Arslan: “Tüm enerjimizi Ulus için harcayacağız”

CHP Ulus Belediye Başkan Adayı Çetin Selçuk Arslan’ın seçim ofisi coşkuyla açıldı. Ulus’ta yapılacak çok iş olduğunu söyleyen Arslan, “Tüm enerjimizi Ulus için harcayacağız. Hesap veren, birlikte yönettiğimiz bir Belediye için kimsenin ötekileştirilmediği, herkesi kucaklayan bir Belediye için Martın sonu bahar olacak.” dedi.

Arslan: “Tüm enerjimizi Ulus için harcayacağız” Güncel

CHP Ulus Belediye Başkan Adayı Çetin Selçuk Arslan’ın seçim ofisi için bir program düzenlendi. Yoğun ve coşkulu bir kalabalıkla gerçekleştirilen açılışa CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Çaycuma Belediye Başkanı Nihat Kantarcı, CHP İl Başkanı Selim Karakaş, Ulus İlçe Başkanı Yaşar Yıldırım, CHP’li Başkan Adayları, parti teşkilatı, partililer ve vatandaşlar katıldı.  MHP Ulus Belediye Başkan Adayı Sevgi Ünal da seçim ofisi açılan Arslan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Yıldırım: “Ulus’a bahar gelecek”

Programda ilk konuşmayı CHP Ulus İlçe Başkanı Yaşar Yıldırım yaptı. Göreve geldikleri ilk 2 yıl içinde Ulus’u hak ettiği yere ulaştıracaklarını söyleyen CHP Ulus İlçe Başkanı Yaşar Yıldırım, “’Derman belediyeciliği’ dedik ve halkımızın sorunlarına derman olmak için geldik. Buradaki heyecanda bunun göstergesi. Ulus tarihi, kültürü ve doğasıyla gerçekten hak ettiğini almamış bir ilçe. Küre Dağları Milli Parkı’nın burada oluşu, içinde barındırdığı 3 bin çeşit endemik bitkiyle dünyanın nadir yerlerinden bir tanesi. Küre Dağları Milli Parkı turizme kazandırılamadı. Gerek yerel yönetim gerekse ülkeyi yönetenler bunu başaramadılar. Biz ilk 2 yıl içinde Ulus’u hak ettiği yere ulaştıracağımıza söz veriyoruz. İnanın burası bir turizm cenneti olacak. Ulus’un doğal güzelliklerini biz hak ettiği yere taşıyacağız. Öncelikli hedefimiz bu olacak ve başardığımızda Ulus’ta esnafımızın da vatandaşımızın da yüzü gülecek. İktidardakiler, ‘bir 5 yıl daha verin’ diyorlar. Kaldırım, parke, alt yapı yaptık deyip bizim daha önce başlayan inşaatların sadece makyajını yapıp ilan panolarına astılar. Ulus’ta insanları ayrıştırdılar. İnsanları bölüştürdüler ve parçaladılar. İnsanların canını yaktılar. Bunları herkes biliyor. Biz Mart’ın sonu bahar diyoruz. Ulus’a bahar gelecek diyoruz.” dedi.

Karakaş: “Hiçbir ilerleme ve gelişme yok”

