Uzun: “Ulus artık terk edilmiyor, tercih ediliyor”

Ulus İlçesinde 2014 yılından sonra büyük bir değişimin yaşandığını belirten Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, “Ulus artık terk edilmiyor, tercih ediliyor” dedi.

Uzun: “Ulus artık terk edilmiyor, tercih ediliyor” Güncel

Ulus İlçesinde 2014 yılından sonra büyük bir değişimin yaşandığını belirten Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Ulus’un artın terk edilmediğini, tercih edildiğini söyledi.  5 yıl önce projelerle yola çıktığını belirten Başkan Uzun, bu projelerin gerçekleşmesi için var gücüyle mücadele ettiğini ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un da desteğiyle Ulus ilçesine 100 trilyon yatırım kazandırıldığını söyledi. Terk edilen değil tercih edilen bir Ulus yaratmak için yola çıktığını ifade eden  Uzun; “2014 yılında göreve geldiğimizde Ulus Belediyesi’nin 4 milyon civarında borcu vardı. Bu kadar borca rağmen yürüyen tek bir projesi yoktu. Ancak şimdi hizmet yapıyoruz. Her gün yeni hizmetleri Ulus’a kazandırmak için çalışıyoruz. Gelinen süreçte ilçemize çok önemli yatırımları kazandırdık” dedi. 

“Belediyenin yakacak kömürü dahi yoktu”

Tüm projelerini önümüzdeki günlerde duyuracağını söyleyen Uzun, doğalgaz, 30 dönümlük yeni sanayi, yüzme havuzu, hayvanat bahçesi, Eldeş içme suyu ve huzurevi gibi projelerini ayrıntılarıyla anlattı.  30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Ulus Belediye Başkanı seçilmesiyle birlikte ilçede çalışmalara başladığını belirten Uzun, şu ifadeleri kullandı;

“Biz 5 yıl önce projelerle çıktık. İlçemizin eksikliklerini ve ihtiyaçlarını tespit ettik. 12 vizyon proje belirledik. Bu projelerin hayata geçirilmesi için elimizden geleni yaptık. Allah’a şükürler olsun ki projelerimizi gerçekleştirebildik. Ulus halkına söz verdiğim hizmetleri yerine getirebilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Tabii belediye başkanlığımın ilk günü personelle toplantı yaptım. Belediyenin durumu ile ilgili bilgiler aldım. Ben öyle bir belediye devralmışım ki… Toplantı yaptığım gün belediyenin soğuk olduğunu fark ettim.  Sorduğumda kaloriferleri yakacak kömürlerinin dahi olmadığını öğrendim. Düşünebiliyor musunuz? Belediyenin yakacak kömür yoktu. Kömür alamamışlar veya aldıkları kömürü bana oy verir diye vatandaşlara dağıtmışlar.  Hemen gidip tedarik ettik. İlk gün belediyeye kömür aldım. 

“Kupkuru bir belediye devraldım”

Bunu akabinde çalışanlarımızın 5 aydır maaş alamadığını öğrendim. Belediye Başkanı dahi 2 ay maaş alamamış. Kupkuru bir belediye devraldım diyebilirim. AK Parti Bartın Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’un bize vermiş olduğu destekle önümüzdeki tüm kapılar açıldı. Bu ödemelerin düzene girmesi 9 ay sürdü. Bir finans düzeltmesi yaptık. Belediyenin tüm gelirlerini toparladık. Su ve kira gelirleri takip edilmemiş. Verenden alınmış, vermeyene dokunulmamış. Sen yeter ki oy ver mantığıyla hareket edilmiş. Şimdi aynı ekip yine karşımızda. Aynı düzende çalışacaklarını ifade ediyorlar. 15 yıl hiç sigorta ve vergi ödenmeyen bir belediye vardı. Seçimlere 1-2 ay kala araçlar alınmış. Bu araçların parasını da biz ödedik. Seçime yakın 1-2 iş yaparak vatandaşı ikna etmek o kadar kolay iş değil. Taş üzerine taş konulmayan bir belediyi şuan nasıl bir yere getirdiğimi halkımız çok iyi biliyor. 

“Yaptıklarım yapacaklarımın garantisidir”

Altyapı, kanalizasyon, yağmursuyu hatları, içme suyu hatlarının yenilenmesi, dere ıslahları, üst yapı çalışmaları, meydan düzenlemeleri, cadde düzenlemeleri ve parklarıyla yaşanabilir bir Ulus meydana getirdik. Yeni bir Ulus inşa ettik. Kanalizasyon dolayı bozulan yolları yeniden düzenledik. Ancak tamamını bitiremedik. Yüzde 85’ini bitirebildik. İnşallah halkımız yetki verirse kalan yerleri de yeni dönemde tamamlayacağız. Yaptıklarım yapacaklarımın garantisidir. Ben 5 yıl boyunca hiç izin kullanmadım. Belediyeden izinli olarak tatile gitmedim. Ailemden çok fedakarlık yaptım. Ben Ulus’a sevdalıyım. Ben Ulus’a bu haklarımı helal ediyorum. Hiçbir zaman ‘Çok çalıştım. Bana oy verin’ demiyorum.  Takdir Ulus halkının. Bizim yaptığımız hizmet ortada. Bunun takdirini halk verecek. Belediye bütçesiyle yaptığımız çalışmaların yanı sıra kamu yatırımlarına da önder olduk. En büyük önem verdiğim proje Ulus Meslek Yüksek Okulu oldu. Çok kıymetli bir projemiz. Ulus halkı böyle bir binayı Bartın Üniversitesi’ne kazandırdı. Hayırseverlerimizin desteğiyle 3 milyon liralık bir okulu hediye ettik. Bu okulumuzun ilçemizin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. 

“Gecemi gündüzüme kattım”

Doğa Park Oteli’ni ilçemize kazandırdık. Gecemi gündüzüme kattım. Prıl pırıl bir eseri ortaya çıkarttım. Ulus ekonomisine ve Ulus turizmine önemli bir hizmet sağladık. Birçok çalışmamız oldu.  Ulus Çayının ıslah edilmesini sağladık. Hükümetimize, Sayın Milletvekilimize ve Ulus halkına teşekkür ediyorum. Tüm çalışmalarımızı gönülden yaptık. Tüm bu güzellikleri ilçemize kazandırdık.  Atıksu arıtma tesisinin de proje çalışmaları tamamlandı. Finansman sorunu da çözüldü. Şu anda ihale aşamasında. Yaz ayına kadar bitirilebilecek bir proje. Kanalizasyon bitmeden böyle bir tesis yapılamıyor. İlk olarak kanalizasyonu bitirdik. Şimdi ise tesisi inşallah hizmete sunacağız. İlçemize son sistem bir tesisi kazandıracağız. 

“Terk edilen değil, tercih edilen bir Ulus”

Terk edilen değil, tercih edilen bir Ulus yaratabilmek için 5 yıl boyunca çaba harcadım. Benim sloganımdı bu. İlçemizi çoğu insan terk etmişti. Yaşlı nüfusumuz oldukça fazlaydı. Önce fabrika yapsak bile fabrika altyapı olmadığı için gelmiyordu. Kanalizasyon ve altyapı halledince tekstil fabrikası ilçemize gelmeyi kabul etti. Eski olan bir binayı modern bir hale getirdik. 100 kişi çalışabiliyor. Konut noktasında da açığımız vardı. Bu açığı gidermek için imar planında revizyona gittik. İlave imar planıyla TOKİ alanı ve Samat Mahallesini kazandırdık. İlçemizde konut sıkıntısının çözümü için gereken ne ise yaptık. Ulus’ta çalışan kardeşlerimiz Abdipaşa ve Bartın’da ikamet ediyorlardı. Çünkü ilçede yeterli konut yoktu. Eksik olan her şeye el attık. Tercih edilen bir Ulus yarattık.

“Katılımcı belediyecilik çok önemli”

Eğitim alanında da Sayın Milletvekilimizin destekleriyle bir anaokulu kazandırdık. 80 öğrencimiz bu okulumuzda eğitim görüyor. Spor merkezi açarak gençlerimize spor yapabilme imkanı sunduk. Yavrularımızın kötü alışkanlıklardan uzak durması adına da önemli bir hizmet oldu. Katılımcı belediyeciliğe çok önem veriyorum. Evlerde halkımızı ziyaret ediyorum. Mahallelerde toplantılar yapıyorum. Onların taleplerini dinliyorum. Tabii buna ilave olarak Belediye Meclisi Toplantılarına muhtarlarımızı da davet ediyorum. Bu toplantılarda dilek ve temenniler bölümünde onlara söz hakkı tanıyoruz. Onların bizlerden taleplerini anında alıp, çözülebilmesi için gerekenleri yapıyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarımızı sürdürdük. Tabii eleştiriler oluyor. Olmalıdır da. Ben her zaman eleştirilere açık birisiyim. Eğer bir hizmet veriyorsanız olumlu veya olumsuz eleştir de muhakkak olacaktır. Hakaret ve karalama olmadığı müddetçe eleştiri olmalı. 

“Ulus’ta yapılacak çok iş var”

Tüm bu çalışmalarımızın yanı sıra ilçemizin tanıtımını da yapmaya çalıştık. Yeşili bol olan ilçemize ben doğa kenti diyorum. Bu anlamda da doğasıyla ön plana çıkartmaya çalıştık. Bu amaçlar doğrultusunda otelimizi faaliyete geçirdik. Harabe durumda olan bu binayı ilçemize kazandırdık.  Ulus Çayını da ıslah ederek, turizme kazandırdık. Önümüzdeki dönemde çayın etrafına park alanları, restoranlar, oyun alanları, etkinlik alanları ve spor alanları kazandırmak istiyorum. Yine önümüzdeki dönemde yüzme havuzu projemiz var. İnşallah bu çalışmaları gerçekleştirmek bize nasip olur. Ulus’ta yapılacak çok iş var. Sosyal belediyecilik anlamında da üzerimize düşen ne varsa yaptık. 

“100 milyonun üzerinde bir yatırım yapıldı”      

Belediyemizin hükümet uyumu ilçemize birçok proje kazandırdı. İlçemize 100 milyonun üzerinde bir yatırım yapıldı. Bu hükümet uyumu olmadan yapılamazdı. TOKİ Ulus’a gelemezdi. Uyumlu çalıştık. Ben hükümetimize güvendim. Hükümetimiz de bana güvendi. Ben liderimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza güvendim. Bizi hiç mahcup etmediler. Her zaman hükümetimizin desteğini aldık. Hükümet olmadan Ulus’ta bir şey yapılamaz. Ben nasıl bir belediye devraldığımı anlattım. O borçlar içerisinde hükümet desteği olmadan böylesine önemli yatırımları ilçemize kazandıramazdık.  Var olan borçlar aksamadan ödeniyor. Çalışana maaşlarını günü gününe veriyoruz. Bu hep hükümetimiz sayesindedir. Sayın Milletvekilimizin desteği de çok büyük.  Ben çok teşekkür ediyorum. 

“İstihdam sorununu çözeceğiz”

Yeni dönem için gerçekleştireceğim birçok çalışmadan bahsettim. Bunlara ilave olarak birçok mega projelerimiz var. 30 dönümlük alana Yeni Sanayi Sitesi projem var. 100-150 kişiye istihdam sağlayacak bir yatırımı ilçemize kazandıracağız. İlçemize doğalgaz gelmesi için var gücümle çalışacağım. İnşallah bunu Sayın Milletvekilimizin de destekleriyle ilçemize getireceğiz. İlçemizde şu an için içme suyu sorunumuz yok. Ancak ilerleyen yılları düşünmek gerekiyor. Bu nedenle Eldeş Göletinden ilçemizin içme suyu ihtiyacını karşılayacağız. İlçemize daha kaliteli suyu kazandıracağız. Bu yıl gölet inşaatı tamamlanacak. Biz hemen gerekli çalışmaları yaparak su ihtiyacımızı buradan karşılayacağız. Yüzme havuzu projemden konuşmamda bahsettim. Hayvanat bahçesi projemiz de var. İlçemiz doğa kenti. Doğa kentine uygun bir hayvanat bahçesi olacak. Otelimizin devamında ki alana güzel bir proje yaptırıyorum. Tabii Huzurevi Projemize de büyük önem veriyoruz. Bu projemizin altyapısını hazırladık. Bir hayırseverimiz sayesinde ilçemize Yaşlı Bakım ve Huzurevi kazandıracağız. 4.5 dönümlük otelimizin olduğu bölgede çalışmalar yapılıyor. Proje çalışmaları tamamlandığında halkımızla paylaşacağım. Tabii birçok projelerimiz var. Bu projelerimizi önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayacağım. 31 Mart seçimlerine az bir süre kaldı. Bizler 5 sene hizmet ettik. Gecemizi gündüzümüze kattık. Yaptığımız hizmetler ortada. Bizim bundan sonraki dönemde bu tecrübemizle hizmetlerin daha iyisini yapacağımıza söz veriyorum. 5 yıllık fark ortada. Ulus’ta yapılacak daha çok iş var.”

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam