Dumansız hava sahası koruyucularına eğitim

Sağlık İl Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Tütün Birimi tarafından tütün denetçisi olarak görev yapan dumansız hava sahasının yılmaz koruyucularına yönelik eğitim düzenlendi.

Dumansız hava sahası koruyucularına eğitim Güncel

Sağlık İl Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Tütün Birimi tarafından  tütün denetçisi olarak görev yapan dumansız hava sahasının yılmaz koruyucularına yönelik eğitim düzenlendi. Uzm. Dr. Gülser Doğan ve Dr. Önder Recep Acıbal tarafından 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun ve Kanun Hükümleri İle İlgili Uygulamalar kapsamında verilen eğitimde yürütülen tütünle mücadele çalışmaları, denetimlerde dikkat edilecek hususlar, etkili iletişim, tütünle mücadelenin önemi, pasif etkilinim ve tütün kullanımının verdiği zararlar hakkında detaylı bilgiler verildi.  Sahada aktif denetimlerini sürdüren il merkezi ve ilçelerde görev yapan kolluk kuvvetleri, belediye personeli, milli eğitim personeli, tarım ve orman müdürlüğü personeli ve sağlık çalışanlarının yer aldığı, ekip çalışanları eğitime katıldı.  eğitim sonrasında denetim ekipleri ile sahada karşılaşılan sorunlar tartışıldı ve sorunlara yönelik çözüm önerileri üretildi.

Koç: “Denetimler 7 gün 24 saat devam ediyor”

 Bartın’da  dumansız hava sahası sağlayarak toplum sağlığını korumak amacıyla Sağlık İl Müdürlüğünde  yapılan denetimlerin 7 gün 24 saat devam ettiğini kaydeden Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç, “Tehlike sadece sigara içicileri ile sınırlı değildir. Bilimsel araştırmalara göre ortamın, çok güçlü klimalarla bile havalandırılması kapalı alanlarda pasif solumanın sağlığa zararlarını önlememektedir. Etkili korunmanın tek yolu, insanların kapalı ortamda sigara dumanına pasif olarak maruz kalmalarını önlemektir. İşte bu zorunluluklar nedeniyle Dumansız Hava Sahaları oluşturulmuştur.4207 sayılı yasa ile yüz binlerce kişinin sağlığının korunması,  kapalı alanların herkesin rahatlıkla çalışabileceği ve ziyaret edebileceği Dumansız Hava Sahaları olması amaçlanmaktadır. Sigarasız bir dünya için kararlı ve hızlı bir mücadele gerekmektedir. Sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde sigara içenlere yasanın öngördüğü şekilde davranış değişimi yapacak şekilde uyarılması ve gerekirse ceza uygulanması kaçınılmaz bir görevdir” dedi.

 

 

 

 

 

 

Nurdan EROĞLU

Nurdan EROĞLU / Editör

Tüm Yazıları

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Sistemi: Olay Medya | Reklam