CHP İl Başkanı Selim Karakaş da bir marka olan Ulsu’ta hiçbir ilerleme ve gelişme olmadığını savunarak “Ben Ulus’a şöyle bir baktığımda Ulus’a bahar geldi. 31 Mart’ı beklemeye bile gerek yok. Hakikaten bugün Ulus’a bahar geldi. Aramızda Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’da var. Kendisi 5 yıl içinde Çaycuma’nın nereden nereye geldiğinin, CHP’li belediyelerin neler başarabildiğini herkese gösterdi. Ulus’un çok ciddi sıkıntıları var. Mevcut siyasi iktidarın maalesef vizyonu yok. Dolayısıyla bölgemize çağ atlatamıyorlar. Bizim bunu yapacak ekibimiz ve kadromuz var. Hep birlikte Bartın’ın tüm yörelerine hizmet edeceğiz. Ülkemizde birçok fabrika kapanıyor. Gençlerimiz işsiz kalıyor. Yerel seçimler sonrasında neler olacağını da bilemiyoruz. Buradaki topluma ‘illet’ diyen bir Cumhurbaşkanımız var. ‘Zillet’ diyen MHP Genel Başkanı var. Biz milletiz. Bunları insanlara söyleyebilmeleri için gönül seslerini dinlemeleri lazım. Kimsenin bu millete illet ve zillet deme hakkı yoktur. Hakikaten Ulus Bartın’ın en güzel yörelerinden biri. Dünyada tek olan Küre Dağları Milli Parkı Ulus’un son noktası. Bu bir nimet ama AK Parti iktidarının bu nimete ne yaptığını her beraber görüyoruz. Hiçbir ilerleme ve gelişme yok. Küre Dağları Milli Parkı’nın Ulus’a kazandırdığı hiçbir şey yok. Bizim önce bu kenti ilçeleriyle birlikte marka yapmamız lazım. Esasında Ulus bir markadır. Ben Ulus’un ve Küre Dağları Milli Parkı’nın Çetin Selçuk Arslan Başkanımızla birlikte Türkiye’ye çok iyi tanıtılacağına inanıyorum. Ben İl Başkanı sıfatıyla sizden adaylarımıza oy istemiyorum. Çocuklarınızın ve torunlarınızın geleceği için oy kullanmanızı istiyorum. Mart’ın sonu bahar olacak. Yolumuz açık ve aydınlık.” şeklinde konuştu.

Bankoğlu: “1 Nisan’da mutlu bir Ulus’ta buluşacağız”

Hangi siyasi görüşten olursa olsun, hiç kimseyi ayırt etmeden hizmet vermeye talip olduklarını belirten CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu da “Bana 24 Haziran’da çok büyük bir fırsat verdiniz. Sizleri çok büyük bir gururla TBMM’de temsil etmeye çalışıyorum. Bu vesile ile hepinize çok teşekkür ediyorum. Burada bu coşkuyu, bu heyecanı görmek beni çok umutlandırıyor. Bana ‘Bizim kız gitsin bizi temsil etsin’ dediniz. Bende bu görevi ülkemizin en yüce makamında elimden geldiğince yapamaya çalışıyorum. Şimdi bir bizim kız vardı bir de bizim oğlan oldu. Gelin bu bizim oğlanı Ulus’umuzun başına getirelim. 24 saat kapısı açık olur. Ne derdimiz varsa, ne sıkıntımız varsa yanımızda olur. Üreten ve gülümseyen bir Ulus için Çetin Selçuk Arslan kardeşimiz Ankara’yı bıraktı buraya geldi. Büyük bir fedakarlık yaptı bunu hepimizin görmesini istiyorum. O bize sahip olduğu için şanslı ama bizde bir o kadar ona sahip olduğumuz için şanslıyız Ulus olarak. Belediyelerin bizlere vermesi gereken kaliteli bir hayattır. Hayatınızdan ne kadar mutlu ve memnunsunuz. Çocuklarınız iş-aş için gurbete gidiyorlar. Burada yaşasınlar burada doysunlar istemez misiniz? Bu sosyal belediyecilik anlayışına inancı ve heyecanı ile sahip olan kişi Çetin Selçuk Arslan’dır. Oy versin ya da vermesin biz CHP olarak herkesin belediyesi herkesin belediye başkanı olacağız. Hangi siyasi görüşten olursa olsun, hiç kimseyi ayırt etmeden hizmet vermeye talibiz. Ülkeyi yöneten 18 yıllık bir iktidar var ve ülkenin ne hale geldiği ortada. Ama umutsuzluğa kapılmayacağız. Sizlere birkaç müjde vereyim. CHP’li belediyeler olarak halkını yoksulluğa mahkum eden bu iktidara karşı belediyelerde asgari ücretle çalışan arkadaşlarımızın maaşları 2 bin 200 TL olacak. Açlık sınırının 2 bin 900 TL olan bir ülkede eğer Ulus’ta yaşayan bir aile 2 bin 900 TL’nin altında gelire sahipse elektrik, su, çocukların servis ihtiyacı gibi tüm temel ihtiyaçlarını Ulus Belediyesi karşılayacak. Bunun garantisini veriyorum. Mart’ın sonu bahar olacak. 1 Nisan’da mutlu, huzurlu ve gülen bir Ulus’ta buluşacağız.” dedi.

Arslan: “Ulus kan kaybediyor”

CHP Ulus Belediye Başkan Adayı Selçuk Arslan da mevcut belediye yönetimini eleştirirken ilçede yaşanan ekonomik soruna dikkat çekti. Ulus’un kan kaybettiğini söyleyen Arslan, 5 yılda Ulus esnafının yüzde 30’unun dükkanını kapattığını ve büyük bir kısmının da kapatmayı düşündüğüne vurgu yaparak şunları söyledi:

“1944 yılında ilçe olan 75 yıllık Ulus ilçemiz, dünyada korunması gereken yüz önemli doğa harikasından biri olan Küre Dağları’nın berekerli eteklerinde kurulmuş bir ilçedir. Ben burada doğdum, burada okudum, burada yaşadım, burada öleceğim. Bu güzel ilçemizde dayatılan kapitalist tüketim ekonomileri nedeniyle ne yazık ki bugün can çekişiyor. Buradan size birkaç rakam vereceğim; 1970 yılında yaklaşık ülkemizin nüfusu 50 milyon iken İlçemizin nüfusu 40 bin kişiydi. Bugün Türkiye 82 milyon nüfusa dayanmışken ilçemizin nüfusu 20 bin kişiye düşmüştür. Yani Ulus kan kaybediyor. Ulus göç nedeniyle can çekişiyor. Bugün ilçemizde ekmek kapısı olan, krize rağmen istihdam yaratan işyerlerimize ne yazık ki gerekli destek ve ilgi gösterilmiyor.

“Ulus’un yararı gözetilecek”

5 yılda kapanan dükkan sayısı yüzde 30 ve kapatmayı düşünen esnaf sayısı da ortada. Bugün kirasını, elektriğini, su parasını ödeyemeyen esnaf, kendisine çözüm üretemeyen odasının aidatını bile ödemekte zorlanıyor. Siftahsız dükkan kapatıyorlar. Hemen karşımızda duran ve 100 kişinin çalıştığı, 400 kişinin doyduğu tekstil firması  bugün ilçemizden beldemize gidiyor. Ve AK Parti Milletvekili bunu bir başarı olarak twitter’den duyuruyor. Abdipaşa’ya 250 kişilik yatırım yapıyoruz diye bangır bangır bağırıyorlar. Bu anlayışla mı çözecekler sorunu? Bu mu mega projeleri? Ulus’ta Belediye satın almadıkları 3-5 esnaftan yapıyorlar. Belediye Başkanı, ‘Biz kaliteli ürünleri, kaliteli esnaftan alıyoruz. Biz kaliteli satın alma yapıyoruz.’ diyor. Ulus’un diğer esnafları kalitesiz esnaflık mı yapıyor? Kasap, fırın, lokanta, kalitesiz mi? Bizim belediyeciliğimizde tüm satın almalar saydam ve halka, tüm esnaflara açık olacak. Ulus’un yararı gözetilecek. Esnafımız kazanacak.

“Neden hesap veremiyorlar”

Bizim belediyecilik anlayışımız hesap verebilen bir belediye olacak. Her 3 ayda 1 belediye hesapları halka açılacak. İsteyen inceleyebilecek. 1 aydır soruyoruz Belediyenin borcunu, otelin borcunu, Belediyenin kurduğu Ulubel şirketinin borcunu ama vevap veren yok. Neden hesap veremiyorlar, vermiyorlar? Kanalizasyon ve taş döşemekle çalışıyoruz diyorlar. Bir belediye başkanı yapmak zorunda olduğu bir işle övünür mü? Bunlar zaten belediyenin yapması gereken işler değil mi? Peki arıtma tesisini yapamadılar. Yazın kanalizasyon neden kokuyor...? Acaba mühendislik hatası olduğu için olabilir mi? Kaç tane konut bağlanamadı yeni hatta? Alt yapı yapılırken su, elektrik, doğalgaz ve fiberoptik altyapısı neden planlanmadı? Tekrar mı kazılacak? Tekrar mı Ulus’un kaynakları çarçur edilecek ? Bu gün TOKİ konutları ile övünüyorlar. Bu konutları satın alanların yüzde 70'i şehir dışından. TOKİ’nin amacı ihtiyacı olanın, fakir fukaranın ev sahibi olması değil mi? Bu amaçla yola çıkılmadı mı? Bu gün TOKİ’de kaç kişinin sözleşme imzaladığını bile bilmiyoruz. Yola çıkarken başka hesap, sözleşmede başka hesap. Çoğu Uluslu hemşerimiz vazgeçti. Alacakları daireleri bile görüp gezemediler. TOKİ aracılığıyla tek müteahhide ihale edilen bu konutların akıbetini yakınen takip edeceğiz.”

“Marka bir şehir yaratacağız”

Ulus’ta yapılacak çok iş olduğunu kaydeden Arslan, enerjilerini Ulus için harcayacaklarını ve Ulus için çalışacaklarını belirtti. Ulus’ta bir marka şehir yaratacaklarını ifade eden Arslan, projelerinden de bahsederek şöyle konuştu:

“Bizim belediyeciliğimizde, belediye çalışanlarının asgari ücreti 2 bin 200 TL olacak. 1 Ocak’tan geçerli olacak. Farkları da ödeyeceğiz. Bizim belediyeciliğimizde işe alınmada partizanlık değil, yetkinlik, liyakat ve ihtiyaç esas alınacak. Biz öncelikle insanımızı iş sahibi yapacak projeleri devreye alacağız. Ulus’u ahşapın merkezi, en önemli pazar, yapacağız. Ahşap mutfak aletleri üreten atölyeleri açacağız. Ahşap organik oyuncak atölyeleri açacağız. Ulus organik ahşap ürünlerinin merkezi olacak. Marka bir şehir yaratacağız. Ulus’u yeşilin Bodrum’u yapacağız. Sağlık turizmini önemli merkezlerinden olacak. Bir Küre Dağlarında insanımıza ilave 20 yıl daha uzun ömür veriyoruz. Bunun reklamını yapacağız. VİP bir Huzurevi yapacağız.

“AK Parti’nin yapmadığını yapacağız”

Doğalgazı Ulus’a getireceğiz. Çok zor biliyoruz. Ama aksiyonumuz hazır. AK Parti’nin projesindeki yanlış olan taşıma gazın maliyetine halkı mecbur bırakmayacağız. İçme suyunun tonu AK Parti belediyesinde 4 lira ,ülkenin en pahalı suyunu içiyoruz. Suyu yüzde 25 ucuzlatacağız. Hasan Dede Türbesi hakettiği şekilde yapılıp, din turizmine açılacak. 5 yıldır AK Parti belediyesinin yapamadığını yapacağız. DSİ tarafından düzenlenen çay kenarımızda halkımızın sosyal faaliyetlerini geçirebileceği çok özel ve güzel rekraasyon düzenlemeleri yapacağız. Kafeler, restoranlar, spor alanları, çocuk parkları." 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam