olmaları sağlanmıştır. Özel idareler bu anlamda yerel temsilcilerinin de katkıları ile yasayla birlikte güçlendirilmiş olan yapılarıyla 13 yıldır ülkemizin gelişmesine çok önemli katkı sağlamışlardır. Bu kapsamda Bartın Özel İdaresi de İl Genel Meclis Üyeleri ile birlikte birlik ve beraberlik içerisinde yapmış oldukları güzel çalışmalarla çok önemli başarılara imza atmışlardır. Ben de bu vesileyle bu çalışmalara katkı sağlamış olan tüm Meclis Üyelerine ve Özel İdare personelimize teşekkür etmek istiyorum.  Bugün 2018 yılı faaliyet raporunun İl Genel Meclisimizde yapılacak olan görüşmeleri nedeniyle 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. maddesinde ‘Vali, Meclisin Mart Ay'ı toplantılarında bir önceki yılın faaliyet raporunu meclise sunar’ ibaresi gereği görüşülecek olan 2018 Yılı Faaliyet Raporu ile ilgili idaremizin yürütmekte olduğu çalışmalar hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Hedeflenen 67 projeden 56’sı gerçekleştirildi

İl Özel İdaremizin 2018 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programında toplam 67 adet hedefimiz bulunmaktadır. Hedeflenen bu projelerden;  56 adet proje (devam eden işlerimizle birlikte) gerçekleştirilmiş,  11 adet proje ise; İptal edilmesi, tasfiye talepleri, ihale şartları sağlanamaması, ödenek yetersizliği ve bakanlıklar ve diğer merkezi idare kuruluşlarından aktarılan ödeneklerin yılsonu itibari ile gelmemesi gibi nedenlerle gerçekleştirilememiştir.  Sonuç olarak özetle; İl Özel İdaremizce toplam 67 adet proje hedeflenmiş, 56 adedi gerçekleştirilmiş, ancak 11 adedi ise gerçekleştirilememiştir. Yılsonu itibariyle; gerçekleşen proje oranı yüzde 88,51, gerçekleşemeyen proje oranı ise yüzde  11,49 olarak tespit edilmiştir.

“İlimizin turizm potansiyelinin arttırılması gerekiyor”

İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclis üyeleri bölge halkı için huzur, uyum, dayanışma, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi gerekir. İlimizin turizm potansiyelini artırmaya yönelik çalışmalar yapılması gerekiyor. Ayrıca  alt yapı çalışmalarına ve duble yol yapım çalışmalarına da öncelik verilmesi gerekiyor. Kalkınma Ajanslarıyla birlikte Özel İdaremizin de projeler yaparak bölgeyi daha kaliteli hale getirmeye çalışmak için ‘elimizi taşın altına koymalıyız.  2019 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programının programa alınmasında, uygulanmasında ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasının her aşamasında görev alan İl Genel Meclis Başkan ve Üyelerine, İl Encümen Üyelerine, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile İl Özel İdaresi çalışanlarına teşekkür eder, bundan sonraki çalışmalarda başarılar diliyorum.”

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış’ın rapor sunumunun ardından Meclis Üyeleri,  İl Özel İdaresini 2018 Yılı Faaliyet Raporunu oy birliğiyle yeterli bularak kabul etti.

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam